W środę w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu została podpisana umowa na wykonanie repliki wozu pancernego Ehrhardt M17 z Pracownią Renowacji Zabytków Techniki Militarnej w Wolsztynie – FHU Małgorzata Banaszyńska.
Jak poinformowało muzeum, wóz pancerny Ehrhardt M17 został zdobyty przez powstańców wielkopolskich w brawurowej akcji pod Budzyniem 7 lutego 1919 r. Historia przejęcia tego pancernika to jedna z wielu opowieści o pomysłowości i waleczności Wielkopolan, która ma być przedstawiona na wystawie stałej w powstającym nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
„Jego zdobycie miało znaczenie nie tylko w kontekście walk o niepodległość ziemi budzyńskiej, ale całej północnej Wielkopolski. Ehrhardt M17 to pojazd, którego historia wybiega poza okres Powstania Wielkopolskiego - służył również podczas III powstania śląskiego i na froncie wschodnim podczas wojny polsko-bolszewickiej. Na jego cześć powstawały nawet powstańcze piosenki. Bez wątpienia zdobycie Ehrhardta przez powstańców obrosło legendą, którą chcemy się podzielić ze zwiedzającymi w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” – podkreślił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Budowa pojazdu zostanie zrealizowana przez fachowców z Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej w Wolsztynie – FHU Małgorzata Banaszyńska. Dotychczasowe realizacje tej pracowni znajdują się w takich instytucjach jak Muzeum Broni Pancernej, oddział Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu czy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości poinformowało, że prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu wymagały wielu konsultacji branżowych i prac eksperckich. Jak wskazano, w tym celu muzeum nawiązało kontakt ze Stanisławem Ornochem z Budzynia, twórcą i posiadaczem jedynej istniejącej repliki Ehrhardta.
„Dzięki jego zaangażowaniu oraz doświadczeniu powstała odpowiednia specyfikacja zamówienia. We współpracy z firmą Inspect 3D z Lubonia dokonaliśmy dokładnych skanów laserowych budzyńskiego pojazdu, co pozwoliło na inżynierię odwrotną i opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania repliki oraz stworzenia modelu 3D. Z wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii dokumentacja zostanie przygotowana z dokładnością do 0,1 mm, co umożliwi maksymalnie wierne odtworzenie repliki w procesie produkcji. Gwarantuje to również wierne odwzorowanie detali i konstrukcji pojazdu” - podkreślono.
Muzeum poinformowało, że replika wozu pancernego Ehrhardt M17 stanie w sekcji wystawy poświęconej uzbrojeniu Powstańców Wielkopolskich i będzie atrakcyjnym uzupełnieniem nowoczesnych technologii multimedialnych o realny eksponat wykonany z metalu, którego będzie można dotknąć i do którego będzie można wejść.
Budowa repliki ma zająć 10 miesięcy a jej instalacja planowana jest pod koniec 2026 roku podczas montażu ekspozycji wystawy stałej.