Radio Opole » Studio Reportażu - oblicza historii

Reportaże z naszego archiwum

2021-06-23, 13:31

"Młot na czarownice" Regina Wasiak

Tragiczna historia w reportażu Reginy Wasiak "Młot na czarownice". O takich audycjach mówi się, że są "kreowane", a tę autorka stworzyła w roku 1980, co ważne z dużym wsparciem zespołu radiowego i aktorskiego. To rzecz o "czarownicach" w Polsce, traconych i palonych na stosach w XVI, XVII i XVIII wieku. Twórcom reportażu udało się przed laty dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów z procesów, które odbywały się na Śląsku. Ponury to był czas, ale warto o nim więcej wiedzieć, bo historia miała różne oblicza i nie tylko to dobre, powinno nas do myślenia skłaniać. Atrakcyjna dźwiękowo szata tego reportażu (a może słuchowiska?) zdecydowanie pomaga w odbiorze, bo nie tylko istotne informacje nam przynosi, ale i furtkę do wielu emocji otwiera.

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 22.06.2021
2021-06-19, 12:54

"Sejm - odsłona pierwsza" Marian Staszyński

Czwarty czerwca przywołał sporo wspomnień. A skoro tak, to postanowiłem przypomnieć reportaż, który nagrałem w lipcu roku 1989, już po pierwszym spotkaniu nowych wybrańców narodu, stąd tytuł tej pracy: "Sejm - odsłona pierwsza". Zatem przypomnimy sobie słowa Norberta Lyska, który reprezentował PZPR i Wojciecha Solarewicza, posła OKP "Solidarność". Myśli, które w dźwięku zostały zapisane, na pewno będą nas zaskakiwać, bo pochodzą ze świata, którego już nie ma (czy aby na pewno?), ale przecież bez wczoraj nie byłoby dziś. A pierwszy spór w parlamencie powstał wtedy o... miejsca kto i gdzie ma siedzieć.

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 18.06.2021
2021-06-15, 12:22

"Blizna na sercu" Danuta Starzec

Ból za utraconą ojczyzną to rana, której czas nie goi. O takiej miłości do Lwowa, miasta swojego dzieciństwa, opowiedziała Danucie Starzec, Krystyna Abramowicz i dzięki temu powstał reportaż: "Blizna na sercu" (premiera w roku 2008). Wielka historia jest także pisana losami zwykłych ludzi, ich doświadczeniami, ich postawą wobec tego, na co wpływu nie mieli...

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 14.06.2021
2021-06-05, 11:59

"Wartości bytu" Anna Szczepaniak

"Wartości bytu", krótkie nagranie Anny Szczepaniak z roku 1990. Doszło do niego w Sanoku, w domu Jadwigi Zaleskiej. Mamy do czynienia z opowieścią niezwykłą ze świata, którego już nie ma, bo słyszymy wspomnienia córki o życiu ojca, przedwojennego lekarza, o wartościach, które dla niego były najważniejsze. Piękne myśli w pięknym otoczeniu przywołane...

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 04.06.2021
2021-06-02, 11:34

"Co to jest wieś?" Danuta Nowicka

"Co to jest wieś?", w roku 1973 zapytała dzieci Danuta Nowicka. Na pytanie odpowiadali najmłodsi, ale audycja była adresowana do jak najbardziej dorosłych słuchaczy. Po tylu latach, chociaż okoliczności tak bardzo się zmieniły, reportaż nabrał nowych barw i nowe pytania podpowiada. Dojrzali słuchacze, zapewne nie bez wzruszenia i uśmiechu, odświeżą sobie czasy młodości, a młodsi, zapewne nie bez zdumienia, odkryją okruchy z dawnego świata. Jeśli też uzmysłowimy sobie, że tu i teraz, są wsie, w których krowy nie można zobaczyć, to tym bardziej słowa dzieci mogą nas zaintrygować. A swoją drogą, krowę można jednak w naszych czasach zobaczyć, ale w telewizji, ale tylko wtedy, gdy na dach jakiegoś budynku wejdzie! (Zdarzyło się i wiele stacji ją pokazywało, ale krowa o swoim wyczynie do dziś konsekwentnie milczy).

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 01.06.2021
2021-05-29, 11:16

"Rowery Mariana" Agnieszka Pospiszyl

Są stare, ale jare. Najbardziej cieszy, gdy są też "lokalne", czyli z tego samego powiatu, ewentualnie województwa. Najstarsze mają grubo ponad "setkę" i dalej sobie dzielnie radzą, niemal w każdych okolicznościach, wzbudzając przy tym powszechne zainteresowanie. "Rowery Mariana", to kolekcja wiekowych jednośladów, to odkrywanie dziejów małej ojczyzny, to tytuł nowego reportażu Agnieszki Pospiszyl. Jak się przekonamy, za każdym rowerem kryje się historia sklepu, zakładu, w którym powstał, albo rodziny, która korzystała z niego przez wiele lat. Rowery - to też dzieje najbliższych bohatera tej opowieści - Mariana Marka z Dziewkowic. On sam, bardziej niż rowerzystą, czuje się miłośnikiem lokalnej historii. Historii, którą przemierza na dwóch, dosyć wiekowych kółkach...

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 28.05.2021
2021-05-27, 10:13

"Panicz w złotych kajdankach" Marian Staszyński

"Panicz w złotych kajdankach", to reportaż z roku 2000 o historii tej wielkiej i tej nieco mniej znanej, ale jakże ciekawej. O nieznanym epizodzie z dziejów opowiedział mi wtedy, pochodzący ze szlachty, mieszkaniec Grodkowa, Witold Szczęśniak. Przypomniał nam, że kilkadziesiąt lat temu właścicielem Groznego i znacznych obszarów Czeczenii był Polak, Adolf Lortsch. Co z tego wynikało i co mogło wyniknąć, to już rozważania ciekawe nie tylko dla miłośników dawnych czasów. A emocje bohatera reportażu stają się w pełni zrozumiałe, gdy o swoich powiązaniach rodzinnych opowiada.

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 26.05.2021
2021-05-26, 16:34

"Spotkanie z Kirą" Zdzisława Błażkowska

A może wyruszymy w podróż w czasie i przestrzeni, i do Prania sobie zajrzymy? A tam trafimy do leśniczówki, tuż nad jeziorem Nidzkim, by w świecie poezji na nieco dłużej pozostać? Tego wieczoru proponuję Państwu: "Spotkanie z Kirą", reportaż Zdzisławy Błażkowskiej z roku 1980. To rzecz poświęcona Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, stworzona dzięki uroczej gawędzie córki znakomitego poety - Kirze. Kiedyś takie reportaże nazywano literackimi, ale nie dlatego, że były literaturze poświęcone. Chodziło o sposób prezentacji, o środki służące budowaniu audycji, o klimat wręcz artystyczny. I dlatego, gdy usłyszymy, że na wypoczynek nad jeziorem przejeżdżał...młynek do kawy, to nie będzie budzić naszego zdziwienia. Nie tylko miłośnikom Gałczyńskiego i poezji serdecznie polecam - warto się zasłuchać.

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 25.05.2021
2021-05-25, 16:19

"Dzięki nim przeżyłyśmy" Aleksandra Czyżniewska

"Dzięki nim przeżyłyśmy", to tytuł reportażu Aleksandry Czyżniewskiej z roku 2000. Autorka odwiedziła Krystynę Trątnowiecką - mieszkankę Domu Kombatanta w Opolu i dzięki temu powstała poruszająca i wzruszająca, dzięki swej prostocie, opowieść kobiety, która wspomina zwyczajnych ludzi rosyjskich. To dzięki ich dobroci i pomocy - wraz z matką i dwiema młodszymi siostrami - wywiezione do Kazachstanu - przetrwały tam sześć trudnych, głodnych lat. To historia zarysowana rzewnością, humorem i ostrością spojrzenia dziecka, którym wówczas pani Krystyna była. Historia ma miliony twarzy, na szczęście tych dobrych nie brakowało pod żadną szerokością geograficzną.
...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 24.05.2021
2021-05-21, 15:37

"Zamki, pałace, dworki" Teresa Zielińska

Skoro wczoraj w Mosznej wiele ciekawych historii na nowo odkrywaliśmy, to i dziś odwiedzimy to niezwykłe miejsce, by naszą wiedzę wzbogacić, a pewne ważne informacje utrwalić. Stanie się tak dzięki pracy Teresy Zielińskiej, a przedstawionej w cyklu: "Zamki, pałace, dworki" w roku 2005. Zaproszeni wtedy przed mikrofon Radia Opole - Maria Bitka, Kazimierz Grodzki, Maciej Mazurek i Zygmunt Więcek - przekazali słuchaczom okruchy historii zawsze ważne. Rzecz jasna, nawiązań do współczesności też jest wiele - od architektury i muzyki po przyrodę, po stadninę koni, aż po ludzkie emocje, które w takim miejscu bywają szczególne, wszak w naszym regionie to zabytek najcenniejszy.

...

Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 20.05.2021
12345

Zobacz także

2021-06-23, godz. 13:31 "Młot na czarownice" Regina Wasiak Tragiczna historia w reportażu Reginy Wasiak "Młot na czarownice". O takich audycjach mówi się, że są "kreowane", a tę autorka stworzyła w roku 1980, co… » więcej 2021-06-19, godz. 12:54 "Sejm - odsłona pierwsza" Marian Staszyński Czwarty czerwca przywołał sporo wspomnień. A skoro tak, to postanowiłem przypomnieć reportaż, który nagrałem w lipcu roku 1989, już po pierwszym spotkaniu… » więcej 2021-06-15, godz. 12:22 "Blizna na sercu" Danuta Starzec Ból za utraconą ojczyzną to rana, której czas nie goi. O takiej miłości do Lwowa, miasta swojego dzieciństwa, opowiedziała Danucie Starzec, Krystyna Abramowicz… » więcej 2021-06-05, godz. 11:59 "Wartości bytu" Anna Szczepaniak "Wartości bytu", krótkie nagranie Anny Szczepaniak z roku 1990. Doszło do niego w Sanoku, w domu Jadwigi Zaleskiej. Mamy do czynienia z opowieścią niezwykłą… » więcej 2021-06-02, godz. 11:34 "Co to jest wieś?" Danuta Nowicka "Co to jest wieś?", w roku 1973 zapytała dzieci Danuta Nowicka. Na pytanie odpowiadali najmłodsi, ale audycja była adresowana do jak najbardziej dorosłych… » więcej 2021-05-29, godz. 11:16 "Rowery Mariana" Agnieszka Pospiszyl Są stare, ale jare. Najbardziej cieszy, gdy są też "lokalne", czyli z tego samego powiatu, ewentualnie województwa. Najstarsze mają grubo ponad "setkę" i… » więcej 2021-05-27, godz. 10:13 "Panicz w złotych kajdankach" Marian Staszyński "Panicz w złotych kajdankach", to reportaż z roku 2000 o historii tej wielkiej i tej nieco mniej znanej, ale jakże ciekawej. O nieznanym epizodzie z dziejów… » więcej 2021-05-26, godz. 16:34 "Spotkanie z Kirą" Zdzisława Błażkowska A może wyruszymy w podróż w czasie i przestrzeni, i do Prania sobie zajrzymy? A tam trafimy do leśniczówki, tuż nad jeziorem Nidzkim, by w świecie poezji… » więcej 2021-05-25, godz. 16:19 "Dzięki nim przeżyłyśmy" Aleksandra Czyżniewska "Dzięki nim przeżyłyśmy", to tytuł reportażu Aleksandry Czyżniewskiej z roku 2000. Autorka odwiedziła Krystynę Trątnowiecką - mieszkankę Domu Kombatanta… » więcej 2021-05-21, godz. 15:37 "Zamki, pałace, dworki" Teresa Zielińska Skoro wczoraj w Mosznej wiele ciekawych historii na nowo odkrywaliśmy, to i dziś odwiedzimy to niezwykłe miejsce, by naszą wiedzę wzbogacić, a pewne ważne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »