Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto wystawę pt. 'Rzecz o Piłsudskim. Gabinet…
2023-05-17, 14:00 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/ #Krać/

Otwarto wystawę pt. "Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie"

Wystawa „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie” [fot. Tomek Kaczor/Biuro „Niepodległa”]
Wystawa „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie” [fot. Tomek Kaczor/Biuro „Niepodległa”]
W Warszawie otwarto plenerową wystawę "Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie". Ekspozycja jest umieszczona na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego - naprzeciwko budynku, w którym marszałek Piłsudski pracował jako główny inspektor sił zbrojnych.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że wystawa powstała na podstawie spisu przedmiotów, którymi marszałek otaczał się w gabinecie, wykonanego po śmierci Józefa Piłsudskiego. "Staramy się na tej wystawie pokazać Piłsudskiego jako człowieka, który pracował, ale też był osobą prywatną, miał swoje słabości, swoje pasje i w wymiarze materialnym te pasje są odzwierciedlone i w tym protokole, i na tej wystawie" - mówił wiceminister.

W gabinecie marszałka na stoliku leżała szyszka przywieziona z Syberii i zawsze był ciepły koc. Szklanki, w których pijał herbatę, papierosy. Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa" powiedział, że były też rzeczy nieoczywiste, jak lampa ultrafioletowa do oczyszczania powietrza, czy bardzo duże - mapa Polski umieszczona na dwóch rolkach. Nie brakło biblioteki.

"Wychodząc po raz ostatni z gabinetu, kilka dni przed śmiercią Piłsudski zostawił otwartego "Pana Tadeusza" Mickiewicza, gdzieś też pod ręką, nie na półce był "Lord Jim" Josepha Conrada" - mówił Wojciech Kirejczyk.

Wystawa powstała z inicjatywy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, którego biura mieszczą się w dawnym gabinecie marszałka.

Pułkownik Konrad Korpowski dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zwrócił uwagę na muzykę, której słuchał marszałek. "Repertuar ma charakter bardziej rozrywkowy i swobodny, niż klasyczny, pompatyczny. Dzisiaj kiedy słucha się tej muzyki w tamtych pomieszczeniach robi to naprawdę niesamowite wrażenie" - mówił Konrad Korpowski.

Wystawa będzie dostępna do końca czerwca.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej 2023-09-12, godz. 08:00 W Wilnie otwarta zostanie dziś wystawa o Warszawie "Miasto żywych/Miasto umarłych" Od dzisiaj (12.09, otwarcie o 17) w wileńskim Muzeum Żydów im. Gaona Wileńskiego będzie można oglądać wystawę "Miasto żywych/Miasto umarłych". Jest… » więcej 2023-09-12, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 12 września » więcej 2023-09-11, godz. 16:00 Błogosławieni Ulmowie Samarytanie z Markowej zostali wczoraj przyjęci w poczet błogosławionych, To pierwsza beatyfikacja w Polsce, która dotyczy całej rodziny. » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »