Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
2024-10-19, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

ks. Jerzy Popiełuszko. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych [fot. IPN]
ks. Jerzy Popiełuszko. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych [fot. IPN]
19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, święto państwowe ustanowione w 2018 roku. Obchodzone jest w rocznicę porwania i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności". 37-letni kapłan, bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984, został beatyfikowany jako męczennik za wiarę w 2010 roku.
Święto zostało ustanowione przez Sejm 4 października 2018 roku w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski". Honoruje duchownych wszystkich wyznań, którzy walczyli o polskość oraz podtrzymywali narodowe tradycje i wartości. W uchwale zostali wymienieni wszyscy niezłomni duchowni żyjący w różnych epokach, między innymi w czasie zaborów, jak arcybiskup metropolita warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński i ksiądz Stanisław Brzóska, uczestnik Powstania Styczniowego. Jednym z najbardziej znanych duchownych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest ksiądz Ignacy Skorupka - kapelan żołnierzy i uczestnik Bitwy Warszawskiej, który zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem.

Liczną grupę duchownych niezłomnych stanowią ci, którzy zginęli z rąk Niemców i Sowietów w czasie II wojny światowej, jak franciszkanin Maksymilian Kolbe, męczennik z Auschwitz, ksiądz Józef Stanek, kapelan Armii Krajowej powieszony przez Niemców na stule, czy zamordowani przez Sowietów księża Jan Krenzel i Teodor Walenta. W uchwale posłowie wymienili też między innymi księdza Stanisława Dobrzańskiego, proboszcza parafii Ostrówki, który został zamordowany w 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich w czasie rzezi wsi. Duchowni ginęli wraz z polskimi oficerami w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, a także podczas Powstania Warszawskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych upamiętnia też duchownych represjonowanych i więzionych w czasach stalinizmu. Święto służy przypomnieniu wielkich postaci Kościoła okresu powojennego - kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, księdza Romana Kotlarza i księdza Jerzego Popiełuszki. W gronie księży niezłomnych są też: Stefan Niedzielak, Stanisław Suchowolec i Sylwester Zych, zamordowani w 1989 roku, na początku przemian demokratycznych w Polsce.

(więcej)

Osoby duchowne, które w latach 1939-1945 zginęły z rąk okupantów: niemieckiego i sowieckiego, były prześladowane i represjonowane, upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku i jest obchodzony 29 kwietnia. Duchowni byli poddawani eksterminacji jako przedstawiciele polskiej inteligencji, którą Niemcy zamierzali całkowicie zniszczyć, a także jako reprezentujący Kościół, uznawany za strażnika polskiej tożsamości. Z ponad 10 tysięcy księży diecezjalnych w Polsce podczas II wojny światowej zginęło 20 procent. W sumie poniosły śmierć 2804 osoby duchowne, w tym biskupi, księża, zakonnicy i siostry zakonne, a 3563 przeżyły obozy koncentracyjne, więzienia i represje.

Niemieckie obozy koncentracyjne były miejscem eksterminacji duchowieństwa chrześcijańskiego na masową skalę. Głównym obozem przeznaczonym przez Niemców dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych stał się nazistowski obóz koncentracyjny Dachau. Wśród uwięzionych tam 2794 duchownych, było 1773 kapłanów z Polski. W Dachau zamordowano 868 księży Polaków.

W gronie 108 męczenników II wojny światowej, zamordowanych z nienawiści do wiary, a beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku, są trzej biskupi, 26 kapłanów zakonnych, trzej klerycy, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich.


Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych dokumentacja

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »