Jako wybitny ekspert w dziedzinie polityki ZSRR, zabiegał o zróżnicowanie strategii Stanów Zjednoczonych wobec krajów bloku wschodniego i wspieranie poszczególnych ruchów narodowych, aby stopniowo doprowadzić do osłabienia wpływów Związku Radzieckiego w tym regionie. Konsekwentnie prezentował twardą politykę wobec ZSRR, a przy tym był uważany za rzecznika polskich interesów w Waszyngtonie.
W administracji Cartera działał na rzecz zapobieżenia groźbie radzieckiej interwencji w Polsce, w okresie bezpośrednio poprzedzającym zmiany ustrojowe w 1989 roku, ale także na początku lat 80. Między innymi postulował zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w poparcie antykomunistycznego ruchu "Solidarności". W późniejszych latach wspierał przyjęcie naszego kraju do NATO, współpracując z Polonią amerykańską. W opiniach eksperckich nie stronił też od wypowiedzi w sprawach naszej polityki wewnętrznej. Wielokrotnie odwiedzał Polskę.
Po odejściu z Białego Domu był wpływowym ekspertem waszyngtońskich ośrodków analitycznych i aktywnym recenzentem polityki zagranicznej kolejnych prezydentów USA. Postulował zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie, lobbował na rzecz rozszerzenia NATO o kraje bloku wschodniego: Polskę, Węgry i Czechy. Konsekwentnie był zwolennikiem stanowczej postawy wobec Rosji, rządzonej przez Władimira Putina. Popierał plan rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, jako przejaw stabilizacji sił, ale też wyraz sojuszu pomiędzy USA a Polską.
Zmarł 26 maja 2017 roku w Falls Church w stanie Wirginia. W ceremonii pogrzebowej w Waszyngtonie uczestniczyli przedstawiciele polskich i amerykańskich władz państwowych, a pożegnanie wygłosił były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter.
Zbigniew Brzeziński został uhonorowany licznymi odznaczeniami, między innymi najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego w 1995 roku i amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności w 1981.