Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Do Muzeum Marynarki Wojennej trafi historyczna motorówka…
2021-10-25, 13:47 Autor: Robert Pietrzak / PAP

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafi historyczna motorówka sanitarna "Samarytanka"

Zdjęcie ilustracyjne, przedstawia SS Olzę – pierwszy pełnomorski drobnicowiec zbudowany w Stoczni Gdyńskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. [domena publiczna]
Zdjęcie ilustracyjne, przedstawia SS Olzę – pierwszy pełnomorski drobnicowiec zbudowany w Stoczni Gdyńskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. [domena publiczna]
Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafi historyczna motorówka sanitarna "Samarytanka", pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana przez Stocznię Gdynia na początku lat 30. ub. wieku.
Specjalista ds. edukacji Muzeum Marynarki Wojennej Iwona Krysiewicz poinformowała, że operację transportu motorówki zaplanowano we wtorek w godzinach wieczornych. "Samarytanka" stanie na plenerowej ekspozycji w sąsiedztwie innej historycznej jednostki kutra pościgowego "Batory".


"W 1930 r. Stocznia Gdynia otrzymała zlecenie od gdyńskiego Urzędu Morskiego na wybudowanie motorówki sanitarnej na potrzeby lekarza portowego, za niebagatelną wówczas kwotę 90 tys. zł. Jej głównym zadaniem miało być przewożenie chorych ze statków do szpitala kwarantannowego na Babich Dołach" - przypomniała historię "Samarytanki" Krysiewicz.


Dla gdyńskiej stoczni było to ważne i prestiżowe zadanie. "Samarytanka" miała być bowiem pierwszą konstrukcją od początku zaprojektowaną i wybudowaną w gdyńskim przedsiębiorstwie. Nadano jej numer B-01.


Uroczystość wodowania odbyła się 17 września 1931 r. Pojawiające się trudności, głównie związane z polskim silnikiem, sprawiły jednak, że "Samarytanka" została przekazana Urzędowi Morskiemu dopiero w 1933 r.


"Konstrukcja jednostki wykazywała wiele wad: +Samarytanka+ była powolna i mało zwrotna. Wadliwe zaprojektowanie pomieszczeń znacznie utrudniało przenoszenie chorych na noszach. Poziom niedogodności, z jakimi wiązało się wykorzystywanie +Samarytanki+ do celów sanitarnych był tak duży, że po czasie lekarz portowy zrezygnował z jej eksploatacji" - podała przedstawiciela MMW.


Nie mogąc spełniać swoich pierwotnych funkcji motorówka trafiła do Kapitanatu Portu w Gdyni. Tam, do września 1939 r. służyła jako jednostka służby pilotowej. Wraz z większością portowego taboru pomocniczego, w sytuacji wojennego zagrożenia, "Samarytanka" została zmobilizowana. Po zakończeniu walk Niemcy przemianowali ją na "Stegen" i używali do prac portowych. Została też zmodernizowana, zamontowano na niej nowy silnik.


W 1945 r. odnaleziono ją na lądzie, przy nabrzeżu Belgijskim portu w Gdyni. Pozbawiona silnika jednostka nie nadawała się do eksploatacji. Liczne koncepcje jej reaktywacji nie doczekały się realizacji.


"Samarytankę" znajdującą się w porcie wojennym po latach postanowiono uratować. W 1971 r. trafiła z powrotem do Stoczni Gdynia, gdzie została odremontowana i postawiona przed gmachem jej zarządu.


Następnie, "Samarytanka" wraz z biurowcem zarządu byłej Stoczni Gdynia przeszła na własność Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która po rozmowach z Muzeum Marynarki Wojennej postanowiła przekazać motorówkę na potrzeby muzealne.


"Samarytanka" w chwili budowy była motorówką stalową, napędzaną dwucylindrowym silnikiem polskiej firmy "Perkun", o mocy ok. 65 KM. Jej całkowita długość wynosiła 15 m, szerokość 3,8 m, głębokość kadłuba 2,8 m, a zanurzenie ok, 1,5 m.


Muzeum Marynarki Wojennej powstało w czerwcu 1953 r. Jego pierwszą siedzibą była przedwojenna willa znajdująca się przy gdyńskiej plaży. W 1969 r. ze względu na zły stan techniczny obiekt zamknięto. Rok później przygotowano doraźną ekspozycję, w budynku dawnego kina przy Klubie Marynarki Wojennej. W 1975 r. otwarto plenerową Ekspozycję Broni i Uzbrojenia Morskiego na reprezentacyjnym terenie, sąsiadującym z Bulwarem Nadmorskim. 1 maja 1976 r. cumujący na Skwerze Kościuszki ORP "Błyskawica" stał się okrętem–muzeum.


W listopadzie 1998 r. wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego budynku Muzeum Marynarki Wojennej. Otwarcie nowej siedziby MMW obok plaży miejskiej, w którym placówka działa do dziś, nastąpiło w listopadzie 2012 r. (PAP)


Autor: Robert Pietrzak


rop/ robs/

Zobacz także

2024-05-08, godz. 19:41 Prof. G. Berendt o zakończeniu II wojny światowej Profesor historyk Grzegorz Berendt przypomina, że zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności i suwerenności. 79 lat temu, 8 maja 1945… » więcej 2024-05-08, godz. 18:38 69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali" 69 lat temu, 8 maja 1955 roku, zmarł Kazimierz Wajda, aktor radiowy i filmowy, niezwykle popularny przed II wojną światową. W słynnej audycji Polskiego Radia… » więcej 2024-05-08, godz. 18:34 Mija 5. rocznica śmierci Zofii Pociłowskiej-Kann, rzeźbiarki, poetki, więźniarki Ravensbrück 5 lat temu, 8 maja 2019 roku, zmarła Zofia Pociłowska-Kann, rzeźbiarka, poetka, była więźniarka Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 IPN zaprezentuje publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w operacji antypolskiej NKWD Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje dziś publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Spotkanie… » więcej 2024-05-08, godz. 09:00 Dzień Zwycięstwa 8 maja jest obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej… » więcej 2024-05-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 maja » więcej 2024-05-07, godz. 13:00 20 lat temu zginął Waldemar Milewicz, dziennikarz telewizyjny i korespondent wojenny 20 lat temu - 7 maja 2004 roku - w Iraku zginął Waldemar Milewicz, dziennikarz telewizyjny, reporter, korespondent wojenny. Relacjonował wydarzenia z terenów… » więcej 2024-05-07, godz. 11:00 47 lat temu zginął Stanisław Pyjas, student i opozycjonista 47 lat temu, 7 maja 1977 roku, zginął Stanisław Pyjas, 23-letni student Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacz opozycyjny w okresie PRL, współpracownik… » więcej 2024-05-07, godz. 09:00 Marsz Żywych w Oświęcimiu "Marsz Żywych" po raz kolejny przeszedł przez teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Celem wydarzenia jest upamiętnienie… » więcej 2024-05-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 maja » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »