Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarta wystawa zatytułowana 'Nie tylko Siwiec'
2023-09-13, 08:00 Autor: IAR #Banach

Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec"

W Warszawie otwarto wystawę „Nie tylko Siwiec” – 12 września 2023. [Fot. Andrzej Węcławek (IPN), źródło: ipn.gov.pl]]
W Warszawie otwarto wystawę „Nie tylko Siwiec” – 12 września 2023. [Fot. Andrzej Węcławek (IPN), źródło: ipn.gov.pl]]
W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki, 8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samopodpalenia. 4 dni później, 12 września, w wyniku rozległych poparzeń zmarł.
Otwierając wystawę wiceprezes IPN profesor Karol Polejowski podkreślał, że czyn Ryszarda Siwca zasługuje na najwyższy szacunek i szczególną pamięć, ale było też wielu innych Polaków, którzy sprzeciwili się inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i ta wystawa o nich przypomina. "To nie tylko Siwiec. Bardzo wielu innych obywateli ówczesnej Rzeczypospolitej Ludowej dawało wyraz swojej niezgodzie na agresję. To nie tylko Polacy tu, w państwie komunistycznym, ale także przedstawiciele polskiej emigracji głośno mówili o tym, że Polska nie jest państwem suwerennym, że to co się stało, jest decyzją, która zapadła w Moskwie" - mówił Karol Polejowski.

Autor wystawy doktor Grzegorz Majchrzak z Biura edukacji IPN wyjaśniał, że ukazuje ona nie tylko heroiczny czyn Ryszarda Siwca, ale przypomina również o innych protestach wobec inwazji na Czechosłowację. "Niewątpliwie czyn Ryszarda Siwca, jego samospalenie podczas ogólnopolskich dożynek na Stadionie X - lecia, był czynem wyjątkowym, on poświęcił własne życie, ale chcemy pokazać różnorodność form protestu. Tych form protestu było zaskakująco dużo i ich skala jest zdumiewająca" - podkreślał Grzegorz Majchrzak.
Plansze wystawy pokazują oprócz postaci protestujących: kolportaż ulotek, zarówno tych produkowanych w kraju, jak i przemycanych z Czechosłowacji. Można zobaczyć na nich listy, napisy oraz plakaty przeciwko "bratniej pomocy". Przypomniane zostały też protesty bardziej radykalne - od zrzucenia tablicy ku czci Lenina, po najbardziej tragiczny, czyli samospalenie Ryszarda Siwca.

Za wystawę upamiętniającą protestujących przeciwko inwazji na Czechosłowację dziękował zastępca ambasadora Słowacji w Polsce Martin Cimerman, który jednocześnie podkreślał wyjątkowość czynu Ryszarda Siwca. "Ryszard Siwiec poświęcił swoje życie wierząc w lepszą przyszłość i w proteście przeciw okupacji Czechosłowacji narzuconej przez Armię Czerwoną. Zginął po to, żeby nie zginęła wolność. Był jednym z pierwszych, który wskazał drogę i dodał odwagi innym. Oddajemy hołd wszystkim bohaterkom i bohaterom, którzy odważyli się stanąć w obronie wartości, w które wierzyli" - mówił Martin Cimerman.

Po upadku komunizmu zarówno Czesi jak i Słowacy uhonorowali Ryszarda Siwca najwyższymi odznaczaniami państwowymi.

Zobacz także

2023-10-12, godz. 10:00 Dziś gala nagród BohaterONy im. Powstańców Warszawskich W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się wieczorem (godz. 19.00) uroczysta gala, podczas której zostaną ogłoszeni… » więcej 2023-10-12, godz. 09:00 Pomnik Wojciecha Korfantego, stanął obok urzędu wojewódzkiego przy ulicy Piastowskiej w Opolu. To polski bohater, działacz na rzecz polskości Górnego Śląska i dyktator trzeciego powstania śląskiego. Na pomnik składa się kolumna i popiersie - całość… » więcej 2023-10-12, godz. 08:00 Wystawa "Moja wielka wołyńska rodzina" w Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów Wystawa czasowa Dariusza Kanaka poświęcona tematyce kresowej zostanie otwarta w na brzeskim zamku. » więcej 2023-10-12, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 12 października » więcej 2023-10-11, godz. 16:00 25. rocznica kanonizacji Edyty Stein, niemieckiej filozof i teolog pochodzenia żydowskiego 25 lat temu, 11 października 1998 roku, została kanonizowana Edyta Stein, niemiecka filozof i teolog pochodzenia żydowskiego. W wieku 30 lat przyjęła chrzest… » więcej 2023-10-11, godz. 14:00 80 lat temu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Niemcy rozstrzelali 54 więźniów 80 lat temu, 11 października 1943 roku, w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau rozstrzelano 54 więźniów polskiej narodowości… » więcej 2023-10-11, godz. 12:00 Remont Pomnika Czynu Powstańczego i annogórskiego amfiteatru za rok Pomnik Czynu Powstańczego i amfiteatr w Górze św. Anny doczeka się remontu. Jego przebudowa rozpocznie się w przyszłym roku. Podczas konferencji prasowej… » więcej 2023-10-11, godz. 10:00 Dziś rocznica śmierci generała Pułaskiego i dzień jego pamięci w USA Dziś - 11 października - przypada 244. rocznica śmierci generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera walk o wolność dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego… » więcej 2023-10-11, godz. 08:00 70 lat temu zginął kpt. Kazimierz Kamieński "Huzar", rozstrzelany z wyroku władz komunistycznych 70 lat temu - 11 października 1953 roku - w więzieniu w Białymstoku z wyroku władz komunistycznych został stracony Kazimierz Kamieński, pseudonimy „Gryf”… » więcej 2023-10-11, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 11 października » więcej
140141142143144
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »