Uroczystość podpisania umowy odbyła się w siedzibie Biblioteki, zlokalizowanej w samym sercu Paryża, na wyspie świętego Ludwika. Dokument podpisali minister Gliński, dyrektor Biblioteki Kazimierz Piotr Zaleski oraz profesor Jan Ostrowski - prezes Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, która od lat wspiera Bibliotekę.
„Umowa, którą podpisujemy jest na 50 lat i opiewa na co najmniej 10 milionów złotych wsparcia dla Biblioteki Polskiej z budżetu państwa polskiego. Po raz pierwszy jest to możliwe” - podkreślił profesor Gliński. Wyjaśnił, że by umożliwić takie rozwiązanie konieczna była nowelizacja dwóch ustaw. Cały proces trwał niemal 10 lat.
Zmiany mają też dotyczyć kierownictwa placówki. Obecnego dyrektora Biblioteki - profesora Piotra Kazimierza Zaleskiego - zastąpi profesor Maciej Forycki z Instytutu Poznańskiego. Minister kultury podkreślił, że konieczne jest rozwijanie działalności Biblioteki Polskiej, wykorzystując jej niezwykłe zbiory. „To jest prawie 200 lat polskiej historii, całe dziedzictwo emigracji dziewiętnastowiecznej, a także wspaniała polska sztuka, wielka biblioteka, unikalne pamiątki związane z Adamem Mickiewiczem i Fryderykiem Chopinem” - przypomniał szef resortu kultury.
Na zakończenie uroczystości minister Gliński wręczył odznaczenia Gloria Artis osobom, dzięki którym możliwe było powołanie Instytutu.