Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Umowa o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska
2023-10-09, 16:00 Autor: IAR/Stefan Foltzer

Umowa o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska

Biblioteka Polska w Paryżu. [fot. źródło: polonika.pl/polonik-tygodnia/biblioteka-polska-w-paryzu]
Biblioteka Polska w Paryżu. [fot. źródło: polonika.pl/polonik-tygodnia/biblioteka-polska-w-paryzu]
W Paryżu podpisano umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej - jednej z najbogatszych pod względem zbiorów instytucji emigracyjnych we Francji, założonej z inicjatywy czołowych przedstawicieli Wielkiej Emigracji. Do tej pory placówka utrzymywała się głównie dzięki wsparciu różnych fundacji i darczyńców.
Uroczystość podpisania umowy odbyła się w siedzibie Biblioteki, zlokalizowanej w samym sercu Paryża, na wyspie świętego Ludwika. Dokument podpisali minister Gliński, dyrektor Biblioteki Kazimierz Piotr Zaleski oraz profesor Jan Ostrowski - prezes Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, która od lat wspiera Bibliotekę.

„Umowa, którą podpisujemy jest na 50 lat i opiewa na co najmniej 10 milionów złotych wsparcia dla Biblioteki Polskiej z budżetu państwa polskiego. Po raz pierwszy jest to możliwe” - podkreślił profesor Gliński. Wyjaśnił, że by umożliwić takie rozwiązanie konieczna była nowelizacja dwóch ustaw. Cały proces trwał niemal 10 lat.

Zmiany mają też dotyczyć kierownictwa placówki. Obecnego dyrektora Biblioteki - profesora Piotra Kazimierza Zaleskiego - zastąpi profesor Maciej Forycki z Instytutu Poznańskiego. Minister kultury podkreślił, że konieczne jest rozwijanie działalności Biblioteki Polskiej, wykorzystując jej niezwykłe zbiory. „To jest prawie 200 lat polskiej historii, całe dziedzictwo emigracji dziewiętnastowiecznej, a także wspaniała polska sztuka, wielka biblioteka, unikalne pamiątki związane z Adamem Mickiewiczem i Fryderykiem Chopinem” - przypomniał szef resortu kultury.

Na zakończenie uroczystości minister Gliński wręczył odznaczenia Gloria Artis osobom, dzięki którym możliwe było powołanie Instytutu.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »