Cyprian Kamil Norwid napisał o nim: "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Fryderyk Chopin, obdarzony wielką wrażliwością artystyczną, stworzył indywidualny styl, łączący narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej z ideami romantyzmu. Nazywany "poetą fortepianu", był także wielkim patriotą. Swoją muzyką upominał się o wolność dla ojczyzny, będącej wówczas pod zaborami. Robert Schumann pisał o Chopinie, że jego dzieła to "armaty ukryte w kwiatach".
Skomponował 2 koncerty fortepianowe i 57 mazurków, a także liczne polonezy, nokturny, preludia, ballady, sonaty, etiudy i pieśni. Wywarł ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów, był pierwszym wybitnym twórcą tzw. szkół narodowych w muzyce romantycznej. Jego inspiracja i oddziaływanie widoczne były w kompozycjach Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela czy Siergieja Rachmaninowa.
Fryderyk Chopin zmarł po wielu latach zmagań z gruźlicą, 17 października 1849 roku w Paryżu. Zgodnie z wolą kompozytora, podczas pogrzebu zostało wykonane "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Chopin spoczął na cmentarzu Pere-Lachaise. Jego wolą było też, aby urnę z jego sercem przewieziono do Polski i umieszczono w warszawskim kościele Świętego Krzyża. W 1850 roku siostra kompozytora - Ludwika Jędrzejewicz - przewiozła serce Chopina do Warszawy.
Od 1927 roku w Polsce jest organizowany Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina z udziałem najwybitniejszych artystów z całego świata. Jest to najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny, o wielkim prestiżu i rozgłosie. Ostatni - XVIII Konkurs Chopinowski - odbył się w Warszawie w 2021 roku. Organizowane są także festiwale muzyki Chopina, między innymi w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu i Gandawie.