Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Senat przyjął poprawioną nowelizację ustawy o…
2022-01-13, 09:38 Autor: Anna Kruszyńska, Michał Szukała

Senat przyjął poprawioną nowelizację ustawy o IPN

Instytut Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej
Senat w środę zagłosował za przyjęciem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, której celem jest m.in. przekazanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pod zarząd IPN. Do ustawy wniesiono jedną poprawkę.
Głosowało 99 senatorów. 48 było za, 47 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.


Większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Za i przeciw głosowało po 47 senatorów, 4 wstrzymało się od głosu. Senat przyjął poprawkę zgłoszoną przez Marka Martynowskiego (PiS). Za głosowało 49 senatorów, 38 było przeciw, wstrzymało się 12.


Poprawka senatora PiS zakłada "przeniesienia dotacji podmiotowej, w tym wynagrodzeń, oraz dotacji celowej z części budżetu 37 Sprawiedliwość rozdział 92118 – Muzea do części budżetu 13 Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z przeznaczeniem na funkcjonowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL". Poprawka ma zapewnić stabilne funkcjonowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pod zarządem Instytutu Pamięci Narodowej.


Wcześniej Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zagłosowała za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy. Za jej odrzuceniem głosowało 4 senatorów zasiadających w Komisji, 3 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgłoszona przez Martynowskiego poprawka dotycząca szczegółów finansowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przez IPN nie była więc głosowana podczas posiedzenia Komisji.


Ustawa określa nowe zadania Prezesa IPN, polegające na prowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, a także podstawy prawne funkcjonowania tego muzeum oraz źródła jego finansowania. 15 grudnia 2021 r. nowelizację ustawy o IPN przyjął Sejm.


Jak wskazali autorzy projektu, "zasadne jest przekazanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie do dalszego prowadzenia Instytutowi Pamięci Narodowej w celu wykonywania ustawowych zadań własnych w zakresie działalności kulturalnej". W związku z tym projekt zakłada m.in. dodanie do obowiązującej ustawy o IPN zapisu wskazującego, że organizatorem muzeum jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej i że muzeum działa na podstawie ustawy o IPN oraz ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i ustawy o muzeach z wyłączeniem niektórych ich artykułów.


Celem nowelizacji jest również "usprawnienie przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37". "Ochrona oraz właściwe zagospodarowanie terenu byłego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, które jest miejscem historycznym – jednym z tych, które są symbolem męczeństwa Polaków, którzy odważyli się walczyć o wolność swojego kraju po zakończeniu II wojny światowej, leży w interesie publicznym" - czytamy w uzasadnieniu.(PAP)


autorzy: Anna Kruszyńska, Michał Szukała

Zobacz także

2024-10-19, godz. 11:00 Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, święto państwowe ustanowione w 2018 roku. Obchodzone jest w rocznicę porwania i… » więcej 2024-10-19, godz. 09:00 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października mija 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kapłan był… » więcej 2024-10-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 października » więcej 2024-10-18, godz. 21:13 Ogłoszono laureatów 4. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała… » więcej 2024-10-18, godz. 13:00 Pamiątki po zesłańcach z sowieckich łagrów na wystawie w IPN Pamiątki po więźniach sowieckich obozów NKWD w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja) zgromadzono na wystawie otwartej w czwartek w siedzibie Instytutu Pamięci… » więcej 2024-10-18, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic… » więcej 2024-10-18, godz. 09:00 3 lata temu otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Trzy lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia. To jedyna taka placówka dokumentująca dorobek… » więcej 2024-10-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 października » więcej 2024-10-17, godz. 19:54 Jutro wręczenie Międzynarodowej Literackiej Nagrody im. Witolda Pileckiego Jutro (18.10.) zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda imienia Witolda Pileckiego. W Reducie Banku Polskiego w Warszawie o godz. 18.00 zostaną przekazane nagrody… » więcej 2024-10-17, godz. 19:45 Po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Szopkarstwo, koronkarstwo, bacowanie, Barbórka i inne tradycyjne zwyczaje, obrzędy oraz umiejętności rzemieślnicze obchodzą dziś swoje święto - Międzynarodowy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »