Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Agnieszka Włoch reżyserka, pedagog teatru, dr nauk…
2021-02-19, 19:49 Autor: Żaneta Plotnik

Agnieszka Włoch reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki

archiwum prywatne Agnieszki Włoch
archiwum prywatne Agnieszki Włoch
Reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, założycielka i reżyserka Teatru Zapadnia działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Opola w dziedzinie Kultury.

W założonym w 1997 roku Teatrze Zapadnia wyreżyserowała wiele spektakli teatralnych, m.in.: „Akt bez słów” wg S. Becketta, „Mężczyzna przychodzi w deszczu” wg G.G. Marqueza, „Przykrą historię” wg B. Viana, „Kamień cierpliwości” inspirowany prozą A. Rahimiego oraz spektakle autorskie „W szeptach niepamięci”, „Miejsce zamknięte”, „Odkołysanie” „Symbioza”. Uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych. Swoje spektakle prezentowała między innymi w Macedonii, Niemczech, Czechach, Korei Południowej, Kanadzie, Egipcie, Stanach Zjednoczonych. Do znaczących osiągnięć zalicza Grand Prix 33. Tyskich Spotkań Teatralnych, Nagrodę Główną Jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Double Defi w Mont-Laurier w Kanadzie oraz 3 nagrody Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego aactWorldFest w Venice w USA.


W oparciu o różnorodne metody ruchu scenicznego i pracy z aktorem prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą. Jest jurorką na festiwalach teatralnych, koordynatorką licznych inicjatyw edukacyjno-artystycznych oraz teatralnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz inicjatorką i koordynatorką m.in. Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych „MINIATURY” oraz Międzynarodowych Zimowych Spotkań Teatralnych w Opolu.


Na Uniwersytecie Opolskim prowadzi zajęcia z reżyserii teatru dziecięcego, edukacji teatralnej, pedagogiki twórczości. Jej praca naukowa koncentruje się wokół różnych aspektów kultury i pedagogiki teatru. Jest autorką i współautorką licznych publikacji – artykułów i monografii, między innymi: „Edukacja teatralna w procesie kształcenia i wychowania młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych na Opolszczyźnie”, „Znaczenie edukacji teatralnej w procesie wychowania do wartości”, „W poszukiwaniu koncepcji kreatywnej edukacji”, „Pedagogiczne aspekty procesu kreowania postaci scenicznej”.

Nosi w sobie pasję tworzenia Urzeczywistnienie siebie w akcie twórczym jest dla niej drogą do wolności. Wolność zaś to poczucie akceptacji, sprawstwa i gotowość do założenia „czerwonych trzewików” (czy jakichkolwiek innych, byle własnych butów) i rozpoczęcia podróży, w której kompasem jest odwaga i intuicja.


Z Agnieszką Włoch rozmawia Żaneta Plotnik

Zobacz także

2021-03-12, godz. 17:53 Barbara Wylęgała – pasjonatka rękodzieła i animatorka osób starszych Basia Wylęgała z Krapkowic na emeryturze postanowiła robić to, co kocha i dzieli się swoją pozytywną kreatywną energią z innymi. Pasją do rękodzieła… » więcej 2021-03-05, godz. 15:08 Anna Sikora – dyrygentka, organistka i pedagog W 2014 roku otrzymała wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. » więcej 2021-02-26, godz. 16:14 Martyna Martynowicz - judoczka i trenerka judo, instruktor gimnastyki i lekkoatletyki Z dziećmi i młodzieżą pracuje już 10 lat, a w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia na macie. Brązowa medalistka zawodów Pucharu Europy w Bratysławie w… » więcej 2021-02-19, godz. 19:49 Agnieszka Włoch reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki Reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, założycielka i reżyserka Teatru Zapadnia… » więcej 2021-02-12, godz. 17:13 Piotr Skrzypiec - pianista, akompaniator, pedagog, animator kultury, aranżer i kompozytor Pianista, aranżer, kompozytor Piotr Skrzypiec jest założycielem i prowadzącym Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego w Opolu oraz Studio Piosenki Debiut w Młodzieżowym… » więcej 2021-02-05, godz. 19:56 Klaudiusz Lisoń - dyrygent, trębacz, pedagog. Człowiek orkiestra! Klaudiusz Lisoń – dyrygent, trębacz, muzyk, pedagog, dziennikarz, nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Opolu, a także w Publicznej… » więcej 2021-01-29, godz. 19:24 Joachim Konsek - wyjątkowa postać Prószkowa Joachim Konsek – kronikarz z Prószkowa, pasjonat lokalnej historii i przyrody, organista i dyrygent, animator kultury w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie… » więcej 2021-01-25, godz. 09:43 Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque i Disc… Gościem cyklu „Swojego nie znacie” była Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque… » więcej 2021-01-16, godz. 16:25 Danuta Kampa - animator kultury, trener i choreograf Gościem cyklu Swojego nie znacie była Danuta Kampa – animator kultury, arteterapeuta, trener i choreograf tańca. Założycielka oraz główny trener i choreograf… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »