Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Dziś wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry
2022-12-06, 09:00 Autor: Iwona Żurek / PAP

Dziś wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry

Mikołajki 1933 r. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Mikołajki 1933 r. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
We wtorek w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja. Choć współcześnie jest on przedstawiany jako rozdający dzieciom prezenty staruszek w czerwono-białym stroju, prawdziwy św. Mikołaj był biskupem Miry i wsławił się m.in. ufundowaniem posagu dla ubogich panien.

Mikołaj urodził się w Patarze, w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej w dzisiejszej Turcji, w drugiej połowie III w. jako syn bogatych chrześcijan. Według podań wcześnie stracił rodziców, którzy zmarli w okresie epidemii, a wychowaniem chłopca zajął się wuj, biskup Patary.


Z jego rąk Mikołaj miał przyjąć święcenia kapłańskie. Gdy został wybrany biskupem Miry (obecnie Demre w południowej Turcji) zasłynął z ewangelicznej gorliwości i wrażliwości na ludzką biedę. Jak opisał Dante w "Boskiej komedii", Mikołaj pomógł trzem córkom ubogiego szlachcica, które były zmuszone do zarabiania pieniędzy w niemoralny sposób. Mikołaj dyskretnie dał im trzy złote kule, przez co zapewnił im posag i umożliwił zamążpójście. Kiedy cesarz Konstantyn I skazał na karę śmierci trzech młodzieńców, wstawiennictwo Mikołaja wyprosiło dla nich ułaskawienie.


Sławę Mikołajowi przyniosły również opisane w legendach cuda. Swoją modlitwą miał uratować od utonięcia rybaków, którym ukazał się w czasie sztormu. Z tego powodu został ogłoszony patronem marynarzy i rybaków.


Według podań Mikołaj miał również wymodlić wskrzeszenie trzech osób zamordowanych przez właściciela hotelu za to, że nie zapłacili należności za pobyt.


W okresie rządów cesarzy Dioklecjana i Maksymiana wybuchło prześladowanie chrześcijan. Mikołaj został wówczas uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Biskup Miry uczestniczył w 325 r. w soborze w Nicei, gdzie sprzeciwił się herezji arianizmu, która odrzucała dogmat o Trójcy Świętej.


Mikołaj zmarł 6 grudnia około roku 350. Został pochowany w Mirze, gdzie jego ciało spoczywało do roku 1087. Gdy Mirę zaatakowali Saraceni 9 maja 1087 r. zostało przewiezione przez włoskich kupców do Bari, gdzie 29 września 1089 r. papież Urban II poświęcił grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci. Sanktuarium św. Mikołaja wkrótce stało się celem licznych pielgrzymek, które przybywały tu z całej Europy.


W VI w. cesarz Justynian nakazał wybudowanie bazyliki św. Mikołaja w Konstantynopolu. W VII w. kaplicę ku czci św. Mikołaja w swoim pałacu wybudował cesarz Bazyli Macedończyk. W Rzymie św. Mikołaj miał dwie świątynie, wystawione już w wieku IX. Od IX w. na wschodzie oraz od XI na zachodzie był on jednym z najpopularniejszych świętych.


W Polsce pierwsze kościoły ku czci świętego ufundowano w XII wieku w Olechowie i Gieczu. Współcześnie w Polsce istnieje ponad 300 parafii pod jego wezwaniem.


Dzień liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja był początkowo świętem pasterskim - pasterze modlili się za jego wstawiennictwem o ochronę owiec przed wilkami. Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia upowszechnił się w niektórych krajach już w XIII w. Do Polski tradycja ta dotarła dopiero w połowie XVIII w.


W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa. Jego atrybutami są trzy złote kule, pastorał, kotwica, księga lub troje dzieci w cebrzyku. Znany współcześnie komercyjny wizerunek św. Mikołaja wykreowany został w latach 30. XX w. przez koncern Coca-Cola, który w reklamach przedstawiał go jako brodatego staruszka w czerwono-białym stroju.

Zobacz także

2023-02-08, godz. 18:00 Tak Było Naprawdę Tym razem porozmawiamy o wystawie, książce i o jutrzejszym wydarzeniu w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, związanym z projektem My, Polacy. O polskości … » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 75 lat temu w Prudniku urodził się ojciec Jan Góra, dominikanin, twórca Spotkań Młodych nad Lednicą 75 lat temu, 8 lutego 1948 roku, urodził się Jan Góra, dominikanin, duszpasterz akademicki, przyjaciel papieża Jana Pawła II. Ojciec Góra był inicjatorem… » więcej 2023-02-08, godz. 10:00 72 lata temu został stracony Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" 72 lata temu, 8 lutego 1951 roku, w warszawskim więzieniu na Mokotowie został stracony Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major kawalerii Wojska Polskiego i Armii… » więcej 2023-02-08, godz. 08:00 Za polskim Śląskiem Już jutro w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu niezwykłe wydarzenie poświęcone dziejom Śląska.Wernisaż, prezentacja książki My, Polacy.O polskości Śląska… » więcej 2023-02-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 8 lutego » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Byczyna 1588 Już w najbliższy czwartek Instytut Śląski zaprasza na wernisaż wystawy „Byczyna 1588 r.”, zorganizowanej przy wsparciu Gminy Byczyna z okazji 435. rocznicy… » więcej 2023-02-07, godz. 14:00 Ferie z historią najnowszą W dniach 13–17 lutego 2023 r., w godzinach 16:30–19:30 na platformie MS Teams odbędzie się kurs „Ferie z historią najnowszą. Kurs dla maturzystów… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Rok temu zmarł Zbigniew Namysłowski, saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer Mija rok od śmierci Zbigniewa Namyslowskiego, znanego saksofonisty jazzowego, kompozytora, aranżera, nauczyciela wielu pokoleń młodych muzyków. Nagrał ponad… » więcej 2023-02-07, godz. 10:00 4 lata temu zmarł Jan Olszewski, były premier, działacz opozycji demokratycznej Cztery lata temu, 7 lutego 2019 roku, zmarł Jan Olszewski, były premier, działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w najtrudniejszych… » więcej 2023-02-07, godz. 08:00 My Polacy, o polskości Śląska Już w czwartek w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu niezwykłe wydarzenie poświęcone dziejom Śląska. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »