Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Znicze na grobach Polaków niosącym pomoc więźniom…
2024-10-28, 09:00 Autor: Szafrański Marek / PAP

Znicze na grobach Polaków niosącym pomoc więźniom Auschwitz

[fot. Marcin Skomudek]
[fot. Marcin Skomudek]
Znicze na mogiłach Polaków, którzy narażając życie pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, składają przed świętem 1 listopada pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformował PAP Bartłomiej Stelmach z działu promocji placówki.
„Na zniczach umieszczone zostaną zawieszki z niezapominajką – jednym z symboli naszego muzeum. Odwiedzamy cmentarze między innymi w Oświęcimiu, Brzeszczach, Kętach, Zatorze, Malcu i Libiążu. Znicze zapłoną również przy zbiorowej mogile więźniów w pobliżu byłego obozu Auschwitz” – powiedział Bartłomiej Stelmach.

Upamiętnieni zostaną m.in.: Julia Ilisińska, cichociemny mjr Piotr Szewczyk, Janina Pomietlarz, Apolonia Bukietyńska i dowódca oddziału AK „Sosienki” Jan Wawrzyczek, ps. Danuta.

Pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej organizują projekt „Pamiętamy” po raz piąty. Jego celem jest upamiętnienie bohaterów oraz identyfikacja grobów tych, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom Auschwitz. „Poprzez takie inicjatywy pragniemy przybliżyć młodemu pokoleniu wartości, które pozwalają rozumieć i doceniać znaczenie empatii, odwagi oraz solidarności” – dodał Stelmach.

Muzealnik poinformował, że dział edukacji placówki, by popularyzować lokalnych bohaterów, przygotował warsztaty edukacyjne poświęcone osobom niosącym pomoc więźniom obozu. „Odbędą się 6 i 7 listopada w oświęcimskiej szkole podstawowej nr 4. Wezmą w nich udział uczniowie klas ósmych” – powiedział.

Muzeum Pamięci mieści się w budynku zwanym Lagerhaus, który położony jest około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Jego misją jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu.

Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili około 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.
W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób - głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »