Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Od husarii do Orientu
2023-01-10, 08:00 Autor: Wiktor Krzewicki, (MPŚL)

Od husarii do Orientu

[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
[Fot.Wystawa Husaria i broń wschodnia w XVII w.Źródło:Muzeum Piastów Śląskichw Brzegu]
Od początku roku można oglądać wystawę czasową pt. „Husaria i broń wschodnia”. Prezentuje ona uzbrojenie ochronne i zaczepne od XVI do XVIII w., ale głównie z wieku XVII, czyli z okresu świetności husarii.
Na wystawie możemy podziwiać broń polską – husarską i jazdy pancernej, oraz wschodnią: turecką, perską, indyjską, z Nepalu, z Bałkanów, z Afryki Północnej, z szeroko pojętego świata muzułmańskiego i jeszcze szerzej rozumianego Orientu, często misternie zdobioną różnymi technikami oraz klejnotami - czytamy na profilu społecznościowym Muzeum Piastów Śląskich. Wśród eksponatów są pancerze i tarcze oraz inne uzbrojenie typowe dla tamtej epoki m.in bechtery i juszmany.

Swoistą ciekawostkę stanowią tarcze dhal wykonane ze skóry hipopotama, nosorożca, słonia, krokodyla, kałkany – wykorzystywane również przez husarię.Wśród eksponatów są też perskie hełmy ale również broń drzewcowa, którą reprezentują m.in. halabardy i partyzany.

Możemy obejrzeć także broń obuchowa czyli: buzdygany, czekany i nadziaki, czyli młotki husarskie.Jest też prezentowana broń miotająca, a stanowią ją łuki stalowe i łuki kompozytowe pochodzące z Indii.

Nie zabrakło broni palnej, długiej i krótkiej, skałkowej i lontowej oraz rozmaitych akcesoriów jak prochownice, pojemniki na skałki, ryngrafy i krucyfiksy itd.prezentowana jest również broń sieczna: talwary, jatagany; topory derwiszów i inne.

Rozpiętość tematyczna wystawy jest ogromna, eksponaty przeróżne, począwszy od oczywistych, bardzo dobrze nam, Polakom, znanych, jak husarskie kirysy, folgowe i karacenowe, szyszaki, pałasze i szable, jak słynna batorówka, misiurki pancernych, a skończywszy na eksponatach egzotycznych, z naszego polskiego punktu widzenia, takich jak sztylet kukri czy miecz kora z Nepalu.

Wystawa „Husaria i broń wschodnia” pokazuje m.in., jak wielki wpływ miała broń wschodnia na uzbrojenie polskie, w tym husarskie i pancernych, np. karwasze husarskie wzorowane były na karwaszach tureckich, a karwasze pancernych, bardziej ozdobne – na perskich.

Ekspozycja była u nas pokazywana trzy lata temu, lecz w ograniczonym zakresie. Teraz w pełnej okazałości zbiorów, można ją podziwiać w salach wystawienniczych na parterze skrzydła południowego i wschodniego Zamku w Brzegu.

Zobacz także

2024-05-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 maja » więcej 2024-05-07, godz. 13:00 20 lat temu zginął Waldemar Milewicz, dziennikarz telewizyjny i korespondent wojenny 20 lat temu - 7 maja 2004 roku - w Iraku zginął Waldemar Milewicz, dziennikarz telewizyjny, reporter, korespondent wojenny. Relacjonował wydarzenia z terenów… » więcej 2024-05-07, godz. 11:00 47 lat temu zginął Stanisław Pyjas, student i opozycjonista 47 lat temu, 7 maja 1977 roku, zginął Stanisław Pyjas, 23-letni student Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacz opozycyjny w okresie PRL, współpracownik… » więcej 2024-05-07, godz. 09:00 Marsz Żywych w Oświęcimiu "Marsz Żywych" po raz kolejny przeszedł przez teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Celem wydarzenia jest upamiętnienie… » więcej 2024-05-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 maja » więcej 2024-05-06, godz. 18:49 IPN otworzył nowe centrum edukacyjne w centrum Warszawy Instytut Pamięci Narodowej otworzył w centrum stolicy nowy Centralny Przystanek Historia imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przy ulicy Marszałkowskiej… » więcej 2024-05-06, godz. 13:00 O archeologii na najbliższym Łambinowickim Spotkaniu Muzealnym Dobiega końca projekt „Nauka dla Społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”. Z tej okazji zorganizowano spotkanie… » więcej 2024-05-06, godz. 11:00 Dziś wyruszy Marsz Żywych 2024 O 13.00 z dawnego hitlerowskiego obozu Auschwitz wyruszy Marsz Żywych. W corocznym upamiętnieniu ofiar Holokaustu wezmą udział nie tylko byli ocaleni więźniowie… » więcej 2024-05-06, godz. 09:00 Święto Gwardii Szwajcarskiej 6 maja swoje święto obchodzi Gwardia Szwajcarska, od 518 lat stojąca na straży papieża i Watykanu. Tradycyjnie tego dnia na dziedzińcu Świętego Damazego… » więcej 2024-05-06, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 6 maja » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »