Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na zabytkowych nekropoliach w Wilnie odbędzie się…
2024-11-01, 11:00 Autor: IAR/Kamil Zalewski/Wilno/w Wj

Na zabytkowych nekropoliach w Wilnie odbędzie się akcja zapalenia zniczy

Cmentarz Na Rossie w Wilnie [fot. Turystyczne propozycje]
Cmentarz Na Rossie w Wilnie [fot. Turystyczne propozycje]
Wspólne zapalenie zniczy odbędzie się po godzinie 13 na zabytkowym Cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Akcję organizuje społeczność polska na Litwie. Nekropolia jest najstarszą w stolicy Litwy i jedną z najważniejszych dla naszej kultury. Rossa to miejsce spoczynku zasłużonych Polaków. Złożone zostało tu serce marszałka Józefa Piłsudskiego, pochowani są powstańcy styczniowi, profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego oraz polscy artyści.
Przewodnik po Litwie Jan Boguszko powiedział Polskiemu Radiu, że na zabytkowych, wileńskich cmentarzach przeważają epitafia i napisy w języku polskim. "Widziałem też nowsze po białorusku, kilka jest po litewsku" - wyjaśnił.

Cmentarz Na Rossie jest też jednak ważny dla Litwinów. Przed kaplicą cmentarną, w której spoczywają pochowani tu w 2019 roku powstańcy styczniowi, znajduje się grób doktora Jonasa Basanaviciusa.

"Często mówię, że to litewski Piłsudski, bo w Polsce jest słabo kojarzony. Był on przewodniczącym litewskiej Taryby, czyli Rady Narodowej i w głównej mierze dzięki niemu powstała niepodległa Litwa" - dodał Jan Boguszko.

Na Rossie można spotkać wiele pomników w formie drzewa. "Są one symbolem tego, że spoczywa tu ostatni członek rodu. Takie drzewo ma obcięte gałęzie, korzenie i więcej ono nie da owoców" - wyjaśnił przewodnik.

Znicze na Rossie zapalane będą dziś na wszystkich nagrobkach na Rossie oraz m.in. na cmentarzach na wileńskim Antokolu i Bernardyńskim na Zarzeczu. Większość ze znajdujących się tam polskich grobów nie ma opiekunów, od kiedy Wilno znalazło się poza granicami Polski. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że w tym roku przez cały październik udało się zebrać blisko 15 tysięcy zniczy.

Litwa, Rossa, akcje, znicze,

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »