Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 81 lat Znaku Polski Walczącej
2023-03-20, 16:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

81 lat Znaku Polski Walczącej

Znak Polski Walczącej. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Znak Polski Walczącej. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
81 lat temu, 20 marca 1942 roku, na murach okupowanej Warszawy po raz pierwszy pojawił się Znak Polski Walczącej, popularnie nazywany "kotwicą". Graficznie łączył w sobie literę "P" - jak Polska i "W" - jak walka, symbolizując opór wobec najeźdźcy i nadzieję na odzyskanie niepodległości kraju.
Znak był stosunkowo łatwy do namalowania i czytelny, zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców, szybko więc stał się elementem wojny psychologicznej z okupantem. Znak Polski Walczącej malowali najczęściej harcerze z organizacji "Wawer", zajmujący się tzw. małym sabotażem. Robili to trudno usuwalną farbą smołową w miejscach dobrze widocznych: na murach, chodnikach, tablicach ogłoszeniowych, słupach elektrycznych i na przystankach tramwajowych. Z czasem symbol został rozpowszechniony w całej Polsce.

Autorką znaku była najprawdopodobniej Anna Smoleńska, pseudonim "Hania", harcerka Szarych Szeregów, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W 1943 roku zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Miała 23 lata.
W 2014 roku Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z nią kotwica stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem stało się prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, a jego publiczne znieważanie podlega karze grzywny.

(więcej)

Symbol Polski Walczącej został wybrany z 27 propozycji zgłoszonych na konspiracyjny konkurs Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Kotwica miała silnego konkurenta w postaci kompozycji przedstawiającej skrzyżowane miecze grunwaldzkie. Przy wyborze brano pod uwagę między innymi łatwość wykonania znaku oraz jego wymowę patriotyczną. I właśnie te kryteria przeważyły na rzecz kotwicy.

Pierwszy duży Znak Polski Walczącej można było zobaczyć na werandzie warszawskiej cukierni Lardellego przy ulicy Polnej. Był to znany lokal, w którym w pierwszych latach okupacji spotykała się warszawska inteligencja i artyści. Przychodzili tam także Niemcy. Za wykonawcę tamtego znaku jest uważany działacz Szarych Szeregów podharcmistrz Aleksy Dawidowski, legendarny "Alek".

Inną ważną postacią propagującą znak kotwicy był harcerz Szarych Szeregów harcmistrz Jan Bytnar "Rudy", twórca szablonu i pieczątek z tym znakiem. Opracował też urządzenie do malowania znaku, zwane "wiecznym piórem". W całej Warszawie stał się znany jego wyczyn, polegający na namalowaniu kotwicy na cokole pomnika Lotnika, stojącego wówczas na placu Unii Lubelskiej. Wymagało to sprawności i odwagi, ponieważ w pobliżu mieściła się główna siedziba warszawskiego gestapo.

Inicjatorem i głównym, obok "Rudego", wykonawcą akcji malowania kotwicy na budynkach i pomnikach był też inny bohater Szarych Szeregów Tadeusz Zawadzki "Zośka".
W Warszawie przy ulicy Koszykowej 75, w pobliżu wejścia na teren Politechniki Warszawskiej, znajduje się granitowa tablica, upamiętniająca działalność konspiracyjną Szarych Szeregów i głównych twórców znaku kotwicy. Cokoły z cukierni Lardellego z namalowanymi kotwicami znajdują się dzisiaj na patio Liceum im. Stefana Batorego, którego absolwentami byli między innymi "Alek", "Zośka" i "Rudy".

Choć powszechnie przyjmuje się, że autorką znaku kotwicy była Anna Smoleńska, pojawiają się też inne możliwe źródła jego pochodzenia. Irena Rybotycka, córka przedwojennego wydawcy Roberta Wegnera, podkreślała, że przedwojenny symbol oficyny Wegnera - "Wydawnictwa Polskiego" - był łudząco podobny do późniejszej kotwicy. Z jej wypowiedzi wynika, że z prośbą o wykorzystanie symbolu w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego miał się zwrócić do wydawnictwa Jerzy Jabłonowski, były adiutant Józefa Piłsudskiego. Jeszcze inny trop prowadzi do postaci Jana Sokołowskiego, warszawskiego plastyka, przyjaciela i sąsiada Aleksandra Kamińskiego, szefa Biura Informacji i Propagandy AK. Według tej wersji, to właśnie Kamiński miał zlecić artyście opracowanie symbolu.

Pochodzenie kotwicy zapewne nie zostanie do końca wyjaśnione. Z uwagi na konspiracyjny charakter konkursu, nie zachowały się bowiem dokumenty poświadczające autorstwo znaku.

Zobacz także

2024-04-13, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 13 kwietnia » więcej 2024-04-12, godz. 12:00 19 kwietnia - w 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie - akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie, w Polsce… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania… » więcej 2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej 2024-04-12, godz. 10:00 Premier Estonii i dyrektor IPN upamiętnili Zbrodnię Katyńską Premier Estonii Kaja Kallas i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich… » więcej 2024-04-12, godz. 09:00 95 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP "Wilk" 95 lat temu, 12 kwietnia 1929 roku, we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny - ORP "Wilk". Mimo oficjalnego zakończenia budowy wciąż trwało… » więcej 2024-04-12, godz. 00:20 Kalendarium historyczne 12 kwietnia » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 IPN - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa… » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 W Lublinie wystawa o zbrodni katyńskiej Wystawę "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit" będzie można oglądać w Lublinie. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji… » więcej 2024-04-11, godz. 11:00 Dyskusja „Zbrodnia Katyńska. Wołanie o prawdę i sprawiedliwość” Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o sowieckim… » więcej 2024-04-11, godz. 09:37 Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia 11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia. Ma na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »