Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamiast wyzwolenia zniewolenie
2023-05-08, 08:00 Autor: WK; Instytut Pamięci Narodowej

Zamiast wyzwolenia zniewolenie

Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. IPN - materiały organizatora]
Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. IPN - materiały organizatora]
Skutkiem wkroczenia w 1945 r. Armii Czerwonej na obszar, obecnie województwa opolskiego (ówcześnie terytorium w granicach III Rzeszy), była zmiana niemieckiego nazizmu na równie bezwzględny terror spod znaku sowieckiego komunizmu.
Wkraczające wojska sowieckie zachowywały się jak armia najeźdźców. Najbardziej widocznymi przejawami wskazującymi na początek brutalnej okupacji były:
▪️ rabunki
▪️ gwałty
▪️ rozstrzeliwania na miejscu

„Z rodziną byli postawieni przez czerwonoarmistę pod ścianą w kuchni na rozstrzelanie. Kiedy zdjęła z ręki zegarek i dała mu, pozwolił jej i córce schować się w drugim pokoju, synek wsunął się za piec. Resztę rozstrzelano. »Kiedy skończyli, odsunęli pod ścianę ciała pomordowanych, a nam kazali dla siebie gotować. I myśmy gotowały, a tu leżał mój ojciec, syn i inni... A Rosjanie siedzieli, grali na harmoszce «” – wspomnienia opolanki z Zakrzowa w relacji czternastoletniej wówczas Doroty Draguć.

Przemarsz Armii Czerwonej na zachód nie oznaczał końca gehenny, ale kontynuowanie dotychczasowych działań, tyle że w sposób zorganizowany. Główną rolę odgrywały w tej działalności dwie sowieckie formacje: „Smiersz” (kontrwywiad sowiecki) i NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych).

Sowieci, w przejętych od Niemców obozach koncentracyjnych, zorganizowali tzw. obozy specjalne i przejściowe. Jeńcy i cywile osadzeni w tych obozach wykorzystywani byli m.in. do prac przy demontażu urządzeń i instalacji z byłych niemieckich fabryk. Dokładna liczba obozów sowieckich w latach 1944-45 nie jest dokładnie znana. Szacuje się, że było ich w całej Polsce ok. 40-50. Do największych na śląsku opolskim należały m.in. obozy w: Opolu, Strzelcach Opolskich i Głubczycach. Stopień śmiertelności w nich był bardzo wysoki.

Dramat ludności cywilnej Śląska Opolskiego w 1945 r. rozegrał się w trzech odsłonach. Po przejściu frontu i drugim etapie, gdzie Armia Czerwona we współpracy z NKWD wypełniały zadania okupacyjne, przyszła trzecia fala, czyli powracające z zachodu, od późnej wiosny 1945 r., wojska sowieckie. Dopuszczały się one ponownie aktów barbarzyństwa, nawet w miejscowościach kontrolowanych już w pełni przez Milicję Obywatelską i Urzędy Bezpieczeństwa.

Żołnierze sowieccy napadali na transporty kolejowe, kradli dobytek, gwałcili kobiety, a nierzadko mordowali ludzi, którzy próbowali bronić resztek swojego dobytku.

„Sowieckie żołdactwo zalało Polskę. Pozbawiona aprowizacji masa ta objada i ogałaca Kraj z wszystkiego inwentarza żywego i zapasów. Wojskowe władze sowieckie nie liczą się zupełnie z rządem lubelskim i działają samoistnie” – pisał w depeszy do Londynu Stanisław Jasiukowicz, jeden z członków Krajowej Rady Ministrów, którego bezprawnie „osądzono” później w procesie szesnastu.

Działania MO i UB w niewielkim stopniu wpływały na poprawę stanu bezpieczeństwa. Wojacy Armii Czerwonej nie mogli stanąć przed polskim sądem, podlegali bowiem radzieckiej jurysdykcji. W większości przypadków czuli się więc bezkarni. Prawdą jest, że ci bardziej pechowi lub pijani kończyli powieszeni na jakiejś gałęzi albo podziurawieni ołowiem.

Poprawa stanu bezpieczeństwa nastąpiła dopiero z końcem lat czterdziestych, po wycofaniu większości wojsk Armii Radzieckiej z Polski, okupacja trwała jednak przez kolejne dziesięciolecia. Ostatnia jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 r.
Przypomnijmy,że 5 maja 2023 w Głubczycach zdemontowano kolejny sowiecki obiekt propagandowego „wdzięczności Armii Czerwonej”

https://bit.ly/44xBDz0

Zobacz także

2023-09-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 września » więcej 2023-09-13, godz. 16:00 92 lata kończy Ksawery Jasieński, spiker i lektor Polskiego Radia oraz Telewizji 92 lata kończy dziś (13 września) Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji. Jego głęboki, aksamitny głos rozpoznają nie… » więcej 2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »