Po wyborze na Stolicę Piotrową, nowy papież przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Ma ono charakter programowy, jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.
Papież Franciszek jest 266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszym jezuitą, a także od prawie 200 lat pierwszym zakonnikiem na tronie św. Piotra. Jest też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. W grudniu ubiegłego roku skończył 86 lat.
Zanim objął Stolicę Apostolską, był metropolitą Buenos Aires i prymasem Argentyny. Uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym - specjalnej, poświęconej Kościołowi w Ameryce w 1997 roku. W 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. W latach 2005-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych kandydatów do następstwa po zmarłym w 2005 roku papieżu Polaku.
Dotychczasowy bilans pontyfikatu Franciszka to 40 podróży zagranicznych, trzy encykliki - "Światło wiary", "Pochwalony bądź" oraz "Wszyscy bracia" - a także pięć adhortacji apostolskich oraz liczne orędzia z okazji różnych światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu, a także wiele innych dokumentów.
Ważnym tematem w nauczaniu społecznym Franciszka są uchodźcy i migranci. Swoją pierwszą podróż jako papież, Franciszek odbył w lipcu 2013 roku na włoską wyspę Lampedusa, na którą przedostały się tysiące uchodźców z Afryki.
Franciszek przyjął strategię oczyszczenia Kościoła z plagi przestępstw seksualnych, niejednokrotnie podkreślając, że w centrum zainteresowania Kościoła muszą znaleźć się ofiary tych przestępstw. Zapowiedział, że nie skorzysta nigdy z prawa łaski w stosunku do duchownych, którzy dopuścili się seksualnego wykorzystania nieletnich. Ustanowił Papieską Komisję do spraw Ochrony Małoletnich, która doradza mu w sprawach dotyczących zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i młodzieży oraz opieki duszpasterskiej nad ofiarami nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni. W kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził wyższe kary.
Franciszek jest obrońcą katolickiego nauczania w zakresie bioetyki, sprzeciwia się eutanazji oraz metodzie in vitro.