Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 78 lat temu walki Powstania Warszawskiego toczyły…
2022-09-28, 10:02 Autor: Maciej Replewicz / PAP

78 lat temu walki Powstania Warszawskiego toczyły się w Śródmieściu i na Żoliborzu

Żołnierze plutonu pancernego „Wacek” na zdobytym niemieckim czołgu „Panther”. [fot. domena publiczna]
Żołnierze plutonu pancernego „Wacek” na zdobytym niemieckim czołgu „Panther”. [fot. domena publiczna]
28 września 1944 r. walki trwały tylko w dwóch dzielnicach Warszawy. Przed atakiem na Żoliborz Niemcy zgromadzili osiem tysięcy żołnierzy i czołgi "Panther". Broniła się reduta przy Królewskiej 16 oraz pozycje przy Politechnice i Placu Trzech Krzyży. Niemcy pacyfikowali Wiersze i inne kampinoskie wsie.
Powstanie Warszawskie 28 września 1944 [film: ZPBP]
28 września 1944 r., po kapitulacji Mokotowa, Niemcy skoncentrowali się na atakach na Żoliborz. Od rana trwał silny ostrzał artyleryjski rejonu ul. Krasińskiego i pl. Wilsona. Przed decydującym szturmem na dzielnicę Niemcy zgrupowali ok. ośmiu tys. żołnierzy Wehrmachtu oraz innych formacji. Ich wsparcie stanowiły czołgi 19. Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej (19. Panzer-Division), dowodzonej przez gen. Hansa Källnera, w tym m.in. słynne czołgi średnie "Panther" uzbrojone w działa kal. 75 mm. Siły powstańcze Żoliborza liczyły ok. dwa-trzy tysiące żołnierzy, z których tylko nieliczni dysponowali zrzutowymi granatnikami przeciwpancernymi PIAT i bronią maszynową.
Powstanie Warszawskie: Por. Wacław Micuta „Wacek”, dowódca plutonu pancernego „Wacek” batalionu „Zośka” na zdobycznym czołgu niemieckim typu „Pantera” w okolicach ulicy Okopowej. [fot. domena publiczna]
Powstanie Warszawskie: Por. Wacław Micuta „Wacek”, dowódca plutonu pancernego „Wacek” batalionu „Zośka” na zdobycznym czołgu niemieckim typu „Pantera” w okolicach ulicy Okopowej. [fot. domena publiczna]
W Śródmieściu powstańcy bronili reduty przy ul. Królewskiej 16 w kamienicy Granzowa obsadzonej przez żołnierzy ppor. AK Ignacego Szczeniowskiego „Paprzyca”. Trwała obrona pozycji przy ul. Towarowej, w rejonie Politechniki oraz placu Trzech Krzyży.

Oddziały niemieckie pacyfikowały wspierające i udzielające schronienia powstańcom wsie położone przy Puszczy Kampinoskiej m.in. Brzozówkę, Janówek, Krogulec, Pociechę i Wiersze.

Parlamentariusze - ppłk dypl. Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” i tłumacz i doradca prawny kpt. Alfred Korczyński „Sas” - w imieniu Komendy Głównej AK prowadzili rozmowy z gen. von dem Bachem w jego kwaterze w Ożarowie. Niemiecki dowódca przedstawił warunki kapitulacji Warszawy.

Zobacz także

2022-12-04, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 grudnia.. » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 grudnia.. » więcej 2022-12-02, godz. 13:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radio Opole! Historyczne audycje PROGRAM NA WEEKEND SOBOTA 3.12.2022 godz. 7:20 Z historycznego punktu widzenia zaprasza Bolesław Bezeg To felieton odnoszący się do… » więcej 2022-12-02, godz. 12:00 Centrum Historii Żydów uruchamia projekt badań DNA dla ocalałych z Holokaustu Coraz bardziej nowatorskie badania DNA otworzyły zupełnie nowe możliwości przed genealogią. Postanowiło je wykorzystać nowojorskie Centrum Historii Żydów… » więcej 2022-12-02, godz. 11:05 Już dziś odbędzie się spotkanie „PRL w powieści historycznej” z cyklu „Historie o historii” [ONLINE] Od grozy do czarnego humoru, czyli obraz PRL w powieści historycznej, który jest okazywany na różne sposoby. Znajdziemy zarówno opisy terroru i grozy tamtego… » więcej 2022-12-02, godz. 10:00 Wręczono nagrody w trzynastym konkursie „Książka Historyczna Roku” [FILM] Autorzy książek poświęconych polskim poetom, działaczom niepodległościowym, uczonym oraz działaniom polskiego państwa na rzecz ratowania Żydów w czasie… » więcej 2022-12-02, godz. 09:00 W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego. » więcej 2022-12-02, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 2 grudnia.. » więcej 2022-12-01, godz. 12:00 Zabytki to atut Polski Dziedzictwo kulturowe i zabytki to atut Polski. Trzeba więc go wzmocnić, upiększyć - powiedział w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. » więcej 2022-12-01, godz. 11:00 Szczątki Mieczysława Jałowieckiego dotarły do Gdańska; pogrzeb odbędzie się w poniedziałek Do Gdańska z Londynu przewieziono szczątki Mieczysława Jałowieckiego - człowieka, który wykupił dla Polski Westerplatte. W środę w krypcie czaszek w Bazylice… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »