Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Już dziś! Premiera filmu dokumentalnego o Walerii…
2021-08-24, 09:45 Autor: Radio Opole 4 HISTORIA

Już dziś! Premiera filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka”

Kadry z filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” [materiały udostępnione przez Fundację Filmową Polscy Wychodźcy]
Kadry z filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” [materiały udostępnione przez Fundację Filmową Polscy Wychodźcy]
Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy wraz z autorką filmu o Walerii Nabzdyk – sanitariuszce w III powstaniu śląskim, zapraszają na premierowy pokaz.
Galeria zdjęć z filmu:
Film jest opowieścią o Walerii Nabzdyk z rodu Augustynów – pochodzącej z Grabiny w pow. Prudnickim sanitariuszce w III powstaniu śląskim, nauczycielce i aktywnej działaczce społecznej, zaangażowanej w czasie II wojny w pracę konspiracyjną AK. Waleria Nabzdyk przeżyła niemal cały XX w. (1901-1999 r.) i do końca życia broniła spraw Ślązaków, reagując zawsze tam, gdzie decyzje były dla nich krzywdzące. Nauczycielka z powołania i wykształcenia: gdy przez wymóg celibatu, po wyjściu za mąż, musiała opuścić szkołę, zaangażowała się w pracę społeczną, którą kontynuowała także po wojnie, prowadząc m.in. kursy repolonizacyjne i szeroko popularyzując dzieje Śląska.

Autorzy filmu podążają śladami Walerii Nabzdyk (m.in. Grabina, Prudnik), a przewodniczką jest jej córka Alicja, która przybliża dzieje całej rodziny Augustynów. Nie brakuje także wspomnień Walerii. Sporo miejsca w filmie poświęcono czasowi powstań śląskich. Filmową opowieść o sanitariuszce zamykają wydarzenia, w których bohaterka uczestniczyła już w latach powojennych, przede wszystkim na ziemi prudnickiej. W produkcji sporo miejsca poświęcono także roli kobiet w tych wydarzeniach oraz zasygnalizowano rolę polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku.

Dodajmy, że w filmie wykorzystano fragmenty nagrań z archiwum Radia Opole, ze wspomnieniami Walerii Nabzdyk z czasów walk powstańczych, a także archiwalne fotografie i wypowiedzi historyków - prof. Franciszka Marka i prof. Marka Lisa oraz córki Walerii, Alicji. Oprawą muzyczną filmu są m.in. śląskie pieśni ludowe z repertuaru zespołu Silesia.

Premiera filmu dokumentalnego o Walerii Nabzdyk „Sanitariuszka” odbędzie się już dzisiaj tj. 24 sierpnia (wtorek) o godz. 18:00 w prudnickim kinie Diana przy ul. Adama Mickiewicza 1. Wstęp wolny.

Na film zaprasza Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy, jego autorką jest prof. Janina Hajduk-Nijakowska. Produkcja została zrealizowana w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz ze wsparciem Fundacji Lotto – z konkursu „Patroni Roku 2021”.

Radio Opole jest partnerem producenta filmu „Sanitariuszka” oraz objęło go patronatem medialnym.

Zobacz także

2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »