Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rozpoczęły się kilkudniowe obchody 79. rocznicy…
2023-05-17, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros/w Siekaj

Rozpoczęły się kilkudniowe obchody 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Ruiny klasztoru na Monte Cassino [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Ruiny klasztoru na Monte Cassino [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
We Włoszech z udziałem ostatnich żyjących weteranów 2. Korpusu Polskiego rozpoczęły się dziś obchody 79. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Delegacja Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udała się do Rzymu. Główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbędą się w czwartek 18 maja.
Polska delegacja udała się wczoraj do Watykanu, by pomodlić się przy grobie świętego Jana Pawła II. "Wielokrotnie Ojciec Święty wspominał, że nie byłoby Europy wolnej bez wysiłku i trudu polskiego żołnierza" - powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. "Wielokrotnie również na Monte Cassino mówił, iż to miejsce świadczy o tym, że nie ma Europy sprawiedliwej, bez Polski niepodległej na jej mapie" - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Polska delegacja odda również hołd zmarłemu 31 grudnia 2022 roku papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Następnie w Rzymie minister Jan Józef Kasprzyk złoży wieniec przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Głównymi postaciami kilkudniowych uroczystości są weterani Armii Andersa. Jak przekazał Jan Józef Kasprzyk, w tym roku we Włoszech pojawi się trzech uczestników bitwy o Monte Cassino - kapitan Władysław Dąbrowski, major Stosław Kowalski oraz podpułkownik Otton Hulacki, który w styczniu skończył 101 lat. "Jego marzeniem zawsze co roku w maju jest możliwość pochylenia się nad grobami swoich kolegów, poległych pod Monte Cassino. Lwowiak, którzy przeszedł cały szlak generała Władysława Andersa - walczył o Monte Cassino, o Piedimonte, o Ankonę, o Bolonię" - dodał szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Na pięć dni rocznicowych obchodów złożą się uroczystości w miasteczkach związanych z bohaterską historią 2. Korpusu Polskiego - Piedimonte San Germano, San Vittore del Lazio czy Acquafondata. Najważniejszym momentem będą czwartkowe uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Jak zapowiedział minister Jan Józef Kasprzyk, zgromadzą one pięć pokoleń Polaków. "Obok weteranów i polskiej delegacji, będą obecni żołnierze Wojska Polskiego, harcerze, strzelcy oraz uczniowie szkół, które noszą imię generała Andersa bądź bohaterów 2. Korpusu Polskiego. To wszystko powoduje, że w tym miejscu budujemy po raz kolejny wspólnotę wdzięczności za ofiarę krwi, przelanej przez żołnierzy 2. Korpusu. Będziemy mogli w tym miejscu, w obecności naszych weteranów ślubować, że będziemy budować Polskę ich marzeń - dumną, wolną suwerenną" - podkreślił szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjowanych.

W uroczystościach 18 maja polskiej delegacji będzie przewodniczył szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak. Na obchodach jak co roku licznie reprezentowani są również przedstawiciele władz włoskich, zarówno centralnych, jak i samorządowych.

W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino - kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień tak zwanej "Linii Gustawa". Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. 18 maja nad gruzami klasztoru na Monte Cassino zawisła polska flaga i zabrzmiał „Hejnał Mariacki”, grany przez Emila Czecha. Monte Cassino zostało zdobyte, otwierając aliantom drogę na Rzym i w efekcie do ostatecznego pokonania Niemców i ich sojuszników.

Zobacz także

2023-12-08, godz. 13:00 Już jutro (9.12) finisaż wystawy "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich" „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich” miał na celu przybliżenie historii Nysy z uwzględnieniem wielu kontekstów - historii, religii i sztuki… » więcej 2023-12-08, godz. 13:00 80 lat temu w podbiałostockiej Grabówce Niemcy rozstrzelali ponad 250 Polaków Mija 80 lat, od kiedy w podbiałostockiej Grabówce Niemcy rozstrzelali ponad 250 Polaków. Miał to być odwet za działalność polskiego podziemia zbrojnego… » więcej 2023-12-08, godz. 11:00 82 lata temu zaczął funkcjonować niemiecki nazistowski obóz zagłady Kulmhof 82 lata temu, 8 grudnia 1941 roku, w Chełmnie nad Nerem Niemcy zamordowali około 700 Żydów, przywiezionych dzień wcześniej w pierwszym transporcie z pobliskiej… » więcej 2023-12-08, godz. 09:00 Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego "Gacka" Z honorami wojskowymi na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie pożegnano (7.12) pułkownika Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek - powstańca warszawskiego… » więcej 2023-12-08, godz. 08:00 W 2023 r. ISKRY NIEPODLEGŁEJ odwiedziły 130 miejscowości w całym kraju. W 2023 r. ISKRY NIEPODLEGŁEJ — nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” - odwiedziły wszystkie województwa, w sumie 130 miejscowości… » więcej 2023-12-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 grudnia » więcej 2023-12-07, godz. 13:00 Do Archiwum IPN trafiły pamiątki po Antonim Siczce, żołnierzu armii generała Władysława Andersa Pamiątki po żołnierzu armii generała Władysława Andersa, weteranie bitwy pod Monte Cassino, inwigilowanym przez komunistyczną bezpiekę Antonim Siczku… » więcej 2023-12-07, godz. 12:45 Zmarła Marianna Zdunek-Pędich, pielęgniarka, uczestniczka Powstania Warszawskiego W konspiracji, w szeregach Armii Krajowej działała od lutego 1942r. W powstaniu, pod pseudonimem "Bogna", pełniła funkcję sanitariuszki. Po wojnie studiowała… » więcej 2023-12-07, godz. 12:00 Trzeci (07.12) dzień zjazdu Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia O pomocy dla Żydów w czasie II wojny światowej rozmawiano wczoraj (06.12) podczas zjazdu Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia w Warszawie. Drugiego dnia… » więcej 2023-12-07, godz. 11:00 10 lat temu zmarł kapitan Józef Kowalski, ostatni weteran wojny polsko-bolszewickiej 10 lat temu, 7 grudnia 2013 roku, w wieku 113 lat, zmarł kapitan Józef Kowalski, ostatni weteran wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Brał udział w jej najważniejszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »