Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przyznano Nagrody Ambasador Polskiej Historii
2024-10-24, 07:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i wg/w OK

Przyznano Nagrody Ambasador Polskiej Historii

Ambasador Polskiej Historii [Grafika organizatora]
Ambasador Polskiej Historii [Grafika organizatora]
Działacze i organizacje polonijne promujące Polską historię na Węgrzech, w Argentynie, Belgii, Wielkiej Brytanii otrzymały Nagrody Ambasador Polskiej Historii. Wyróżnienia Instytutu Pamięci Narodowej wręczono podczas uroczystości w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Jeden z laureatów - Karol Biernacki - jako konsul honorowy na Węgrzech działa od 40 lat. Zorganizował wystawę o Rzezi Wołyńskiej, doprowadził do przetłumaczenia na język węgierski Raportu Witolda Pileckiego, prowadzi Fundację imienia Wacława Felczaka. Powiedział, że swoją działalnością spłaca Polsce dług wdzięczności. „Mimo to jest wciąż wiele plam dotyczących polskiej historii, które należy wyjaśniać i tłumaczyć tak bardzo przyjaznemu Polsce narodowi, jakim są Węgrzy” - podkreślał Karol Biernacki.

Nagrodę otrzymał także Bartłomiej Moszoro - od 27 lat konsul honorowy w Rosario w Argentynie. Publikował w „Głosie Polskim” w Argentynie, zorganizował wiele wystaw, w mediach społecznościowych publikuje filmy związane z historią Polski. Wiceprezes IPN Karol Polejowski życzył uhonorowanym, by nie ustawali w przekazywaniu pokoleniom prawdy o polskiej historii. „Generał Maczek powiedział - polski żołnierz bije się za wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski - ta prawda jest ponadczasowa, to my jako Polacy możemy pokazać te chlubne karty polskiej historii”- podkreślił wiceszef IPN.

Nagrodę Ambasador Polskiej Historii otrzymał także Gilbert Van Landschoot z Belgii, twórca kanadyjsko-polskiego Muzeum Wojny w Agedem poświęconego Pierwszej Dywizji Pancernej Generała Maczka. Laureatem jest również Stowarzyszenie Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii, działające od 1968 roku z inspiracji generała Maczka.
Nagrodą Ambasador Polskiej Historii na początku października w Londynie uhonorowano także portal „British Poles” oraz stowarzyszenie „Polish Sue Association”. „Britosch Poles” komentuje i często odkłamuje informacje o polskiej historii, opiekuje się grobami i weteranami. Z kolei stowarzyszenie „Polish Sue Association” organizuje między innymi Dni ORP „Błyskawica”, akcję Zapal Znicz Polskim Bohaterom w Anglii, obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Zobacz także

2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »