Jeden z laureatów - Karol Biernacki - jako konsul honorowy na Węgrzech działa od 40 lat. Zorganizował wystawę o Rzezi Wołyńskiej, doprowadził do przetłumaczenia na język węgierski Raportu Witolda Pileckiego, prowadzi Fundację imienia Wacława Felczaka. Powiedział, że swoją działalnością spłaca Polsce dług wdzięczności. „Mimo to jest wciąż wiele plam dotyczących polskiej historii, które należy wyjaśniać i tłumaczyć tak bardzo przyjaznemu Polsce narodowi, jakim są Węgrzy” - podkreślał Karol Biernacki.
Nagrodę otrzymał także Bartłomiej Moszoro - od 27 lat konsul honorowy w Rosario w Argentynie. Publikował w „Głosie Polskim” w Argentynie, zorganizował wiele wystaw, w mediach społecznościowych publikuje filmy związane z historią Polski. Wiceprezes IPN Karol Polejowski życzył uhonorowanym, by nie ustawali w przekazywaniu pokoleniom prawdy o polskiej historii. „Generał Maczek powiedział - polski żołnierz bije się za wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski - ta prawda jest ponadczasowa, to my jako Polacy możemy pokazać te chlubne karty polskiej historii”- podkreślił wiceszef IPN.
Nagrodę Ambasador Polskiej Historii otrzymał także Gilbert Van Landschoot z Belgii, twórca kanadyjsko-polskiego Muzeum Wojny w Agedem poświęconego Pierwszej Dywizji Pancernej Generała Maczka. Laureatem jest również Stowarzyszenie Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii, działające od 1968 roku z inspiracji generała Maczka.
Nagrodą Ambasador Polskiej Historii na początku października w Londynie uhonorowano także portal „British Poles” oraz stowarzyszenie „Polish Sue Association”. „Britosch Poles” komentuje i często odkłamuje informacje o polskiej historii, opiekuje się grobami i weteranami. Z kolei stowarzyszenie „Polish Sue Association” organizuje między innymi Dni ORP „Błyskawica”, akcję Zapal Znicz Polskim Bohaterom w Anglii, obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.