Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarta wystawa zatytułowana 'Nie tylko Siwiec'
2023-09-13, 08:00 Autor: IAR #Banach

Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec"

W Warszawie otwarto wystawę „Nie tylko Siwiec” – 12 września 2023. [Fot. Andrzej Węcławek (IPN), źródło: ipn.gov.pl]]
W Warszawie otwarto wystawę „Nie tylko Siwiec” – 12 września 2023. [Fot. Andrzej Węcławek (IPN), źródło: ipn.gov.pl]]
W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki, 8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samopodpalenia. 4 dni później, 12 września, w wyniku rozległych poparzeń zmarł.
Otwierając wystawę wiceprezes IPN profesor Karol Polejowski podkreślał, że czyn Ryszarda Siwca zasługuje na najwyższy szacunek i szczególną pamięć, ale było też wielu innych Polaków, którzy sprzeciwili się inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i ta wystawa o nich przypomina. "To nie tylko Siwiec. Bardzo wielu innych obywateli ówczesnej Rzeczypospolitej Ludowej dawało wyraz swojej niezgodzie na agresję. To nie tylko Polacy tu, w państwie komunistycznym, ale także przedstawiciele polskiej emigracji głośno mówili o tym, że Polska nie jest państwem suwerennym, że to co się stało, jest decyzją, która zapadła w Moskwie" - mówił Karol Polejowski.

Autor wystawy doktor Grzegorz Majchrzak z Biura edukacji IPN wyjaśniał, że ukazuje ona nie tylko heroiczny czyn Ryszarda Siwca, ale przypomina również o innych protestach wobec inwazji na Czechosłowację. "Niewątpliwie czyn Ryszarda Siwca, jego samospalenie podczas ogólnopolskich dożynek na Stadionie X - lecia, był czynem wyjątkowym, on poświęcił własne życie, ale chcemy pokazać różnorodność form protestu. Tych form protestu było zaskakująco dużo i ich skala jest zdumiewająca" - podkreślał Grzegorz Majchrzak.
Plansze wystawy pokazują oprócz postaci protestujących: kolportaż ulotek, zarówno tych produkowanych w kraju, jak i przemycanych z Czechosłowacji. Można zobaczyć na nich listy, napisy oraz plakaty przeciwko "bratniej pomocy". Przypomniane zostały też protesty bardziej radykalne - od zrzucenia tablicy ku czci Lenina, po najbardziej tragiczny, czyli samospalenie Ryszarda Siwca.

Za wystawę upamiętniającą protestujących przeciwko inwazji na Czechosłowację dziękował zastępca ambasadora Słowacji w Polsce Martin Cimerman, który jednocześnie podkreślał wyjątkowość czynu Ryszarda Siwca. "Ryszard Siwiec poświęcił swoje życie wierząc w lepszą przyszłość i w proteście przeciw okupacji Czechosłowacji narzuconej przez Armię Czerwoną. Zginął po to, żeby nie zginęła wolność. Był jednym z pierwszych, który wskazał drogę i dodał odwagi innym. Oddajemy hołd wszystkim bohaterkom i bohaterom, którzy odważyli się stanąć w obronie wartości, w które wierzyli" - mówił Martin Cimerman.

Po upadku komunizmu zarówno Czesi jak i Słowacy uhonorowali Ryszarda Siwca najwyższymi odznaczaniami państwowymi.

Zobacz także

2024-08-09, godz. 15:00 Major Jakub Tomaszewski „Tomek” o akcji powstańczej odbicia niemieckiego pociągu na Woli Na warszawskiej Woli przy Cmentarzu Powązkowskim upamiętniono żołnierzy Kompanii „Maciek” Batalionu „Zośka” poległych 80 lat temu podczas nieudanego… » więcej 2024-08-09, godz. 13:00 79. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki 79 lat temu, 9 sierpnia 1945 roku, Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, trzy dni po ataku jądrowym na Hiroszimę. Były to jedyne w historii przypadki… » więcej 2024-08-09, godz. 11:00 160 lat temu urodził się Roman Dmowski, polityk i publicysta 160 lat temu, 9 sierpnia 1864 roku, urodził się Roman Dmowski, jeden z "ojców" niepodległości Polski, zaliczany do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej… » więcej 2024-08-09, godz. 09:00 Przed gmachem MHP pojawi się wystawa poświęcona bohaterom powstania styczniowego Przed gmachem Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli pojawi się wystawa poświęcona bohaterom powstania styczniowego - "Powstali 1863-64". Plenerowa… » więcej 2024-08-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 sierpnia » więcej 2024-08-08, godz. 15:00 Wystawa "Powstańcy Warszawscy odbudowali Warszawę" Sylwetki 60 architektów, budowniczych i plastyków przedstawia wystawa "Powstańcy Warszawscy odbudowali Warszawę". Jej autor, prezes Stowarzyszenia Pamięci… » więcej 2024-08-08, godz. 13:00 Do 25 sierpnia można zgłaszać kandydatów do Nagrody Muzeum POLIN Do 25 sierpnia można zgłaszać kandydatów do Nagrody Muzeum POLIN. Olga Kaczmarek, dyrektorka Forum Dialogu i członkini kapituły nagrody wyjaśnia, że to… » więcej 2024-08-08, godz. 11:00 80 lat temu zginął Antoni Godlewski pseudonim "Antek Rozpylacz" Antoni Godlewski ps. "Antek Rozpylacz" - 80. roczn. śmierci dokumentacja 80 lat temu, 8 sierpnia 1944 roku, w ósmym dniu Powstania Warszawskiego, zginął Antoni… » więcej 2024-08-08, godz. 09:00 80 lat temu rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja Błyskawica 80 lat temu, 8 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy uruchomili stację nadawczą Armii Krajowej "Błyskawica". Była to pierwsza polska radiostacja, która… » więcej 2024-08-08, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 8 sierpnia » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »