Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek…
2022-09-27, 11:15 Autor: Maciej Replewicz / PAP

44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Piotr Gliński podczas otwarcia 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie w Warszawie [fot. PAP/Rafał Guz]
Piotr Gliński podczas otwarcia 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie w Warszawie [fot. PAP/Rafał Guz]
Reprezentujecie instytucje, dzięki którym zostały ocalone bezcenne pamiątki - powiedział we wtorek wicepremier Piotr Gliński podczas 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która odbywa się w Warszawie.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w otwarciu 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która odbyła się w Warszawie.

"Idea konferencji polega na tym, że zrzesza ona niezależne instytucje, wszystkie bardzo potrzebne nie tylko środowiskom polonijnym, ale także całemu polskiemu społeczeństwu. Dzięki państwa staraniom tradycja konferencji trwająca od 1977 roku jest podtrzymywana. Organizowane corocznie spotkania członków stałej konferencji stanowią istotne forum wymiany doświadczeń, dobrych praktyk w dziedzinie ochrony dokumentacji i udostępniania polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju" - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która odbywa się Warszawie.

"To nasze pierwsze spotkanie po bardzo trudnym okresie pandemii. Wszyscy pracowaliśmy w tym czasie i rozwiązywaliśmy wiele konkretnych problemów, ażeby było łatwiej pracować. Udało nam się kupić odpowiednie miejsce, aby muzeum w Raperswilu mogło kontynuować działalność" - dodał Gliński.

"To, że państwo pracujecie dla polskich spraw za granicą jest imponujące. W większości jest to praca misyjna, pro bono, bardzo cenna dla nas wszystkich. Często stanowi ona bezinteresowne zaangażowanie. Dzięki państwa służbie zbiory te nie uległy rozproszeniu, a dziś stanowią kompendium wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków na całym świecie. To jest połączenie profesjonalizmu i patriotyzmu. Państwa dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie" - zwrócił się Gliński do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, dziękując im za pracę w polskich instytucjach kultury za granicą.

"To, co robicie, jest dla Polski ważne. Ochrona polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju stanowi jedną z najważniejszych powinności naszego resortu. W MKiDN stworzono mechanizmy, które wspierają jej ochronę i popularyzację. Otworzyło to możliwość współfinansowania podmiotów kultury działających za granicą, wspieranie archiwów, bibliotek i muzeów poza krajem, z którego możecie państwo korzystać. W latach 2020-2022 resort kultury zrealizował trzy edycje programu. Beneficjentami programu są głównie instytucje z Europy Zachodniej, USA i Kanady. Beneficjenci finansują koszty stałe, w szczególności wynagrodzenie pracowników oraz zabezpieczają zbiory, katalogują i digitalizują zbiory" - podkreślił wicepremier.

W 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie biorą udział przedstawiciele Archiwum Państwowego, Biblioteki Narodowej, IPN, archiwów oraz instytucji w kraju. W wydarzeniu uczestniczą także goście z licznych polskich instytucji kultury za granicą m.in. Muzeum Polskie w Raperswilu (Szwajcaria), Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (USA), Studium Polski Podziemnej (Wielka Brytania), Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu, Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki (Argentyna), Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku, Archiwa, Biblioteki i Muzea Polonii w Orchard Lake (USA), Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka im. Wandy Stachiewicz w Montrealu.

44. Stała Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie odbywa się dniach 26-28 września br.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) została założona w Muzeum Polskim w Raperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju. Jako cel konferencja stawia sobie koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających swoją troską dorobek i rozwój kultury polskiej oraz prezentujący wolnemu światu jej bogactwo i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską.

Zobacz także

2022-12-04, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 grudnia.. » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 grudnia.. » więcej 2022-12-02, godz. 13:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radio Opole! Historyczne audycje PROGRAM NA WEEKEND SOBOTA 3.12.2022 godz. 7:20 Z historycznego punktu widzenia zaprasza Bolesław Bezeg To felieton odnoszący się do… » więcej 2022-12-02, godz. 12:00 Centrum Historii Żydów uruchamia projekt badań DNA dla ocalałych z Holokaustu Coraz bardziej nowatorskie badania DNA otworzyły zupełnie nowe możliwości przed genealogią. Postanowiło je wykorzystać nowojorskie Centrum Historii Żydów… » więcej 2022-12-02, godz. 11:05 Już dziś odbędzie się spotkanie „PRL w powieści historycznej” z cyklu „Historie o historii” [ONLINE] Od grozy do czarnego humoru, czyli obraz PRL w powieści historycznej, który jest okazywany na różne sposoby. Znajdziemy zarówno opisy terroru i grozy tamtego… » więcej 2022-12-02, godz. 10:00 Wręczono nagrody w trzynastym konkursie „Książka Historyczna Roku” [FILM] Autorzy książek poświęconych polskim poetom, działaczom niepodległościowym, uczonym oraz działaniom polskiego państwa na rzecz ratowania Żydów w czasie… » więcej 2022-12-02, godz. 09:00 W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego. » więcej 2022-12-02, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 2 grudnia.. » więcej 2022-12-01, godz. 12:00 Zabytki to atut Polski Dziedzictwo kulturowe i zabytki to atut Polski. Trzeba więc go wzmocnić, upiększyć - powiedział w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. » więcej 2022-12-01, godz. 11:00 Szczątki Mieczysława Jałowieckiego dotarły do Gdańska; pogrzeb odbędzie się w poniedziałek Do Gdańska z Londynu przewieziono szczątki Mieczysława Jałowieckiego - człowieka, który wykupił dla Polski Westerplatte. W środę w krypcie czaszek w Bazylice… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »