Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zabytkowe organy, instrumenty dawne i kontratenora…
2021-09-13, 12:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zabytkowe organy, instrumenty dawne i kontratenora w Kluczborku

Fragment kontuaru (stołu gry) organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment kontuaru (stołu gry) organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy zabytkowego instrumentu kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy zabytkowego instrumentu kościoła ewangelickiego w Kluczborku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zabytkowe organy kluczborskiego kościoła ewangelickiego ponownie zabrzmią w ramach tegorocznych 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Oprócz organów usłyszymy jednak także klawesyn i barokowe skrzypce oraz klasyczny głos wokalny.
Podczas czwartego z sześciu zaplanowanych koncertów wystąpi Paweł Pawłowicz, wychowanek kluczborskiej szkoły muzycznej w klasie akordeonu. Swoją edukację w zakresie gry na organach rozpoczął 20 lat temu w Opolu, pod okiem również pochodzącego z Kluczborka cenionego organisty i dyrygenta Jarosława Jasiury. Aktualnie Paweł Pawłowicz związany jest z Katedrą Muzyki Dawnej Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - uczelni, w której nie tylko kontynuował studia z zakresu gry na organach, ale pod okiem prof. Urszuli Bartkiewicz zapoznawał się z tajnikami gry na klawesynie. W Kluczborku artysta wystąpi wspólnie ze skrzypaczką Natalią Tyrańską, która zagra na instrumencie barokowym oraz ze śpiewakiem, kontratenorem Karolem Bartosińskim.

Początek koncertu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, odbył się w niedzielę (12.09) o godzinie 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku.

Przypomnijmy, że 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej (do ubiegłego roku funkcjonujące jako wydarzenie koncentrujące się wyłącznie na muzyce organowej), organizowane przez Kluczborskie Centrum Kultury, rozpoczęły się w czerwcu, po modyfikacjach terminów, wynikających z ograniczeń pandemicznych. Całość powinna zakończyć się 14 listopada. Koncerty odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 18:00 w kościele ewangelickim w Kluczborku.

Zobacz także

2024-03-29, godz. 12:59 Instytut Polonika zakończył renowację najstarszego obrazu Sz. Czechowicza "Ukrzyżowanie" "Ukrzyżowanie", najstarszy obraz Szymona Czechowicza z 1715 roku w kościele świętego Stanisława w Rzymie, odzyskał dawny blask. Prace konserwatorskie zostały… » więcej 2024-03-29, godz. 12:47 Kraje bałtyckie obchodzą 20. rocznicę przystąpienia do NATO Kraje bałtyckie świętują dziś dwudziestą rocznicę przystąpienia do NATO. Na Litwie, Łotwie i w Estonii w tym tygodniu organizowane są obchody tego wydarzenia… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Wielki Piątek 29 marca przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Najstarszym… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 29 marca » więcej 2024-03-28, godz. 22:49 Muzeum POLIN otrzymało grant od niemieckiego MSZ na działalność edukacyjną Upowszechnianie dziedzictwa polskich Żydów, innowacyjne programy edukacyjne oraz rozbudowywanie i udostępnianie zasobów historycznych - to główne cele projektu… » więcej 2024-03-28, godz. 21:43 Odkryto najprawdopodobniej najstarszy w Polsce wyrób z miedzi Miedziana siekiera z IV-III tysiąclecia p.n.e identyfikowana z kulturą trypolską została znaleziona w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie… » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 Ambasador Polskiej Historii – nagroda IPN dla osób i organizacji spoza Polski Instytut Pamięci Narodowej przyjmuje zgłoszenia do nagrody „Ambasador Polskiej Historii”. Jest ona przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. To… » więcej 2024-03-28, godz. 09:00 55 lat temu zmarł Dwight Eisenhower, generał armii i prezydent Stanów 55 lat temu - 28 marca 1969 roku - zmarł Dwight Eisenhower, głównodowodzący wojsk sprzymierzonych w czasie II wojny światowej, a potem - przez dwie kadencje… » więcej 2024-03-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 marca » więcej 2024-03-27, godz. 21:48 Spotkanie „»Zawsze powracamy po swoich«. Stan poszukiwań i identyfikacji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych” 26 marca dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i mec. Anna Szeląg byli gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Tajemnice Bezpieki” w Przystanku Historia IPN w Warszawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »