Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarta wystawa zatytułowana 'Nie tylko Siwiec'
2023-09-13, 08:00 Autor: IAR #Banach

Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec"

W Warszawie otwarto wystawę „Nie tylko Siwiec” – 12 września 2023. [Fot. Andrzej Węcławek (IPN), źródło: ipn.gov.pl]]
W Warszawie otwarto wystawę „Nie tylko Siwiec” – 12 września 2023. [Fot. Andrzej Węcławek (IPN), źródło: ipn.gov.pl]]
W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki, 8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samopodpalenia. 4 dni później, 12 września, w wyniku rozległych poparzeń zmarł.
Otwierając wystawę wiceprezes IPN profesor Karol Polejowski podkreślał, że czyn Ryszarda Siwca zasługuje na najwyższy szacunek i szczególną pamięć, ale było też wielu innych Polaków, którzy sprzeciwili się inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i ta wystawa o nich przypomina. "To nie tylko Siwiec. Bardzo wielu innych obywateli ówczesnej Rzeczypospolitej Ludowej dawało wyraz swojej niezgodzie na agresję. To nie tylko Polacy tu, w państwie komunistycznym, ale także przedstawiciele polskiej emigracji głośno mówili o tym, że Polska nie jest państwem suwerennym, że to co się stało, jest decyzją, która zapadła w Moskwie" - mówił Karol Polejowski.

Autor wystawy doktor Grzegorz Majchrzak z Biura edukacji IPN wyjaśniał, że ukazuje ona nie tylko heroiczny czyn Ryszarda Siwca, ale przypomina również o innych protestach wobec inwazji na Czechosłowację. "Niewątpliwie czyn Ryszarda Siwca, jego samospalenie podczas ogólnopolskich dożynek na Stadionie X - lecia, był czynem wyjątkowym, on poświęcił własne życie, ale chcemy pokazać różnorodność form protestu. Tych form protestu było zaskakująco dużo i ich skala jest zdumiewająca" - podkreślał Grzegorz Majchrzak.
Plansze wystawy pokazują oprócz postaci protestujących: kolportaż ulotek, zarówno tych produkowanych w kraju, jak i przemycanych z Czechosłowacji. Można zobaczyć na nich listy, napisy oraz plakaty przeciwko "bratniej pomocy". Przypomniane zostały też protesty bardziej radykalne - od zrzucenia tablicy ku czci Lenina, po najbardziej tragiczny, czyli samospalenie Ryszarda Siwca.

Za wystawę upamiętniającą protestujących przeciwko inwazji na Czechosłowację dziękował zastępca ambasadora Słowacji w Polsce Martin Cimerman, który jednocześnie podkreślał wyjątkowość czynu Ryszarda Siwca. "Ryszard Siwiec poświęcił swoje życie wierząc w lepszą przyszłość i w proteście przeciw okupacji Czechosłowacji narzuconej przez Armię Czerwoną. Zginął po to, żeby nie zginęła wolność. Był jednym z pierwszych, który wskazał drogę i dodał odwagi innym. Oddajemy hołd wszystkim bohaterkom i bohaterom, którzy odważyli się stanąć w obronie wartości, w które wierzyli" - mówił Martin Cimerman.

Po upadku komunizmu zarówno Czesi jak i Słowacy uhonorowali Ryszarda Siwca najwyższymi odznaczaniami państwowymi.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej 2023-09-12, godz. 08:00 W Wilnie otwarta zostanie dziś wystawa o Warszawie "Miasto żywych/Miasto umarłych" Od dzisiaj (12.09, otwarcie o 17) w wileńskim Muzeum Żydów im. Gaona Wileńskiego będzie można oglądać wystawę "Miasto żywych/Miasto umarłych". Jest… » więcej 2023-09-12, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 12 września » więcej 2023-09-11, godz. 16:00 Błogosławieni Ulmowie Samarytanie z Markowej zostali wczoraj przyjęci w poczet błogosławionych, To pierwsza beatyfikacja w Polsce, która dotyczy całej rodziny. » więcej 2023-09-11, godz. 14:00 Wojciech Korfanty zapamiętany W 150 rocznicę urodzin Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św.Anny zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu politykowi okresu międzywojnia Wojciechowi… » więcej
154155156157158
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »