Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion…
2023-05-31, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion AK »Zośka«….”

Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Archiwum Akt Nowych zaprezentowało album „Batalion AK "Zośka". Oddział Dyspozycyjny Kedywu KG AK”. Jest to ikonograficzna prezentacja jednego z najbardziej znanych oddziałów AK z bogatym źródłowo materiałem, obejmującym fotografie, dokumenty, plany, pochodzące z AAN oraz z innych zbiorów archiwalnych, podkreślił autor koncepcji i opracowania albumu dyrektor AAN Mariusz Olczak.
„To jest opowiadanie o historii, nie przy pomocy tekstu i słów, ale przede wszystkim przy pomocy ikonografii. Ikonografii wyrażonej fotografiami, mapami, szkicami i planami, ale też ikonografii wyrażonej poprzez dokumenty. I faktycznie jest tak, że w albumie są wszystkie odnalezione przez nas dokumenty batalionu „Zośka” - wytworzone w konspiracji jak i w powstaniu, zarówno w formule batalionu „Zośka”, jak i w formule „Broda 53” - bo w takiej formule żołnierze „Zośki” funkcjonowali w okresie powstania.”- wyjaśniał dyrektor AAN. Jak dodał, album rozpoczyna się od akcji „Taśma”, prezentując dokumenty z akcji Sieczychy i akcji Rząśnik. „Są to w zasadzie po raz pierwszy prezentowane w komplecie plany i szkice z akcji Sieczychy wykonanych pod dowództwem między innymi Andrzeja Romockiego - porucznika Armii Krajowej. Zaczynamy od tego, bo z tym wiąże się początek batalionu.”- tłumaczył dyrektor AAN Mariusz Olczak.

Mottem albumu zostały słowa dowódcy batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa „Jerzego”, napisane w Paryżu 1945 roku. „Jerzy napisał w rok po wojnie w ten sposób:
- Krew harcerzy przelana w świętej sprawie wolności nie może pójść na marne. Nasi polegli bracia włożyli na barki nasze tak potężne zobowiązania, że życia naszego jest mało, byśmy je spełnić mogli. Z ich postawy i czynów mamy czerpać natchnienie do naszej pracy, aby przypadkiem nie zgubić trzech najpotężniejszych filarów harcerstwa: Służby Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu - . To było motto ważne dla wszystkich żołnierzy „Zośki” i „Brody”, których zobaczyć można na kartach tej książki.”- zaznaczył współautor.

Wstęp do albumu napisał syn łączniczki Batalionu „Zośka” - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Wicepremier skierował list do uczestników spotkania, który odczytał dyrektor AAN Mariusz Olczak. „Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, ale też jako syn łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Zośka” chcę wyrazić wdzięczność i pogratulować, że w Archiwum Akt Nowych powstał album będący unikatowym przedstawieniem Baonu. Unikatowym, bo prezentującym szczególnie ważne historyczne źródła. Materiały archiwalne, jakie do naszych czasów stanowią świadectwo heroicznej "Zośkowej" historii. Po raz kolejny podkreślam, że skoro dzisiejsze pokolenie opiera swoje wzorce na historii żołnierzy harcerskiego batalionu AK Zośka - to Polska jest w dobrych rękach.” - pisał profesor Piotr Gliński.

Batalion „Zośka” - batalion Armii Krajowej AK brał czynny udział w powstaniu warszawskim. W skład batalionu, którego dowódcą był Ryszard Białous „Jerzy”, wchodzili przede wszystkim członkowie Szarych Szeregów, konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, licznie zebrane rodziny żołnierzy Batalionu AK „Zośka” oraz harcerze i delegacje szkół.Publikację współtworzyli: Julian Borkowski, Lech Gołębiewski, Tomasz Karasiński oraz dr Agnieszka Pietrzak.

Zobacz także

2023-09-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 września » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Cmentarze i pomniki z I wojny światowej wpisane na Listę UNESCO 139 cmentarzy i pomników z I wojny światowej w Belgii i we Francji zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed pięcioma laty wniosek… » więcej 2023-09-25, godz. 14:00 Solidarność do wojska Już w najbliższą środę uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciwko członkom Solidarności”… » więcej 2023-09-25, godz. 12:00 Noc z historią Już w czwartek "Noc z historią". Zwiedzaj Muzeum Historii Polski jako pierwszy! » więcej 2023-09-25, godz. 10:00 Rekonstrukcja bitwy na Białej Górze Około tysiąca rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji bitwy na Białej Górze. Do czeskiej Pragi przyjechali między innymi z Francji, Niemiec i Polski… » więcej 2023-09-25, godz. 08:00 Paryska Polonia uczciła pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego Paryska polonia uczciła pamięć wybitnego rodaka - Rotmistrza Witolda Pileckiego. W podparyskiej miejscowości Montmorency poświęcono dąb upamiętniający… » więcej 2023-09-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 września » więcej 2023-09-24, godz. 12:00 105 lat temu urodził się Hieronim Dekutowski "Zapora" 105 lat temu, 24 września 1918 roku, urodził się major Hieronim Dekutowski "Zapora", cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Początek Sejmu Śląskiego 101 lat temu także w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego » więcej 2023-09-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 24 września » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »