Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przyznano Nagrody Ambasador Polskiej Historii
2024-10-24, 07:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i wg/w OK

Przyznano Nagrody Ambasador Polskiej Historii

Ambasador Polskiej Historii [Grafika organizatora]
Ambasador Polskiej Historii [Grafika organizatora]
Działacze i organizacje polonijne promujące Polską historię na Węgrzech, w Argentynie, Belgii, Wielkiej Brytanii otrzymały Nagrody Ambasador Polskiej Historii. Wyróżnienia Instytutu Pamięci Narodowej wręczono podczas uroczystości w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Jeden z laureatów - Karol Biernacki - jako konsul honorowy na Węgrzech działa od 40 lat. Zorganizował wystawę o Rzezi Wołyńskiej, doprowadził do przetłumaczenia na język węgierski Raportu Witolda Pileckiego, prowadzi Fundację imienia Wacława Felczaka. Powiedział, że swoją działalnością spłaca Polsce dług wdzięczności. „Mimo to jest wciąż wiele plam dotyczących polskiej historii, które należy wyjaśniać i tłumaczyć tak bardzo przyjaznemu Polsce narodowi, jakim są Węgrzy” - podkreślał Karol Biernacki.

Nagrodę otrzymał także Bartłomiej Moszoro - od 27 lat konsul honorowy w Rosario w Argentynie. Publikował w „Głosie Polskim” w Argentynie, zorganizował wiele wystaw, w mediach społecznościowych publikuje filmy związane z historią Polski. Wiceprezes IPN Karol Polejowski życzył uhonorowanym, by nie ustawali w przekazywaniu pokoleniom prawdy o polskiej historii. „Generał Maczek powiedział - polski żołnierz bije się za wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski - ta prawda jest ponadczasowa, to my jako Polacy możemy pokazać te chlubne karty polskiej historii”- podkreślił wiceszef IPN.

Nagrodę Ambasador Polskiej Historii otrzymał także Gilbert Van Landschoot z Belgii, twórca kanadyjsko-polskiego Muzeum Wojny w Agedem poświęconego Pierwszej Dywizji Pancernej Generała Maczka. Laureatem jest również Stowarzyszenie Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii, działające od 1968 roku z inspiracji generała Maczka.
Nagrodą Ambasador Polskiej Historii na początku października w Londynie uhonorowano także portal „British Poles” oraz stowarzyszenie „Polish Sue Association”. „Britosch Poles” komentuje i często odkłamuje informacje o polskiej historii, opiekuje się grobami i weteranami. Z kolei stowarzyszenie „Polish Sue Association” organizuje między innymi Dni ORP „Błyskawica”, akcję Zapal Znicz Polskim Bohaterom w Anglii, obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »