Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa „Antoni Gaudí” od 5 marca w Centrum…
2022-01-21, 10:15 Autor: Anna Jowsa

Wystawa „Antoni Gaudí” od 5 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Antoni Gaudí, fotografia 1878 [Pau Audouard Deglaire]
Antoni Gaudí, fotografia 1878 [Pau Audouard Deglaire]
Ok. 150 eksponatów zostanie zaprezentowanych w ramach wystawy „Antoni Gaudí”, którą od 5 marca można będzie oglądać w poznańskim CK Zamek. Jak wskazują organizatorzy, będzie to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty.
Sagrada Família (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego [pixabay.com]
Sagrada Família (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego [pixabay.com]
Sagrada Família (widok wewnątrz kościoła na sklepienie) [pixabay.com]
Sagrada Família (widok wewnątrz kościoła na sklepienie) [pixabay.com]
Casa Milà (budynek w Barcelonie, projektu Antoniego Gaudíego, powstały w latach 1906-1910) [pixabay.com]
Casa Milà (budynek w Barcelonie, projektu Antoniego Gaudíego, powstały w latach 1906-1910) [pixabay.com]
Antonio Gaudi to jeden z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Do świata genialnego architekta od 5 marca zaprosi CK Zamek w Poznaniu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 150 eksponatów – w tym plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika, fotografie - pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych.


Jak podkreśliła Dorota Żaglewska z Działu Projektów Interdyscyplinarnych CK Zamek, będzie to pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta.


„Nigdy wcześniej takiej wystawy w tej części Europy nie było, ponieważ możemy zobaczyć zbiory z bardzo różnych miejsc, nie tylko z tych domów prywatnych, które dzisiaj często właśnie przechowują spuściznę po Gaudim, nie tylko z muzeum Gaudiego, ale także ze zbiorów Sagrada Familia, a więc tak naprawdę będzie to całościowy przekrój jego dokonań, także w kontekście współczesności i spojrzenia na Gaudiego przez innych artystów, innych projektantów” - powiedziała.


Żaglewska wskazała, że na wystawie Gaudi zostanie zaprezentowany, jako „artysta całościowy, który nie ograniczał się jedynie do architektury, do budynków, ale dbał o najmniejsze detale; o kolorystykę kafli ceramicznych, o rozwiązania praktyczne w domu, żeby żyło się w nim dobrze, żeby był dobry dostęp do światła, powietrza i zieleni”.


Żaglewska zaznaczyła, że wystawa będzie również okazją, by przez pryzmat wielu różnych aspektów zobaczyć i poznać „najbardziej uduchowione” dzieło Gaudiego, czyli świątynię Sagrada Familia.


„To dzieło nieskończone zarówno w sensie religijnym, jak i technicznym, ponieważ nadal nie jest zbudowane w całości. Zobaczymy jak się to skończy, czyli jak za jakiś czas faktycznie Sagrada Familia będzie wyglądała. Zobaczymy także jakie symbole, odniesienia i zagadki pozostawił nam tam Gaudi. Odniesienia do psalmów, katechizmu – zobaczymy, że (Sagrada Familia) to było wyznanie wiary tak naprawdę Gaudiego” – podkreśliła Żaglewska.


Dodała, że na wystawie można będzie zobaczyć także Gaudiego jako człowieka, któremu bliska była idea „ekologii życia”, a także przekonać się, jak bardzo artystę inspirowała śródziemnomorska przyroda.


„Wreszcie spotkamy się z Gaudim jako człowiekiem – człowiekiem wydawałoby się dzisiaj pełnym sprzeczności. Głęboko wierzącym, ale sprzyjającym ruchom robotniczym. Modernistycznym, śmiałym, można powiedzieć skandalizującym artystą, ale jednocześnie samotnikiem, wycofanym i w ostatnich latach życia całkowicie poświęcającym się Sagrada Familia” - zaznaczyła.


Żaglewska wskazała, że wystawa pokazuje ogrom i wszechstronność działalności artystycznej Gaudiego, a także wpływ jego dzieł na współczesnych artystów, obecne postrzeganie Barcelony i hiszpańskiej architektury.


Kuratorką wystawy jest Charo Sanjuán Gómez, zaś organizatorem Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Miasto Poznań, oraz Aurea Cultura i Art. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce, oraz Prezydent Miasta Poznania.


Ekspozycji będzie towarzyszył program edukacyjny; wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół. Jak podkreślili organizatorzy, „zbadamy fenomen Barcelony - miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji. Przyjrzymy się współczesnej spuściźnie Gaudiego oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć”.


Wystawa „Antoni Gaudí” prezentowana będzie w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od 5 marca do 3 lipca. (PAP)


autor: Anna Jowsa

Zobacz także

2024-04-26, godz. 15:00 81 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz 81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »