Przewodnik po Litwie Jan Boguszko powiedział Polskiemu Radiu, że na zabytkowych, wileńskich cmentarzach przeważają epitafia i napisy w języku polskim. "Widziałem też nowsze po białorusku, kilka jest po litewsku" - wyjaśnił.
Cmentarz Na Rossie jest też jednak ważny dla Litwinów. Przed kaplicą cmentarną, w której spoczywają pochowani tu w 2019 roku powstańcy styczniowi, znajduje się grób doktora Jonasa Basanaviciusa.
"Często mówię, że to litewski Piłsudski, bo w Polsce jest słabo kojarzony. Był on przewodniczącym litewskiej Taryby, czyli Rady Narodowej i w głównej mierze dzięki niemu powstała niepodległa Litwa" - dodał Jan Boguszko.
Na Rossie można spotkać wiele pomników w formie drzewa. "Są one symbolem tego, że spoczywa tu ostatni członek rodu. Takie drzewo ma obcięte gałęzie, korzenie i więcej ono nie da owoców" - wyjaśnił przewodnik.
Znicze na Rossie zapalane będą dziś na wszystkich nagrobkach na Rossie oraz m.in. na cmentarzach na wileńskim Antokolu i Bernardyńskim na Zarzeczu. Większość ze znajdujących się tam polskich grobów nie ma opiekunów, od kiedy Wilno znalazło się poza granicami Polski. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że w tym roku przez cały październik udało się zebrać blisko 15 tysięcy zniczy.
Litwa, Rossa, akcje, znicze,