Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zabytkowe organy, instrumenty dawne i kontratenora…
2021-09-13, 12:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zabytkowe organy, instrumenty dawne i kontratenora w Kluczborku

Fragment kontuaru (stołu gry) organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment kontuaru (stołu gry) organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy zabytkowego instrumentu kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy zabytkowego instrumentu kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zabytkowe organy kluczborskiego kościoła ewangelickiego ponownie zabrzmią w ramach tegorocznych 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Oprócz organów usłyszymy jednak także klawesyn i barokowe skrzypce oraz klasyczny głos wokalny.
Podczas czwartego z sześciu zaplanowanych koncertów wystąpi Paweł Pawłowicz, wychowanek kluczborskiej szkoły muzycznej w klasie akordeonu. Swoją edukację w zakresie gry na organach rozpoczął 20 lat temu w Opolu, pod okiem również pochodzącego z Kluczborka cenionego organisty i dyrygenta Jarosława Jasiury. Aktualnie Paweł Pawłowicz związany jest z Katedrą Muzyki Dawnej Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - uczelni, w której nie tylko kontynuował studia z zakresu gry na organach, ale pod okiem prof. Urszuli Bartkiewicz zapoznawał się z tajnikami gry na klawesynie. W Kluczborku artysta wystąpi wspólnie ze skrzypaczką Natalią Tyrańską, która zagra na instrumencie barokowym oraz ze śpiewakiem, kontratenorem Karolem Bartosińskim.

Początek koncertu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, odbył się w niedzielę (12.09) o godzinie 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku.

Przypomnijmy, że 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej (do ubiegłego roku funkcjonujące jako wydarzenie koncentrujące się wyłącznie na muzyce organowej), organizowane przez Kluczborskie Centrum Kultury, rozpoczęły się w czerwcu, po modyfikacjach terminów, wynikających z ograniczeń pandemicznych. Całość powinna zakończyć się 14 listopada. Koncerty odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 18:00 w kościele ewangelickim w Kluczborku.

Zobacz także

2021-10-21, godz. 16:07 Znamy książki nominowane do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego Spośród 105 nadesłanych książek jury nominowało 10 tytułów do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – poinformowała Monika… » więcej 2021-10-21, godz. 15:37 Prezydent: zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda… » więcej 2021-10-21, godz. 14:23 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej 2021-10-21, godz. 13:08 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 12:47 Plenerowa wystawa dot. historii polskich Żydów (Rzeszów) Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie" dotycząca historii polskich Żydów, ich wkładu w polską kulturę i gospodarkę, a także polskich Sprawiedliwych wśród… » więcej 2021-10-21, godz. 11:04 Październik `56, odwilż gomułkowska. Październik 1956 był zwieńczeniem trwającej od końca 1954 r. odwilży politycznej i społecznej. Kres terroru i względna normalizacja życia nie spełniły… » więcej 2021-10-21, godz. 10:21 Uczczono 100. rocznicę demilitaryzacji i ustanowienia neutralności Wysp Alandzkich (Finlandia) Demilitaryzacja oraz autonomia Alandów, strategicznego archipelagu na Bałtyku w połowie przeprawy morskiej między Finlandią a Szwecją, "ma międzynarodowe… » więcej 2021-10-21, godz. 09:36 Zmarła major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Na wieczną wartę odeszła wczoraj (20.10) śp. pani major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim… » więcej 2021-10-21, godz. 08:14 Zamach na aulę WSP w Opolu Już dzisiaj konferencja i projekcja filmu w 50 rocznicę Czynu Braci Kowalczyków - zamachu bombowego na obiekt Auli WSP w Opolu 6 października 1971 r. » więcej 2021-10-21, godz. 07:59 Kalendarium historyczne na dziś 21 października... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »