Po wybuchu II wojny światowej 18-letni Jerzy Bielecki chciał się przedostać przez Węgry do polskich sił zbrojnych we Francji. Złapany przez Niemców, 14 czerwca 1940 roku, został wysłany do tworzonego KL Auschwitz wraz z pierwszym transportem 728 Polaków.
Uciekł z obozu w mundurze esesmana w lipcu 1944 roku, razem z poznaną tam ukochaną - Cylą Cybulską, Żydówką, której rodzina zginęła w komorach gazowych. Kobieta ukrywała sie do końca wojny w Małopolsce, Jerzy Bielecki wstąpił do partyzanckiego oddziału Armii Krajowej.
Po wojnie Cyla Cybulska otrzymała nieprawdziwą wiadomość, że jej ukochany zginął w partyzantce. On z kolei usłyszał, że Cyla wyjechała do Szwecji i tam zmarła. Po kilku latach oboje założyli rodziny. Cyla Cybulska wraz z mężem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, Jerzy Bielecki zamieszkał w Nowym Targu, gdzie został dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych.
Do ich spotkania doszło po 39 latach, 8 czerwca 1983 roku, kiedy Cyla Cybulska przypadkiem dowiedziała się, że Jerzy Bielecki żyje. Przyleciała do Polski. Jej dawny ukochany czekał z bukietem 39 róż, symbolizujących każdy rok rozłąki.
Obydwoje dożyli sędziwego wieku. Cyla Cybulska zmarła w 2006 roku, Jerzy Bielecki - w 2011.
(więcej)
Jerzy Bielecki urodził się w Słaboszowie na Kielecczyźnie. Tuż przed wojną był uczniem Gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Gdy wybuchła wojna, postanowił przez Węgry przedostać do polskiej armii we Francji, został jednak aresztowany przez Niemców. Był więziony w Nowym Sączu i Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku przywieziono go do KL Auschwitz.
W 1985 roku został odznaczony Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za ratowanie Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej. Otrzymał też wiele polskich wyróżnień i odznaczeń, między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2007 roku. Był współzałożycielem i honorowym prezesem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, zrzeszającego osoby kultywujące pamięć o więźniach Auschwitz-Birkenau.
W 2006 roku był jednym z 32 byłych więźniów, którzy spotkali się z papieżem Benedyktem XVI przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 byłego obozu Auschwitz I.
Jerzy Bielecki spisał swoje wspomnienia i wydał pod tytułem "Kto ratuje jedno życie...". Zmarł 20 października 2011 roku.