Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rozpoczęły się kilkudniowe obchody 79. rocznicy…
2023-05-17, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros/w Siekaj

Rozpoczęły się kilkudniowe obchody 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Ruiny klasztoru na Monte Cassino [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Ruiny klasztoru na Monte Cassino [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
We Włoszech z udziałem ostatnich żyjących weteranów 2. Korpusu Polskiego rozpoczęły się dziś obchody 79. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Delegacja Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udała się do Rzymu. Główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbędą się w czwartek 18 maja.
Polska delegacja udała się wczoraj do Watykanu, by pomodlić się przy grobie świętego Jana Pawła II. "Wielokrotnie Ojciec Święty wspominał, że nie byłoby Europy wolnej bez wysiłku i trudu polskiego żołnierza" - powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. "Wielokrotnie również na Monte Cassino mówił, iż to miejsce świadczy o tym, że nie ma Europy sprawiedliwej, bez Polski niepodległej na jej mapie" - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Polska delegacja odda również hołd zmarłemu 31 grudnia 2022 roku papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Następnie w Rzymie minister Jan Józef Kasprzyk złoży wieniec przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Głównymi postaciami kilkudniowych uroczystości są weterani Armii Andersa. Jak przekazał Jan Józef Kasprzyk, w tym roku we Włoszech pojawi się trzech uczestników bitwy o Monte Cassino - kapitan Władysław Dąbrowski, major Stosław Kowalski oraz podpułkownik Otton Hulacki, który w styczniu skończył 101 lat. "Jego marzeniem zawsze co roku w maju jest możliwość pochylenia się nad grobami swoich kolegów, poległych pod Monte Cassino. Lwowiak, którzy przeszedł cały szlak generała Władysława Andersa - walczył o Monte Cassino, o Piedimonte, o Ankonę, o Bolonię" - dodał szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Na pięć dni rocznicowych obchodów złożą się uroczystości w miasteczkach związanych z bohaterską historią 2. Korpusu Polskiego - Piedimonte San Germano, San Vittore del Lazio czy Acquafondata. Najważniejszym momentem będą czwartkowe uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Jak zapowiedział minister Jan Józef Kasprzyk, zgromadzą one pięć pokoleń Polaków. "Obok weteranów i polskiej delegacji, będą obecni żołnierze Wojska Polskiego, harcerze, strzelcy oraz uczniowie szkół, które noszą imię generała Andersa bądź bohaterów 2. Korpusu Polskiego. To wszystko powoduje, że w tym miejscu budujemy po raz kolejny wspólnotę wdzięczności za ofiarę krwi, przelanej przez żołnierzy 2. Korpusu. Będziemy mogli w tym miejscu, w obecności naszych weteranów ślubować, że będziemy budować Polskę ich marzeń - dumną, wolną suwerenną" - podkreślił szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjowanych.

W uroczystościach 18 maja polskiej delegacji będzie przewodniczył szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak. Na obchodach jak co roku licznie reprezentowani są również przedstawiciele władz włoskich, zarówno centralnych, jak i samorządowych.

W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino - kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień tak zwanej "Linii Gustawa". Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. 18 maja nad gruzami klasztoru na Monte Cassino zawisła polska flaga i zabrzmiał „Hejnał Mariacki”, grany przez Emila Czecha. Monte Cassino zostało zdobyte, otwierając aliantom drogę na Rzym i w efekcie do ostatecznego pokonania Niemców i ich sojuszników.

Zobacz także

2023-09-14, godz. 16:00 76 lat temu urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony Kościoła katolickiego Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko - 76. roczn. urodzin dokumentacja 76 lat temu, 14 września 1947 roku, w Okopach na Podlasiu urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 Sowieci do domu Już jutro czyli w piątek 15 września o godz. 10.00 w ramach Przystanku Historia IPN we Wrocławiu przy ul. Jana Długosza 48, gdzie odbędzie się sesja naukowa… » więcej 2023-09-14, godz. 12:00 Spotkania z Korfantym Weekend z Korfantym" - to niepowtarzalna okazja, by poznać sylwetkę Wojciecha Korfantego, jednego z ojców naszej niepodległości oraz wybitnego syna ziemi… » więcej 2023-09-14, godz. 10:00 79 lat temu na warszawską Pragę weszła Armia Czerwona i ludowe Wojsko Polskie 79 lat temu, 14 września 1944 roku, w 45. dniu Powstania Warszawskiego, na warszawską Pragę weszły oddziały Armii Czerwonej i 1. Armii ludowego Wojska Polskiego… » więcej 2023-09-14, godz. 08:00 70 lat temu rozpoczął się proces przeciwko biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi 70 lat temu - 14 września 1953 roku - przed sądem wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces przeciwko biskupowi kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi. Razem… » więcej 2023-09-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 września » więcej 2023-09-13, godz. 16:00 92 lata kończy Ksawery Jasieński, spiker i lektor Polskiego Radia oraz Telewizji 92 lata kończy dziś (13 września) Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji. Jego głęboki, aksamitny głos rozpoznają nie… » więcej 2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »