Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 'Nysa - historia miasta' - to tytuł pierwszej monografii…
2023-10-27, 12:09 Autor: Roman Juranek

"Nysa - historia miasta" - to tytuł pierwszej monografii poświęconej Śląskiemu Rzymowi

Prezentacja monografii poświęconej Nysie [fot. Roman Juranek]
Prezentacja monografii poświęconej Nysie [fot. Roman Juranek]
Prezentacja monografii poświęconej Nysie [fot. Roman Juranek]
Prezentacja monografii poświęconej Nysie [fot. Roman Juranek]
Prezentacja monografii poświęconej Nysie [fot. Roman Juranek]
Prezentacja monografii poświęconej Nysie [fot. Roman Juranek]
Nysa - historia miasta [fot. Muzeum Powiatowe w Nysie]
Nysa - historia miasta [fot. Muzeum Powiatowe w Nysie]
Publikacja powstała z okazji 800-lecia Nysy i prezentuje historię miasta od czasów przedlokacyjnych do czasów współczesnych. Trzytomowe dzieło zaprezentowali w środę (25.10) w Urzędzie Miejskim autorzy, redaktorzy i wydawca publikacji.

- Nysa była jednym z najważniejszych ośrodków na Śląsku - mówi redaktor monografii dr hab. Tomasz Przerwał z Uniw. Wrocławskiego.
- Mówimy monografia, tak naprawdę jest to synteza, czyli próba spojrzenia na historię Nysy, przyjrzenia się temu jak to miasto się rozwijało. Wierzymy, że ta monografia pozwoli mieszkańcom Nysy, ale też ludziom, którzy lubią Nysę, rozeznać się w tej wyjątkowo bogatej historii miasta.

Małgorzata Ruchniewicz z Uniw. Wrocławskiego, autorka trzeciego tomu zwróciła uwagę na trudności w opisywaniu historii współczesnej miasta:
- Po pierwsze historia najnowsza często jest instrumentalizowana. Po drugie, do historii najnowszej nie zawsze ma się dostęp do pełnych źródeł, do wszystkich źródeł. Po trzecie, co wynikało też z naszego projektu, dzieje miasta to są najrozmaitsze problemy, nie tylko polityczne, społeczne, ale też gospodarcze, związane z życiem kulturalnym itd.

Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko podkreślał presję czasową pod którą powstawała publikacja.
- Na pewno czuję wielką satysfakcję i ulgę, że już wykonaliśmy to dzieło i że udało się to zakończyć bardzo pomyślnie. Musieliśmy podejmować szybkie i takie wiążące decyzje ponieważ czas naglił i trzeba było tak to zrobić, żeby zdążyć, żeby ostatecznie ta publikacja ukazała się w tym szczególnym roku.

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz dodał, że książka zawiera wiele nowych informacji, a na bazie monografii powstanie synteza z której będą korzystali uczniowie.
- Jest to historia niezwykle barwnie napisana. Poznałem kilka faktów, co do których nie byłem świadomy. Chcielibyśmy, aby na bazie monografii powstała książka w syntetycznym ujęciu, która trafi do szkół podstawowych. Chcielibyśmy, żeby uczniowie ostatnich klas mieli taką w pigułce, podaną w sposób atrakcyjny informacje o historii miasta w którym żyją w którym się urodzili, w którym urodzili się ich rodzice.

Monografię sfinansował Urząd Miasta. Liczy ona ponad 1000 stron i zawiera ponad 600 ilustracji. Prace naukowe trwały blisko 3 lata.

Dodajmy, że w Muzeum Powiatowym w Nysie odbyła się promocja monografii połączona ze spotkaniem autorskim i możliwością zakupu książek.

Zobacz także

2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »