Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 160 lat temu urodził się Stefan Żeromski, pisarz…
2024-10-14, 15:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/E.Porycka/dok./ w kry

160 lat temu urodził się Stefan Żeromski, pisarz, publicysta i społecznik

Stefan Żeromski (ok. 1915) [fot. wikipedia/domena publiczna]
Stefan Żeromski (ok. 1915) [fot. wikipedia/domena publiczna]
160 lat temu, 14 października 1864 roku, urodził się Stefan Żeromski, pisarz okresu Młodej Polski, publicysta, społecznik, działacz niepodległościowy, pierwszy prezes polskiego PEN Clubu. Autor książek ''Ludzie bezdomni", "Syzyfowe prace" i "Siłaczka". Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, jednak wyróżnienia nie otrzymał. Należy do panteonu literatury polskiej.
Stefan Żeromski był nazwany "sumieniem polskiej literatury", podejmował tematy walki o godność człowieka, sprawiedliwość społeczną i niepodległość. Bohaterowie jego książek to ludzie przeżywający dramaty i rozterki, często żyjący w ubóstwie. Od początku pracy twórczej zwracał uwagę na los narodu polskiego w niewoli. Dał temu wyraz już w pierwszym tomie nowel "Rozdziobią nas kruki, wrony" z 1895 roku.

Do tematyki niepodległościowej powracał wielokrotnie, między innymi w opowiadaniach i powieściach o Powstaniu Styczniowym - "Wierna rzeka". W ostatniej powieści "Przedwiośnie" z 1924 roku zawarł surową ocenę pierwszych lat niepodległości i wskazał na konieczność reform ustrojowych. Spod jego pióra wyszły tak znane powieści, jak "Popioły" czy "Syzyfowe prace", a ponadto dramaty - "Uciekła mi przepióreczka" i "Róża" oraz wiersze. Cenione są też "Dzienniki", które powstały w latach 80. XIX wieku.

Żeromski-społecznik, działał w organizacjach niepodległościowych, w 1918 roku organizował polską władzę państwową na Podhalu. Został pierwszym prezydentem pierwszego skrawka wolnej Polski - Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Był współtwórcą i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, a także - w 1925 roku - założycielem i pierwszym prezesem polskiego oddziału PEN Clubu.

W 1919 roku osiedlił się w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą, a pięć lat później przeniósł się do mieszkania w Zamku Królewskim w stolicy. Możliwość tę otrzymał od prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego, jako wyraz szacunku dla jego zasług.

Stefan Żeromski zmarł 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Trzy lata później w Nałęczowie zainaugurowało działalność muzeum poświęcone jego osobie i twórczości.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku, Stefan Żeromski został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

(więcej)

Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie koło Kielc, w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jako nastolatek stracił oboje rodziców. Po ich śmierci utrzymywał się głównie z udzielania korepetycji. Trudności finansowe i kłopoty zdrowotne sprawiły, że nie uzyskał matury. Jednak naukę kontynuował na studiach w Warszawie. Zetknął się wówczas z ruchem socjalistycznym, co wpłynęło na jego poglądy w kwestiach społecznych.

Zadebiutował, mając 18 lat - w 1882 roku - w "Tygodniku Mód i Powieści" przekładem wiersza Lermontowa i w "Przyjacielu Dzieci" wierszem "Piosenka rolnika". W 1897 roku na łamach dziennika "Nowa Reforma" ukazała się powieść "Syzyfowe prace", w której Żeromski dał obraz umysłowego i patriotycznego dojrzewania młodzieży w walce z rusyfikacją. Trzy lata później ukazała się książka "Ludzie bezdomni". Autor kreśli w niej wzór bohatera - samotnego inteligenta, społecznika, odrzucającego szczęście osobiste dla pojętego heroicznie obowiązku walki o dobro ogółu.

Wielkim sukcesem wydawniczym były "Popioły", w których na tle panoramy wojen napoleońskich i życia pod zaborami, Żeromski przedstawił kształtowanie się nowoczesnej świadomości patriotyczno-obywatelskiej narodu. W 1922 ukazała się powieść "Wiatr od morza", za którą otrzymał Państwową Nagrodę Literacką, a dwa lata później - "Przedwiośnie".

Od 1905 roku pisarz działał w organizacjach demokratycznych i socjalistycznych. Był inicjatorem założenia Uniwersytetu Ludowego, organizował kursy dokształcające dla uczniów szkoły rzemieślniczej. W domu Żeromskich prowadzono ochronkę i tajną szkołę. Pisarz był też inicjatorem powstania Akademii Literatury oraz Straży Piśmiennictwa Polskiego. Z jego inicjatywy powstało w 1906 roku Towarzystwo Szerzenia Oświaty "Światło". Do końca życia łączył działalność społeczną z twórczością pisarską. Za tę ostatnią w okresie międzywojennym uzyskał cztery nominacje do literackiej Nagrody Nobla.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »