Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zmarł Bohdan Urbankowski, poeta, eseista, dramaturg…
2023-06-16, 12:00 Autor:

Zmarł Bohdan Urbankowski, poeta, eseista, dramaturg i filozof

Bohdan Urbankowski. [Fot. Mikołaj Bujak (IPN)]
Bohdan Urbankowski. [Fot. Mikołaj Bujak (IPN)]
Zmarł Bohdan Urbankowski, doktor nauk humanistycznych, poeta, eseista, dramaturg i filozof, działacz opozycji w czasach PRL. Laureat nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Miał 80 lat. Informację o śmierci Bohdana Urbankowskiego podał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską!" - napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk.
Bohdan Urbankowski ukończył studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Był twórcą i teoretykiem ruchu Nowego Romantyzmu. Po rozbiciu przez władze w 1978 roku Konfederacji Nowego Romantyzmu, związał się z opozycją demokratyczną. Był współredaktorem wielu pism i wydawnictw podziemnych.

Za działalność w Solidarności, po wprowadzeniu stanu wojennego został usunięty z pracy w Polskim Radiu w Warszawie. Pisarz był doradcą do spraw kultury i wychowania w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie premiera Jana Olszewskiego. W 1993 kandydował do Senatu z listy Konfederacji Polski Niepodległej. Od 2010 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Programowej Związku Piłsudczyków, a także prezesa Oddziału Związku Literatów Polskich w Warszawie.

Bohdan Urbankowski jest autorem ponad 50 pozycji , w tym dramatów, esejów i zbiorów poezji. Napisał między innymi prace filozoficzne: „Myśl romantyczna”, „Absurd - ironia - czyn”, "Kierunki poszukiwań" oraz czterotomowe opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”, które w sposób kompletny pozwala na zapoznanie się z historią myśli polskiej filozofii. Wydał też zbiory sztuk teatralnych i radiowych - „Dramaty płockie”, „Sny o ojczyźnie”, tomiki poezji: "W cieniu”, „Głosy”, „Dojrzewanie”, "Chłopiec, który odchodzi”. Jest też autorem monografii Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Karola Wojtyły i Józefa Piłsudskiego.

Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami. W 2001 roku dwukrotnie otrzymał Medal Solidarności „Zasłużony w Walce o Niepodległość Polski i Praw Człowieka” oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” za pracę w podziemnym ruchu wydawniczym. Rok później odznaczono go Medalem Polonia Mater Nostra Est i Złotym Krzyżem Zasługi W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Rok później odebrał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego imienia Tomasza Merty "Między literaturą a historią".

(więcej)

W 2017 roku doktor Bohdan Urbankowski mówił w Polskim Radiu 24, że w dzisiejszych czasach należy walczyć o tożsamość i godność polskiej myśli, gdyż pomaga ona utrzymać jedność państwa oraz najważniejsze zasady, jakimi powinni kierować się Polacy. Według niego koniecznością jest nawiązywanie do testamentów narodowych, którymi są dzieła polskich poetów i filozofów, gdyż są one pomocne w kultywowaniu naszego dziedzictwa.

Z kolei w 2020 roku w Polskim Radiu 24, w rozmowie dotyczącej wydarzeń z II wojny światowej i jej późniejszych następstw dla Polski, pisarz powiedział, że II wojna światowa nie byłaby możliwa, gdyby nie układ Ribbentrop-Mołotow. "W jego wyniku odbudowano dawny układ rozbiorów Polski. Ten zdecydował o wojnie światowej i o tym, że Polska stała się częścią szeroko rozumianego imperium sowieckiego" - podkreślił. Jego zdaniem, rok 1944 był powtórzeniem najazdu bolszewickiego z 1920 roku. Jak mówił: "trudno to nazwać wyzwoleniem, jeśli dokonuje się rabunku, gwałtu i likwidacji partyzantki. Trzeba było likwidować wszystkich, którzy byli w stanie odbudować polskość, dlatego likwidowano także księży czy nauczycieli".

Jak mówił pisarz (2020), "Przemiana w 1989 roku to nie było wyzwolenie czy odzyskanie niepodległości. Rosjanie przyjęli scenariusz demokratycznych wyborów, dopuścili do tego, że w Polsce będzie jakiś pseudopolski rząd z pseudoopozycją, ale w pewnym momencie stracili nad tym wszystkim kontrolę, bo mieli zbyt wiele swoich własnych problemów".

Zdaniem Urbankowskiego (2020), "drugie lub trzecie pokolenie UB także w sferze medialnej decyduje o tożsamości, niepodległości, a tak było także w czasach zaborów. W tej sferze w dalszym ciągu przewagę ma neokomuna pod różnymi mackami i cały czas nie jest przeprowadzana akcja repolonizacji mediów".

W 2021 roku, również Polskim Radiu 24, Bohdan Urbankowski podkreślił, że "Polska powstawała w puszczy. Rozwijała się na rozdrożu, budowała się na polu bitwy i ostatecznie Rzeczpospolita powstała metodą prób i błędów". Wyjaśnił, że "najpierw została zbudowana bardzo silna, klasyczna monarchia feudalna, która nie trwała długo. Została rozbita przez sąsiadów, a następnie zamieniona na zupełnie inny ustrój". Podkreślił, że "Podczas rządów Bolesława Krzywoustego trudno mówić o jednolitej Rzeczpospolitej, bo to było jeszcze Królestwo Polskie, ale rozbite na małe rywalizujące państewka i tu było już dużo okazji do zdrady". Jak zaznaczył, właśnie tutaj mamy jednocześnie tropy pierwszych, największych zdrajców, chociażby Potopu Szwedzkiego.


Zobacz także

2023-07-13, godz. 14:00 Zadzwonił Dzwon Zygmunta 502 lata temu po raz pierwszy w Krakowie zadzwonił Dzwon Zygmunta. » więcej 2023-07-13, godz. 12:00 Powstańcy wyklęci Zaśpiewajmy wszyscy razem w hołdzie „Powstańcom Wyklętym” » więcej 2023-07-13, godz. 10:00 23 lata temu zmarł Jan Karski, legendarny kurier, świadek Holokaustu 23 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Holokaustu. To on jako pierwszy przekazał na… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Augustów: odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Na terenie tak zwanego Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 lipca » więcej 2023-07-12, godz. 16:00 Skarby biskupów nyskich Miłośników historii i sztuki na oprowadzanie po wystawie "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich" zaprasza Muzeum Powiatowe w Nysie » więcej 2023-07-12, godz. 14:00 Serwis specjalny Polskiego Radia o rzezi wołyńskiej W nocy z 11 na 12 lipca 1943 roku doszło do kulminacji morderstw na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce. Unikatowe wspomnienia świadków tej zbrodni i analizy… » więcej 2023-07-12, godz. 12:00 Mija 78 lat od Obławy Augustowskiej 78 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej, NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej kilkuset… » więcej 2023-07-12, godz. 10:00 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę niemieckiej pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Okupanci… » więcej 2023-07-12, godz. 08:00 Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W dokumencie, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego… » więcej
185186187188189
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »