Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Polscy dyplomaci odwiedzają miejsca pamięci na…
2024-10-22, 21:46 Autor: Aleksandra Akińczo (PAP)

Polscy dyplomaci odwiedzają miejsca pamięci narodowej

Cmentarz Na Rossie w Wilnie [fot. Turystyczne propozycje]
Cmentarz Na Rossie w Wilnie [fot. Turystyczne propozycje]
Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli w poniedziałek siedmiodniową akcję, podczas której odwiedzą w tym kraju blisko 60 miejsc pamięci narodowej. Przedsięwzięcie zakończy się 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych złożeniem kwiatów w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie.
"Wspólna historia polsko-litewska przez kilkaset lat spowodowała, że ziemia wileńska, Wileńszczyzna są miejscem, gdzie spoczęło wielu wybitnych przedstawicieli społeczności polskiej i litewskiej. Są to powstańcy dwóch zrywów, listopadowego i styczniowego, a także żołnierze walczący na frontach I i II wojny światowej, żołnierze Armii Krajowej" – wymienił w rozmowie z PAP charge d’affaires w ambasadzie RP, Andrzej Dudziński.
Na Litwie znajduje się kilkaset miejsc związanych z polską pamięcią narodową. W większości są to kwatery wojskowe.

"Refleksja, jaka towarzyszy (nam) przy odwiedzaniu tych grobów jest taka, iż jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które od blisko 80 lat żyje nie doświadczając wojny" – podkreślił radca Dudziński. "A to, co się dzieje teraz na Ukrainie, rosyjska pełnowymiarowa inwazja, przypomina, że pokój nie jest nam dany na zawsze" - przyznał dyplomata.

W poniedziałek przedstawiciele ambasady zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy w Rudnikach, Podborzu, Ejszyszkach, Koleśnikach w rejonie solecznickim, także w Gliniszkach w rejonie wileńskim i Dubinkach.

Gliniszki i Dubinki to miejsca szczególne. Przed 80 laty, w czerwcu 1944 roku, litewska policja współpracująca z Niemcami dokonała tam pacyfikacji polskiej wsi. W odwecie za mord w Glinciszkach AK zamordowała 27 Litwinów w pobliskich Dubinkach.

W nadchodzących dniach światła pamięci zapłoną m.in. w Wilnie oraz w Ponarach - przy pomniku powstańców listopadowych, upamiętniającym 600 Polaków poległych w walkach toczonych tam w czerwcu 1831 roku, a także w miejscu masowych mordów dokonanych w czasie II wojny światowej przez odziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Wymordowanych zostało tam około 100 tys. osób, głównie Żydów, ale też około 20 tys. Polaków.

Polscy dyplomaci dotrą do grobów rozsianych nie tylko wokół Wilna, ale też do Olity, Druskiennik, Oran czy Kopciowa - miejscowości położonych w pobliżu granicy z Polską.
Radca ambasady podkreślił, że odwiedzenie polskich miejsc pamięci narodowej jest też okazją do sprawdzenia, w jakim stanie są nagrobki i kwatery, a także czy nie wymagają renowacji oraz zorganizowania spotkań z miejscową ludnością, która na co dzień opiekuje się grobami.

Akcja odwiedzania miejsc pamięci narodowej tradycyjnie zakończy się 1 listopada na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Dyplomaci złożą kwiaty i zapalą znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna marszałka Józefa Piłsudskiego, w Kaplicy Powstańców Styczniowych, gdzie spoczywają szczątki 20 powstańców, w tym dwóch przywódców zrywu – Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, a także na Nowej Rossie, gdzie pochowano żołnierzy polskich i litewskich poległych w latach 1919-20 w walkach o Wilno.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »