Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przekazano archiwum fotograficzne Macieja Piekarskiego…
2024-10-21, 18:43 Autor: IAR/#Wosiek/w Siekaj

Przekazano archiwum fotograficzne Macieja Piekarskiego do Archiwum Akt Nowych

Maciej Piekarski [Fot: autor - nieznany członek rodziny/przekazane przez Małgorzata Piekarska/Attribution, Wikimedia Commons]
Maciej Piekarski [Fot: autor - nieznany członek rodziny/przekazane przez Małgorzata Piekarska/Attribution, Wikimedia Commons]
Do Archiwum Akt Nowych przekazano archiwum fotograficzne historyka sztuki, dziennikarza i varsavianisty, Macieja Piekarskiego. Przekazania archiwaliów dokonała jego córka, dziennikarka i pisarka Małgorzata Karolina Piekarska.
Archiwum Akt Nowych wzbogaciło się między innymi o dokumentację fotograficzną śladów walk w Warszawie, wykonaną w okresie powojennym, oraz o negatywy zdjęć wydarzeń z historii Polski - przypomniała ofiarodawczyni, Małgorzata Karolina Piekarska. „To jest ponad tysiąc negatywów fotograficznych, które są przez tatę szczegółowo opisane. Negatywy pochodzą z końca lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, pokazujących Warszawę, ale też Krasnystaw, który kanalizował mój dziadek Bronisław. Oprócz tego kilkadziesiąt odbitek wykonanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, dużych formatów” - przypomniała córka Macieja Piekarskiego.

Małgorzata Karolina Piekarska powiedziała, że archiwalia znajdą się w przyszłości na stronie szukajwarchiwach.gov.pl. „Prowadzę portal genealogiczny i umieszczam tam zasoby: jak dokumenty, fotografie, listy” - powiedziała córka Macieja Piekarskiego. Dodała też, że „z braku skanera negatywowego o tym formacie zdecydowała się przekazać je do Archiwum Akt Nowych. Doszło między dwiema stronami do porozumienia, że AAN zobowiązuje się udostępnić te zasoby publicznie na stronie: szukajwarchiwach.gov.pl” - poinformowała ofiarodawczyni.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak zaznaczył, że przekazane archiwalia fotograficzne dotyczą Warszawy i Polski. „To są bardzo ciekawe materiały ikonograficzne, dotyczące II wojny światowej, okresu powojennego, dokumentowania wielu miejsc, obiektów, śladów po wojnie, które to stworzył w swojej karierze fotoreportera redaktor Maciej Piekarski - legenda Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego" - mówił Mariusz Olczak. "Dziennikarz pozostawił po sobie wiele śladów swojej działalności, którą obdzielił wielu redaktorów Telewizji Polskiej, varsavianistów oraz osoby pasjonujące się historią” - przypomniał dyrektor AAN.

Maciej Paweł Piekarski (1932-1999) w trakcie Powstania Warszawskiego był wolontariuszem szpitala na Sadybie. W okresie powojennym uczeń Liceum imienia Tadeusza Rejtana w Warszawie, następnie Liceum imienia Stanisława Staszica w Lublinie. Absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wieloletni pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie. Wykładowca historii sztuki. Od roku 1973 dziennikarz Telewizji Polskiej, autor programu Wiarus - Magazyn Kombatantów Warszawskich. Związany rodzinnie z Sadybą oraz z Żoliborzem i Saską Kępą. Autor licznych artykułów, dotyczących historii II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Syn Bronisława Piekarskiego, inżyniera i żołnierza Armii Krajowej.

Część zdjęć jest już dostępna w zakładce „zraniona stolica”, na stronie: aan.gov.pl

Dziś przypada 92 rocznica urodzin Macieja Piekarskiego.

Zobacz także

2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-13, godz. 11:58 Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania… » więcej 2024-12-12, godz. 10:57 Premiera filmu o Solidarności w Nowej Hucie „Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” – to tytuł filmu dokumentalnego o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie w Krakowie. Premiera… » więcej 2024-12-11, godz. 10:52 30 lat temu umarł generał broni Stanisław Maczek "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski…". 11 grudnia 1994 r. zmarł w Edynburgu (Szkocja) Stanisław… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »