Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezentacja historii Polski i najstarszej osady polskiej…
2021-10-22, 10:44 Autor: Andrzej Dobrowolski / PAP

Prezentacja historii Polski i najstarszej osady polskiej w Ameryce w teksaskiej miejscowości Panna Maria (USA)

Centrum Dziedzictwa w Panna Maria w Teksasie [fot. archiwum prywatne]
Centrum Dziedzictwa w Panna Maria w Teksasie [fot. archiwum prywatne]
Polonia w miejscowości Panna Maria w Teksasie otwiera Centrum Dziedzictwa Polskiego (PHC). Centrum będzie prezentować historię i kulturę polską, a także dzieje tej najstarszej osady polonijnej w Ameryce założonej w 1854 roku przez imigrantów z Górnego Śląska.
Obiekt o powierzchni ponad 1500 m. kwadratowych pomieści m.in. kilka sal wystawowych, salę ultimedialną, a także bibliotekę i archiwum.



„Centrum Dziedzictwa Polskiego powstało dla uhonorowania pierwszej polskiej osady założonej przez imigrantów z ziem polskich w 1854 roku w Stanach Zjednoczonych. Choć nie byli pierwszymi Polakami w Ameryce, osada w Pannie Marii jest uważana za pierwszą. Mieszkają tam do tej pory głównie potomkowie tych osadników” – wyjaśnił PAP konsul generalny RP w Houston, w Teksasie, Robert Rosiecki.



Jak dodał pomysłodawcą, założycielem, fundatorem i prezesem Centrum jest emerytowany, obecnie 90-letni, biskup John Walter Yanta. Wywodzi się on z pierwszych osadników, a w latach 1997-2008 był biskupem w Amarillo, w Teksasie.



W Pannie Maria jest też starannie utrzymany, odbudowany po pożarze, polski kościół i cmentarz. Znajduje się tam m.in. grób inicjatora powstania osady ks. Leopolda Moczygemby.



„Ośrodek będzie upamiętniał utworzenie pierwszej osady Panna Maria i stanie się centrum kultury polskiej z salą teatralną, obiektami muzealnymi, artefaktami oraz pamiątkami. Zgromadzone eksponaty pozwolą odwiedzającym zaznajomić się z historią Polski. Będzie można uczestniczyć w różnych projektach i wydarzeniach” – wyliczył konsul.



Uznał obiekt za największy tego rodzaju w południowej części USA od Kalifornii do Florydy. Wzniesiono go kosztem ok. 14 mln dolarów, głównie dzięki ofiarności miejscowej Polonii przy wsparciu Polaków amerykańskich w całych Stanach Zjednoczonych, jak też cegiełce wartości ok. 80 tys. dolarów przekazanej przez MSZ.



„Ze względu na lokalizację Centrum odległego od dużych skupisk ludności pojawia się pytanie co dalej? Co się tam będzie działo, na ile będzie aktywne na mapie polonijnej? Ponieważ jednak w południowym pasie USA nie ma obiektów o takim potencjale i będących w pełni własnością polskiej społeczności, jeśli Centrum będzie dynamicznie zarządzane z atrakcyjną wizją i pomysłami na działalność może sprostać wyzwaniom” – ocenił Rosiecki wyrażając nadzieję, że placówka okaże się nie tylko pamiątką po pierwszych osadnikach, lecz przyciągnie współczesnych, zwłaszcza młodych Polaków.



Prezes polsko-amerykańskiej rady Teksasu (PACT), prof. Jim Mazurkiewicz, podkreślał zasługi i wizję biskupa Yanty w utworzeniu placówki. Zwrócił uwagę, że będzie miała charakter ośrodka dziedzictwa i edukacji.



„Biskup Yanta przewodził tym wysiłkom. Jego marzenia i wizja doprowadziły do utworzenia obiektu-pomnika przez potomków imigrantów z górnego Śląska i uhonorowania przodków. Szczególnie w pierwszych latach stanęli oni w USA obliczu ekstremalnie trudnych warunków klimatycznych, suszy i gruntów słabej jakości. Ale szukali okazji do lepszego życia, możliwości wychowania dzieci w wierze katolickiej. Przybyli w nadziei na znalezienie wolności” – tłumaczył Mazurkiewicz, który jest też członkiem rady dyrektorów PHC w Pannie Marii.



Sobotni program otwarcia Centrum przewiduje m.in. oficjalne wystąpienia. Zespoły polonijne zaprezentują programy artystyczne. Odbędzie się recital polskiego barda Pawła Piekarczyka.



Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ jm/

Zobacz także

2024-03-29, godz. 12:59 Instytut Polonika zakończył renowację najstarszego obrazu Sz. Czechowicza "Ukrzyżowanie" "Ukrzyżowanie", najstarszy obraz Szymona Czechowicza z 1715 roku w kościele świętego Stanisława w Rzymie, odzyskał dawny blask. Prace konserwatorskie zostały… » więcej 2024-03-29, godz. 12:47 Kraje bałtyckie obchodzą 20. rocznicę przystąpienia do NATO Kraje bałtyckie świętują dziś dwudziestą rocznicę przystąpienia do NATO. Na Litwie, Łotwie i w Estonii w tym tygodniu organizowane są obchody tego wydarzenia… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Wielki Piątek 29 marca przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Najstarszym… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 29 marca » więcej 2024-03-28, godz. 22:49 Muzeum POLIN otrzymało grant od niemieckiego MSZ na działalność edukacyjną Upowszechnianie dziedzictwa polskich Żydów, innowacyjne programy edukacyjne oraz rozbudowywanie i udostępnianie zasobów historycznych - to główne cele projektu… » więcej 2024-03-28, godz. 21:43 Odkryto najprawdopodobniej najstarszy w Polsce wyrób z miedzi Miedziana siekiera z IV-III tysiąclecia p.n.e identyfikowana z kulturą trypolską została znaleziona w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie… » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 Ambasador Polskiej Historii – nagroda IPN dla osób i organizacji spoza Polski Instytut Pamięci Narodowej przyjmuje zgłoszenia do nagrody „Ambasador Polskiej Historii”. Jest ona przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. To… » więcej 2024-03-28, godz. 09:00 55 lat temu zmarł Dwight Eisenhower, generał armii i prezydent Stanów 55 lat temu - 28 marca 1969 roku - zmarł Dwight Eisenhower, głównodowodzący wojsk sprzymierzonych w czasie II wojny światowej, a potem - przez dwie kadencje… » więcej 2024-03-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 marca » więcej 2024-03-27, godz. 21:48 Spotkanie „»Zawsze powracamy po swoich«. Stan poszukiwań i identyfikacji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych” 26 marca dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i mec. Anna Szeląg byli gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Tajemnice Bezpieki” w Przystanku Historia IPN w Warszawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »