Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zmarł Bohdan Urbankowski, poeta, eseista, dramaturg…
2023-06-16, 12:00 Autor:

Zmarł Bohdan Urbankowski, poeta, eseista, dramaturg i filozof

Bohdan Urbankowski. [Fot. Mikołaj Bujak (IPN)]
Bohdan Urbankowski. [Fot. Mikołaj Bujak (IPN)]
Zmarł Bohdan Urbankowski, doktor nauk humanistycznych, poeta, eseista, dramaturg i filozof, działacz opozycji w czasach PRL. Laureat nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Miał 80 lat. Informację o śmierci Bohdana Urbankowskiego podał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską!" - napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk.
Bohdan Urbankowski ukończył studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Był twórcą i teoretykiem ruchu Nowego Romantyzmu. Po rozbiciu przez władze w 1978 roku Konfederacji Nowego Romantyzmu, związał się z opozycją demokratyczną. Był współredaktorem wielu pism i wydawnictw podziemnych.

Za działalność w Solidarności, po wprowadzeniu stanu wojennego został usunięty z pracy w Polskim Radiu w Warszawie. Pisarz był doradcą do spraw kultury i wychowania w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie premiera Jana Olszewskiego. W 1993 kandydował do Senatu z listy Konfederacji Polski Niepodległej. Od 2010 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Programowej Związku Piłsudczyków, a także prezesa Oddziału Związku Literatów Polskich w Warszawie.

Bohdan Urbankowski jest autorem ponad 50 pozycji , w tym dramatów, esejów i zbiorów poezji. Napisał między innymi prace filozoficzne: „Myśl romantyczna”, „Absurd - ironia - czyn”, "Kierunki poszukiwań" oraz czterotomowe opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”, które w sposób kompletny pozwala na zapoznanie się z historią myśli polskiej filozofii. Wydał też zbiory sztuk teatralnych i radiowych - „Dramaty płockie”, „Sny o ojczyźnie”, tomiki poezji: "W cieniu”, „Głosy”, „Dojrzewanie”, "Chłopiec, który odchodzi”. Jest też autorem monografii Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Karola Wojtyły i Józefa Piłsudskiego.

Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami. W 2001 roku dwukrotnie otrzymał Medal Solidarności „Zasłużony w Walce o Niepodległość Polski i Praw Człowieka” oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” za pracę w podziemnym ruchu wydawniczym. Rok później odznaczono go Medalem Polonia Mater Nostra Est i Złotym Krzyżem Zasługi W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Rok później odebrał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego imienia Tomasza Merty "Między literaturą a historią".

(więcej)

W 2017 roku doktor Bohdan Urbankowski mówił w Polskim Radiu 24, że w dzisiejszych czasach należy walczyć o tożsamość i godność polskiej myśli, gdyż pomaga ona utrzymać jedność państwa oraz najważniejsze zasady, jakimi powinni kierować się Polacy. Według niego koniecznością jest nawiązywanie do testamentów narodowych, którymi są dzieła polskich poetów i filozofów, gdyż są one pomocne w kultywowaniu naszego dziedzictwa.

Z kolei w 2020 roku w Polskim Radiu 24, w rozmowie dotyczącej wydarzeń z II wojny światowej i jej późniejszych następstw dla Polski, pisarz powiedział, że II wojna światowa nie byłaby możliwa, gdyby nie układ Ribbentrop-Mołotow. "W jego wyniku odbudowano dawny układ rozbiorów Polski. Ten zdecydował o wojnie światowej i o tym, że Polska stała się częścią szeroko rozumianego imperium sowieckiego" - podkreślił. Jego zdaniem, rok 1944 był powtórzeniem najazdu bolszewickiego z 1920 roku. Jak mówił: "trudno to nazwać wyzwoleniem, jeśli dokonuje się rabunku, gwałtu i likwidacji partyzantki. Trzeba było likwidować wszystkich, którzy byli w stanie odbudować polskość, dlatego likwidowano także księży czy nauczycieli".

Jak mówił pisarz (2020), "Przemiana w 1989 roku to nie było wyzwolenie czy odzyskanie niepodległości. Rosjanie przyjęli scenariusz demokratycznych wyborów, dopuścili do tego, że w Polsce będzie jakiś pseudopolski rząd z pseudoopozycją, ale w pewnym momencie stracili nad tym wszystkim kontrolę, bo mieli zbyt wiele swoich własnych problemów".

Zdaniem Urbankowskiego (2020), "drugie lub trzecie pokolenie UB także w sferze medialnej decyduje o tożsamości, niepodległości, a tak było także w czasach zaborów. W tej sferze w dalszym ciągu przewagę ma neokomuna pod różnymi mackami i cały czas nie jest przeprowadzana akcja repolonizacji mediów".

W 2021 roku, również Polskim Radiu 24, Bohdan Urbankowski podkreślił, że "Polska powstawała w puszczy. Rozwijała się na rozdrożu, budowała się na polu bitwy i ostatecznie Rzeczpospolita powstała metodą prób i błędów". Wyjaśnił, że "najpierw została zbudowana bardzo silna, klasyczna monarchia feudalna, która nie trwała długo. Została rozbita przez sąsiadów, a następnie zamieniona na zupełnie inny ustrój". Podkreślił, że "Podczas rządów Bolesława Krzywoustego trudno mówić o jednolitej Rzeczpospolitej, bo to było jeszcze Królestwo Polskie, ale rozbite na małe rywalizujące państewka i tu było już dużo okazji do zdrady". Jak zaznaczył, właśnie tutaj mamy jednocześnie tropy pierwszych, największych zdrajców, chociażby Potopu Szwedzkiego.


Zobacz także

2023-06-17, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 17 czerwca » więcej 2023-06-16, godz. 16:00 100 lat temu urodził się dyrygent i kompozytor Henryk Czyż 100 lat temu - 16 czerwca 1923 roku - urodził się Henryk Czyż, dyrygent, kompozytor, pedagog i pisarz. Prowadził największe orkiestry w kraju, między innymi… » więcej 2023-06-16, godz. 14:00 Bundestag uczcił 70. rocznicę buntu w NRD W połowie czerwca 1953 roku mieszkańcy Berlina Wschodniego, Lipska, Drezna oraz innych miast zbuntowali się przeciwko złym warunkom pracy i niskiemu poziomowi… » więcej 2023-06-16, godz. 10:00 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął drugą pielgrzymkę do Polski 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął drugą pielgrzymkę do Polski. Wizyta trwała osiem dni, od 16 do 23 czerwca 1983 roku, i była 18. zagraniczną podróżą… » więcej 2023-06-16, godz. 08:00 65 lat temu został stracony Imre Nagy, premier podczas rewolucji węgierskiej 1956 65 lat temu, 16 czerwca 1958 roku, został stracony Imre Nagy, komunistyczny polityk węgierski, premier w czasie powstania węgierskiego, nazywanego też rewolucją… » więcej 2023-06-16, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 16 czerwca » więcej 2023-06-15, godz. 16:00 Niemcy: wystawa o architektonicznej megalomanii nazistów W berlińskiej Akademii Sztuki można odwiedzić wystawę o zmianach w niemieckiej architekturze i urbanistyce w okresie nazizmu. Eksponaty przybliżają nie tylko… » więcej 2023-06-15, godz. 14:00 100 lat temu zmarł Aleksander Sochaczewski, malarz, zesłaniec syberyjski Sto lat temu, 15 czerwca 1923 roku, zmarł Aleksander Sochaczewski, malarz, zesłaniec syberyjski, autor cyklu obrazów dokumentujących katorgę i pobyt Polaków… » więcej 2023-06-15, godz. 12:00 Odrestaurowano grób Leona Bilińskiego w Cieplicach W czeskich Cieplicach odrestaurowano grób Leona Bilińskiego - ekonomisty, profesora i rektora Uniwersytetu Lwowskiego, ministra skarbu Austro-Węgier oraz ministra… » więcej
200201202203204
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »