Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rok temu zmarł Mieczysław Kluge, uczestnik Powstania…
2023-05-10, 10:00 Autor: IAR/B.Falkowska/K.Koziełł

Rok temu zmarł Mieczysław Kluge, uczestnik Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie, zdjęcie poglądowe [www.wikipedia.pl]
Powstanie Warszawskie, zdjęcie poglądowe [www.wikipedia.pl]
Rok temu, 10 maja 2022, zmarł Mieczysław Kluge, pseudonim "Karol", żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie przez wiele lat działał w Światowym Związku Żołnierzy AK. Doktor nauk geograficznych, specjalista w dziedzinie klimatologii, wykładowca, był autorem około 50 prac naukowych. Zmarł w wieku 94 lat.
Mieczysław Kluge należał do powstańczego 1142. plutonu 4. kompanii VIII zgrupowania Armii Krajowej, który wchodził w skład Zgrupowania „Krybar”, walczącego głównie na Powiślu.

Gdy wybuchło powstanie, miał 17 lat. Wykonywał różne rozkazy - na początku zrywu było to między innymi transportowanie zaopatrzenia oddziałów powstańczych, a także prowadzenie obserwacji i składanie meldunków o ruchach oddziałów niemieckich na Powiślu, wykonywanie przekopów, między innymi pod ulicą Tamka, a także nadzór nad jeńcami niemieckimi zatrudnionymi przy odgruzowywaniu ulic.

W wywiadach wspominał, że do jednych z jego najtrudniejszych zadań - wykonywanych wraz z grupą kolegów - należało dostarczanie żywności z magazynów spółdzielni Społem, mieszczących się przy Hożej, po drugiej stronie zablokowanych Alei Jerozolimskich. Działalność ta wymagała przemieszczania się pod silnym niemieckim ostrzałem, z dużymi ciężarami, ale udawało się ją skutecznie prowadzić.

W Powstaniu Warszawskim walczył także ojciec Mieczysława - Stanisław Kluge, pseudonim "Stasio", dowódca 4. plutonu "Baszty". Brał udział w walkach na Mokotowie.

We wrześniu 1944 roku w niemieckim ataku na kościół przy ulicy Tamka zginęła babcia Mieczysława Kluge. Jego matka - podczas próby przedarcia się wraz z synem poza obszar walk - została ranna. Opiekujący się matką Mieczysław Kluge, wraz z nią i grupą cywilów, został zatrzymany przez Niemców i trafił do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Następnie oboje zostali skierowani na roboty przymusowe do Berlina. Tam Mieczysław Kluge przeżył bombardowanie alianckie, w którym doznał uszkodzenia wzroku. Wraz z matką został skierowany do obozu chorych Gross Ziethen., na teren którego 27 kwietnia 1945 roku weszli żołnierze radzieccy. Wrócił do Polski 8 maja 1945 roku.

Za dokonania konspiracyjne i powstańcze został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a także Krzyżem Zasługi dla ZHP i Krzyżem Armii Krajowej.

(więcej)

Mieczysław Kluge urodził się 2 października 1927 roku. W 1942 ukończył szkołę powszechną. Następnie rozpoczął naukę w II Miejskiej Szkole Handlowej w Warszawie (wcześniej Gimnazjum Kupieckie imienia Stanisława Szczepanowskiego). Nawiązał kontakt z konspiracyjną grupą harcerzy - "Zawiszaków", należącą do 41. Warszawskiego Szczepu Harcerskiego imienia generała Władysława Sikorskiego. Wówczas otrzymał przygotowanie w dziedzinie pierwszej pomocy medycznej. Działając w Szarych Szeregach, przekazywał między innymi zawiadomienia dla osób, którym groziło aresztowanie przez Niemców, kolportował prasę konspiracyjną, paczki i ulotki, a także zajmował się obserwacją niemieckich obiektów.

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, przyłączył się do batalionu należącego do Zgrupowania "Krybar", następnie we wrześniu 1944 roku został zatrzymany przez Niemców i trafił do obozu w Berlinie, a później Gross Ziethen, skąd po wyzwoleniu wrócił do Polski.

Po wojnie zdał maturę i ukończył studia I stopnia na wydziale geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie podjął studia II stopnia w Lublinie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskując tytuł magistra klimatologii. W 1954 roku podjął pracę w Instytucie Geografii PAN w Zakładzie Klimatologii, a następnie w 1965 uzyskał doktorat w dziedzinie nauk przyrodniczych. Zajmował się także dydaktyką. Prowadził między innymi wykłady z meteorologii i klimatologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku i w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Opublikował ponad 50 pozycji naukowych w dziedzinie klimatologii.

Mieczysław Kluge po wojnie działał w środowiskach kombatanckich Armii Krajowej, starał się chronić pamięć dokonań powstańczych. Działał w Zarządzie Klubu Środowiskowego Grupy Bojowej Krybar oraz w Harcerskim Kręgu Seniorów ZHP „Powiśle”. Zmarł w 2022 roku.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »