Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 230 lat temu rozegrała się bitwa pod Maciejowicami…
2024-10-10, 15:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

230 lat temu rozegrała się bitwa pod Maciejowicami, jeden z ostatnich akordów insurekcji

Bitwa pod Maciejowicami [graf. wikipedia/domena publiczna]
Bitwa pod Maciejowicami [graf. wikipedia/domena publiczna]
230 lat temu, 10 października 1794 roku rozegrała się bitwa pod Maciejowicami. Była ostatnią próbą ratowania I Rzeczpospolitej, stała się jedną z ostatnich jej bitew. Była zarazem ostatnim starciem powstańczym pod wodzą Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej Tadeusza Kościuszki i jednym z ostatnich akordów insurekcji kościuszkowskiej. Mimo walczącej do ostatka piechoty i artylerzystów polskich, insurekcyjna armia została pod Maciejowicami rozbita w proch przez wojska rosyjskie pod dowództwem generałów Iwana Fersena i Fiodora Denisowa.
Według historyków bilans strat po stronie polskiej to około cztery tysiące zabitych i rannych. Rosjanie stracili o połowę mniej ludzi. Około dwóch tysięcy polskich żołnierzy dostało się do niewoli. Wśród nich ciężko ranny naczelnik insurekcji wraz z generałami: Sierakowskim, Kamieńskim i Kniaziewiczem. Do niewoli dostał się też sekretarz Kościuszki - Julian Ursyn Niemcewicz.

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęła się 12 marca 1794 roku, kiedy generał Antoni Madaliński odmówił wykonania rozkazu dotyczącego redukcji swojej jednostki. Za datę „oficjalną” uznaje się 24 marca, kiedy Tadeusz Kościuszko złożył w Krakowie ślubowanie i ogłosił akt powstania. Insurekcja była wymierzona przeciwko dwóm zaborcom - Rosji i Prusom, miała przynieść Polakom niepodległość, jednak mimo początkowych sukcesów, zakończyła się niepowodzeniem. Starcie pod Maciejowicami przesądziło o upadku powstania i Rzeczpospolitej, która po trzecim rozbiorze podpisanym przez Austrię, Prusy i Rosję rok później - 24 października 1795 roku - zniknęła z map Europy na ponad 120 lat.

Tadeusz Kościuszko był więziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Został zwolniony z więzienia przez cara Pawła I Romanowa po złożeniu mu przysięgi wierności. W zamian za to car wypuścił 20 tysięcy Polaków. Kościuszko musiał także przyrzec, że nie wróci do Polski. W 1797 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Paryża, gdzie współdziałał przy tworzeniu Legionów Polskich. Walki pod Maciejowicami upamiętnia od 1990 roku tablica z napisem „MACIEJOWICE 10 X 1794” na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

(więcej) Sytuacja sił polskich na jesieni 1794 roku była trudna. W sierpniu Rosjanie zdobyli Wilno i praktycznie usunęli powstańców z Litwy. Rosyjskie siły operujące w Polsce rozpoczęły koncentrację w celu uderzenia na główny ośrodek powstańczy - Warszawę, która obroniła się przed szturmem połączonych wojsk prusko-rosyjskich. Tadeusz Kościuszko zamierzał zapobiec połączeniu dwóch rosyjskich korpusów - generała Aleksandra Suworowa, który z 12-13 tysiącami ludzi od wschodu szedł na Warszawę, z korpusem generała Iwana Fersena w zbliżonej sile, dysponującym 56 armatami. Naczelnik zamierzał rozbić rosyjskie jednostki osobno.

4 października generał Fersen sforsował Wisłę nieopodal Maciejowic, 75 kilometrów na południe od Warszawy. Kościuszko z około sześcioma tysiącami żołnierzy - doborowych oddziałów - ruszył naprzeciw i 9 października zajął pozycję obronną na wzgórzu Podzamcze koło wsi Oronne, naprzeciw obozu wojsk rosyjskich. O brzasku 10 października zaatakowali Rosjanie. Mimo dobrego ustawienia ognia armat polskich, mającym dwukrotną przewagę liczebną Rosjanom, udało się obejść powstańców przez bagna i zaatakować ich od tyłu. Przełamali obronę polską około południa. W oddziałach powstańczych zapanował chaos. Część z nich złamała szyki i w panice uciekła z pola walki. Oddziały się podzieliły i rozpoczęły działanie na własną rękę.

Heroizmem wykazali się krakowscy kosynierzy, bataliony muszkieterskie Działyńczyków, a także kanonierzy, trwający do końca przy swoich armatach i wycięci niemal do nogi przez moskiewską jazdę. Pruska prasa szerzyła niepotwierdzoną przez świadków wieść, że w momencie pojmania opuszczający pole bitwy Kościuszko miał zawołać „Finis Poloniae!” - „Koniec Polski!”.

Wiadomo, że Tadeusz Kościuszko dwukrotnie przeszyty spisą kozacka, spadł z konia. Otrzymał także cios pałaszem w głowę. Rozpoznany, trafił do niewoli. Niecały miesiąc później - 4 listopada 1794 roku - wojska rosyjskie wkroczyły do Warszawy, dokonując rzezi Pragi, to jest masakry ludności cywilnej. W wyniku kilkugodzinnych mordów życie straciło około 20 tysięcy ludzi. Ten akt sterroryzował lewobrzeżną stronę Warszawy i skłonił stolicę do kapitulacji.

Rok później został podpisany III rozbiór Polski. Jednej z głównych przyczyn klęski pod Maciejowicami historycy upatrują w zbyt późnym wysłaniu przez Kościuszkę do generała Adama Ponińskiego rozkazu pospiesznego przybycia. Naczelnik zakładał, że liczący prawie 5000 szabel i bagnetów korpus Ponińskiego, zniszczy lewe skrzydło ugrupowania rosyjskiego. Kościuszko do końca życia obarczał winą za klęskę maciejowicką Ponińskiego i jego spóźnienie. Jednak generała oczyścił z zarzutów powstańczy sąd na podstawie relacji świadków i uczestników marszu znad Wieprza, który generał podjął niezwłocznie po otrzymaniu rozkazu.

Zobacz także

2024-11-06, godz. 09:00 85 lat temu podczas Sonderaktion Krakau Niemcy aresztowali profesorów wyższych uczelni 85 lat temu, 6 listopada 1939 roku, podczas Sonderaktion Krakau Niemcy aresztowali 183 osoby, wśród nich profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii… » więcej 2024-11-06, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 6 listopada » więcej 2024-11-05, godz. 22:28 Muzeum Auschwitz: ukazał się „Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz” Ukazało się pięciotomowe wydanie nowego „Kalendarza wydarzeń w KL Auschwitz”. Na 2216 stronach szczegółowo przedstawione zostało funkcjonowanie dzień… » więcej 2024-11-05, godz. 21:19 Kalendarium historyczne 5 listopada » więcej 2024-11-04, godz. 09:00 Colloquium Opole 2024 o zbiorowej pamięci i sposobach jej kształtowania “Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy” - pod takim tytułem już w najbliższy wtorek (05.11) rozpocznie… » więcej 2024-11-04, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 4 listopada » więcej 2024-11-03, godz. 11:00 Prezes IPN o projekcie straty.pl: stwórzmy wspólnie cyfrowy pomnik pamięci o ofiarach II wojny światowej Stwórzmy wspólnie cyfrowy pomnik pamięci o ofiarach II wojny światowej - zaapelował w czwartek prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W Gdańsku… » więcej 2024-11-03, godz. 11:00 81 lat temu podczas akcji Erntefest Niemcy zamordowali 42 tysiące Żydów Mija 81. rocznica niemieckiej akcji o kryptonimie "Erntefest" - "Dożynki". Jej celem była likwidacja Żydów w Generalnym Gubernatorstwie na Lubelszczyźnie… » więcej 2024-11-03, godz. 09:00 Mija 40 lat od pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki 40 lat temu, 3 listopada 1984 roku, w Warszawie odbył się pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa… » więcej 2024-11-03, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 3 listopada » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »