Dyrektorka Archiwum IPN Marzena Kruk wyjaśnia, że wolontariusze będą mieli przed sobą dwa zadania. "Szukamy wolontariuszy, którzy pomogą nam opowiedzieć o programie straty.pl, którego zadaniem jest zebranie informacji na temat ofiar II wojny światowej. Chodzi zarówno o informacje o ofiarach śmiertelnych, jak i tych, którzy doświadczyli najróżniejszych represji. Jednocześnie chcemy, by wolontariusze przekonywali Polaków, by dzieli się z nami informacjami, które są w pamięci rodzin".
Marzena Kruk wyjaśnia, że wolontariuszami może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. "Liczymy na młodych ludzi, którzy w swoim środowisku, w harcerstwie, w szkole opowiedzą o programie, liczymy na nauczycieli, którzy przekażą swoim uczniom informacje o potrzebie zbierania informacji o osobach represjonowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej".
Dyrektor Archiwum IPN podkreśla, że bardzo liczy na to, że dzięki wolontariuszom baza straty.pl wzbogaci się o nowe dane i dokumenty, które pozwolą na uzupełnienie danych osobowych. Celem programu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939-1945.
Do tej pory w bazie straty.pl zebrano ponad pięć i pół miliona informacji o ofiarach i osobach represjonowanych. Wśród nich istnieje ponad milion 100 tysięcy potwierdzonych danych o śmierci z rąk niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej.
Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie ipn.gov.pl lub straty.pl