Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Opole: przed Zamkiem Górnym stanął pomnik Władysława…
2021-04-24, 08:07 Autor: Katarzyna Doros

Opole: przed Zamkiem Górnym stanął pomnik Władysława II Opolskiego

Uroczyste odsłonięcie pomnika Władysława II Opolskiego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uroczyste odsłonięcie pomnika Władysława II Opolskiego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Książę Władysław II Opolski jest trzecim z dynastii Piastów po Janie Dobrym i Kazimierzu I Opolskim, który ma swój pomnik w stolicy regionu. Przed Zamkiem Górnym, którego budowę zlecił książę, w piątek (23.04) uroczyście odsłonięto ponad dwumetrowy monument. Z tej okazji przygotowano specjalną oprawę - pieśni rycerskie i scenerię średniowiecznego grodu.
- Pamiętamy o historii lokalnej, która jest bogata, piękna, a czasami niejednoznaczna - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Uważam, że warto to robić, więc bardzo cieszę się z tego, że jeden z najwybitniejszych Piastów polskich, a na pewno opolskich, Władysław II Opolski, powszechnie zwany Opolczykiem, doczekał się swojego miejsca przed zamkiem, który kiedyś budował.

- Książę Władysław II to postać zasłużona nie tylko dla Opola i Księstwa Polskiego, ale również znana w ówczesnej średniowiecznej Europie. Na tę postać należy spojrzeć wielowymiarowo - mówi Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury opolskiego ratusza. - Był m.in. palatynem na Węgrzech, był to drugi urząd po królu. Później był również namiestnikiem króla na Rusi Halickiej, a przez rok był namiestnikiem Królestwa Polskiego. Zgłaszał też swój akces do tronu polskiego. Jednak należy spojrzeć na tę postać wielowymiarowo, jako na świetnego gospodarza, organizatora, on na wszystkich ziemiach, którymi władał zostawił rzesze kolonistów, kuźnice. Był chyba największym fundatorem klasztorów w ówczesnych czasach na Śląsku. Dokonał lokacji klasztoru paulinów na Jasnej Górze i podarował słynny obraz Najświętszej Marii Panny, ikonę naszej tradycji i kultury.

Władysław Opolczyk urodził się w 1356 i zmarł w 1401 roku w Opolu. Został pochowany pod kaplicą św. Anny w kościele Świętej Trójcy przy klasztorze franciszkanów w Opolu.

Koszt budowy odlanej z brązu figury księcia Władysława II Opolskiego wyniósł 350 tysięcy złotych. Jej autorem jest toruński artysta Maciej Jagodziński - Jagenmeer.
Arkadiusz Wiśniewski
Magdalena Matyjaszek

Zobacz także

2021-05-07, godz. 13:54 Iwona Solisz nowym dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego. Pokonała w konkursie trzech kandydatów 5. maja 2021r., z rąk marszałka województwa Andrzeja Buły otrzymała akt powołania na nowe stanowisko kierownicze. Iwona Solisz ukończyła Wydział Sztuk… » więcej 2021-05-07, godz. 10:51 Patron Polski św. Stanisław na znaczku Poczty Polskiej - od 8 maja W sobotę Poczta Polska wprowadzi do obiegu czwarty znaczek z serii "Patroni Polski". Tegoroczna emisja upamiętnia postać świętego biskupa męczennika –… » więcej 2021-05-06, godz. 11:23 400 tysięcy złotych na renowację zabytkowych murów w Byczynie. Prace ruszą w drugiej połowie roku 400 tysięcy złotych pozyskała gmina Byczyna na renowację zabytkowych murów. Pieniądze pochodzą z programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i… » więcej 2021-05-06, godz. 08:42 "O dziadku, który buty łagodził" - 7 maja premiera reportażu Barbary Tyslik Jakże wielu nie odważyło się wrócić na Kresy, by zobaczyć, by przypomnieć sobie rodzinne gniazda. Jakże wielu przełamało najgorsze obawy i "dotknęło… » więcej 2021-05-05, godz. 08:09 Wystawa o początkach Solidarności na rynku w Krapkowicach Jeszcze przez dwa tygodnie na rynku w Krapkowicach można oglądać wystawę poświęcona Solidarności, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Można… » więcej 2021-05-04, godz. 09:41 Nowe atrakcje w Długomiłowicach - historyczny mural i rowerowa galeria W Długomiłowicach w gminie Reńska Wieś pojawił się nowy, sporych rozmiarów mural. Malowidło pokryło boczną ścianę szkoły i nawiązuje do historii… » więcej 2021-05-03, godz. 15:20 Mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody w Opolu. "Możemy przekazać młodemu pokoleniu pewne wartości"… Choć pandemia koronawirusa utrudniła organizację dużych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, w Opolu symbolicznie uczczono 230. rocznicę uchwalenia… » więcej 2021-05-03, godz. 14:36 Biskup Andrzej Czaja: Chcemy prosić o jedność narodu i życie w zgodzie W katedrze opolskiej odprawiono mszę świętą z okazji przypadającego dziś (03.05) Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja, ale i kościelnej uroczystości… » więcej 2021-05-03, godz. 14:06 Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [ZDJĘCIA] Przedstawiciele ugrupowań patriotyczno-narodowych spotkali się dzisiaj na Górze św. Anny, żeby uczcić setną rocznice wybuchu III powstania śląskiego… » więcej 2021-05-03, godz. 14:01 III Powstanie Śląskie i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to wydarzenia państwowotwórcze. Kwiaty na mogiłach… Złożeniem kwiatów na mogiłach powstańców śląskich na cmentarzu wielowyznaniowym przy ul. Wrocławskiej w Opolu wojewoda opolski zainicjował obchody święta… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »