Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Opolszczyzna pamięta o Marszach Śmierci
2023-01-19, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn, Grzegorz Frankowski

Opolszczyzna pamięta o Marszach Śmierci

Kapliczka w Grobnikach przy której odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kapliczka w Grobnikach przy której odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica - [fot: Grzegorz Frankowski]
Muzeum obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Kwiaty pod tamtejszym pomnikiem złożył Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz [zdj. UM w Głuchołazach]
Muzeum obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Kwiaty pod tamtejszym pomnikiem złożył Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz [zdj. UM w Głuchołazach]
W tym roku przypada 78. rocznica „ewakuacji” więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do kacetu Gross Rosen. W styczniu 1945 roku podczas trzaskających mrozów Niemcy pędzili ich przez południe Opolszczyzny.

- W naszej gminie szlak ten znaczą mogiły więźniów - mówi Piotr Konieczny z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – W poprzednich latach m.in. stawialiśmy tablicę pamiątkową w Starym Lesie i Charbielinie. Trasą „Marszu Śmierci” zorganizowany był rajd turystyczny po miejscach pamięci od Głuchołaz do obozu Gross Rosen w Rogoźnicy. Od wielu lat jest też taka tradycja u nas, że burmistrz bądź jakiś inny przedstawiciel gminy udaje się do Rogoźnicy, by tam pod mauzoleum złożyć wiązankę kwiatów w ramach pamięci o ofiarach nazistów.

Na ziemi głuchołaskiej zginęło ponad 200 więźniów Auschwitz-Birkenau. Mogiły ofiar „Marszu Śmierci” znajdują się na cmentarzach w Głuchołazach, Charbielinie, Bodzanowie, Polskim Świętowie, Gierałcicach oraz w Starym Lesie.


W tym roku po raz pierwszy także w Grobnikach odbędą się uroczystości upamiętniające więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zamordowanych i zamęczonych w Marszach Śmierci. Na początku 1945 roku jedna z grup więźniów w trakcie tzw. ewakuacji w głąb Rzeszy przechodziła przez tę miejscowość.

- Gmina Głubczyce do tej pory nie miała miejsca, gdzie te tragiczne wydarzenia zostałyby w godny sposób upamiętnione – mówi Paweł Buczek sołtys Grobnik.
- Chcieliśmy zrobić to już wcześniej, ale obostrzenia związane z pandemią trochę nam to pokrzyżowały. Styczeń 1945 roku to niestety smutna, tragiczna historia związana z Marszem Śmierci. Więźniowie niedożywieni, nieodpowiednio ubrani niestety albo po prostu nie wytrzymywali trudów tego marszu, albo byli przez esesmanów mordowani. Upamiętnienie w Grobnikach będzie miało miejsce na końcu ulicy św. Jana przy kapliczce. To symboliczne miejsce, bo właśnie tamtędy ci więźniowie byli pędzeni i tam niestety część z nich skończyła swoje życie.

Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń zaplanowano w Grobnikach na 23 lutego. W kościele parafialnym o godz. 10.00 odbędzie się msza w intencji pomordowanych, a następnie na obrzeżach miejscowości zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Zobacz także

2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-13, godz. 11:58 Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania… » więcej 2024-12-12, godz. 10:57 Premiera filmu o Solidarności w Nowej Hucie „Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” – to tytuł filmu dokumentalnego o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie w Krakowie. Premiera… » więcej 2024-12-11, godz. 10:52 30 lat temu umarł generał broni Stanisław Maczek "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski…". 11 grudnia 1994 r. zmarł w Edynburgu (Szkocja) Stanisław… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »