Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Od husarii do Orientu
2023-01-10, 08:00 Autor: Wiktor Krzewicki, (MPŚL)

Od husarii do Orientu

[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
Od początku roku można oglądać wystawę czasową pt. „Husaria i broń wschodnia”. Prezentuje ona uzbrojenie ochronne i zaczepne od XVI do XVIII w., ale głównie z wieku XVII, czyli z okresu świetności husarii.
Na wystawie możemy podziwiać broń polską – husarską i jazdy pancernej, oraz wschodnią: turecką, perską, indyjską, z Nepalu, z Bałkanów, z Afryki Północnej, z szeroko pojętego świata muzułmańskiego i jeszcze szerzej rozumianego Orientu, często misternie zdobioną różnymi technikami oraz klejnotami - czytamy na profilu społecznościowym Muzeum Piastów Śląskich. Wśród eksponatów są pancerze i tarcze oraz inne uzbrojenie typowe dla tamtej epoki m.in bechtery i juszmany.

Swoistą ciekawostkę stanowią tarcze dhal wykonane ze skóry hipopotama, nosorożca, słonia, krokodyla, kałkany – wykorzystywane również przez husarię.Wśród eksponatów są też perskie hełmy ale również broń drzewcowa, którą reprezentują m.in. halabardy i partyzany.

Możemy obejrzeć także broń obuchowa czyli: buzdygany, czekany i nadziaki, czyli młotki husarskie.Jest też prezentowana broń miotająca, a stanowią ją łuki stalowe i łuki kompozytowe pochodzące z Indii.

Nie zabrakło broni palnej, długiej i krótkiej, skałkowej i lontowej oraz rozmaitych akcesoriów jak prochownice, pojemniki na skałki, ryngrafy i krucyfiksy itd.prezentowana jest również broń sieczna: talwary, jatagany; topory derwiszów i inne.

Rozpiętość tematyczna wystawy jest ogromna, eksponaty przeróżne, począwszy od oczywistych, bardzo dobrze nam, Polakom, znanych, jak husarskie kirysy, folgowe i karacenowe, szyszaki, pałasze i szable, jak słynna batorówka, misiurki pancernych, a skończywszy na eksponatach egzotycznych, z naszego polskiego punktu widzenia, takich jak sztylet kukri czy miecz kora z Nepalu.

Wystawa „Husaria i broń wschodnia” pokazuje m.in., jak wielki wpływ miała broń wschodnia na uzbrojenie polskie, w tym husarskie i pancernych, np. karwasze husarskie wzorowane były na karwaszach tureckich, a karwasze pancernych, bardziej ozdobne – na perskich.

Ekspozycja była u nas pokazywana trzy lata temu, lecz w ograniczonym zakresie. Teraz w pełnej okazałości zbiorów, można ją podziwiać w salach wystawienniczych na parterze skrzydła południowego i wschodniego Zamku w Brzegu.

Zobacz także

2024-04-10, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 10 kwietnia » więcej 2024-04-09, godz. 15:00 III Spotkanie Opolskich Regionalistów Muzeum Śląska Opolskiego organizuje III Spotkanie Opolskich Regionalistów. Tym razem będzie kontynuacja tematyki związanej z merytorycznym i promocyjnym wsparciem… » więcej 2024-04-09, godz. 13:00 Zwiedzanie Kluczborka z przewodnikiem Nowa oferta kluczborskiej placówki pod nazwą "SZLAKIEM PRZEZ KLUCZBORK" » więcej 2024-04-09, godz. 12:00 „Tatusiu, kiedy wrócisz?” w kieleckim Przystanku Historia Wystawa łambinowickiego CMJW poświęcona losom polskim rodzin w czasie II wojny światowej obecnie prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci… » więcej 2024-04-09, godz. 09:00 Kpt. Jerzy Mindziukiewicz "Jur" spoczął na Powązkach Kapitan Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" spoczął (08.04) na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Powstaniec warszawski i wiceprezes Związku Powstańców… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 kwietnia » więcej 2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »