Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
2024-10-19, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

ks. Jerzy Popiełuszko. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych [fot. IPN]
ks. Jerzy Popiełuszko. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych [fot. IPN]
19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, święto państwowe ustanowione w 2018 roku. Obchodzone jest w rocznicę porwania i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności". 37-letni kapłan, bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984, został beatyfikowany jako męczennik za wiarę w 2010 roku.
Święto zostało ustanowione przez Sejm 4 października 2018 roku w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski". Honoruje duchownych wszystkich wyznań, którzy walczyli o polskość oraz podtrzymywali narodowe tradycje i wartości. W uchwale zostali wymienieni wszyscy niezłomni duchowni żyjący w różnych epokach, między innymi w czasie zaborów, jak arcybiskup metropolita warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński i ksiądz Stanisław Brzóska, uczestnik Powstania Styczniowego. Jednym z najbardziej znanych duchownych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest ksiądz Ignacy Skorupka - kapelan żołnierzy i uczestnik Bitwy Warszawskiej, który zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem.

Liczną grupę duchownych niezłomnych stanowią ci, którzy zginęli z rąk Niemców i Sowietów w czasie II wojny światowej, jak franciszkanin Maksymilian Kolbe, męczennik z Auschwitz, ksiądz Józef Stanek, kapelan Armii Krajowej powieszony przez Niemców na stule, czy zamordowani przez Sowietów księża Jan Krenzel i Teodor Walenta. W uchwale posłowie wymienili też między innymi księdza Stanisława Dobrzańskiego, proboszcza parafii Ostrówki, który został zamordowany w 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich w czasie rzezi wsi. Duchowni ginęli wraz z polskimi oficerami w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, a także podczas Powstania Warszawskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych upamiętnia też duchownych represjonowanych i więzionych w czasach stalinizmu. Święto służy przypomnieniu wielkich postaci Kościoła okresu powojennego - kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, księdza Romana Kotlarza i księdza Jerzego Popiełuszki. W gronie księży niezłomnych są też: Stefan Niedzielak, Stanisław Suchowolec i Sylwester Zych, zamordowani w 1989 roku, na początku przemian demokratycznych w Polsce.

(więcej)

Osoby duchowne, które w latach 1939-1945 zginęły z rąk okupantów: niemieckiego i sowieckiego, były prześladowane i represjonowane, upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku i jest obchodzony 29 kwietnia. Duchowni byli poddawani eksterminacji jako przedstawiciele polskiej inteligencji, którą Niemcy zamierzali całkowicie zniszczyć, a także jako reprezentujący Kościół, uznawany za strażnika polskiej tożsamości. Z ponad 10 tysięcy księży diecezjalnych w Polsce podczas II wojny światowej zginęło 20 procent. W sumie poniosły śmierć 2804 osoby duchowne, w tym biskupi, księża, zakonnicy i siostry zakonne, a 3563 przeżyły obozy koncentracyjne, więzienia i represje.

Niemieckie obozy koncentracyjne były miejscem eksterminacji duchowieństwa chrześcijańskiego na masową skalę. Głównym obozem przeznaczonym przez Niemców dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych stał się nazistowski obóz koncentracyjny Dachau. Wśród uwięzionych tam 2794 duchownych, było 1773 kapłanów z Polski. W Dachau zamordowano 868 księży Polaków.

W gronie 108 męczenników II wojny światowej, zamordowanych z nienawiści do wiary, a beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku, są trzej biskupi, 26 kapłanów zakonnych, trzej klerycy, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich.


Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych dokumentacja

Zobacz także

2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-13, godz. 11:58 Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania… » więcej 2024-12-12, godz. 10:57 Premiera filmu o Solidarności w Nowej Hucie „Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” – to tytuł filmu dokumentalnego o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie w Krakowie. Premiera… » więcej 2024-12-11, godz. 10:52 30 lat temu umarł generał broni Stanisław Maczek "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski…". 11 grudnia 1994 r. zmarł w Edynburgu (Szkocja) Stanisław… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »