"Ta praca przeleżała ponad 70 lat w emigracyjnych archiwach i została dopiero podana do druku przez córkę autora, nota bene również uczestniczkę powstania warszawskiego" - mówi historyk. "Historia jest na tyle, że tak powiem, dynamiczną nauką, że nie wiadomo, w jakim momencie można uzyskać dostęp do źródeł, do materiałów, wspomnień, memuarów. I tak mamy w tym wypadku" - dodaje Maciej Frycz.
Wyjątkowe miejsce w dziejach Warszawy i samego powstania odegrała siedziba Muzeum Niepodległości, czyli Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów. Jak mówi doktor Beata Michalec, zastępca dyrektora do spraw programowych, budynek znajdował się w samym centrum działań powstańczych. Tuż obok była Reduta Banku Polskiego, Reduta Matki Boskiej, czyli Hotel Polski, nieopodal zginął, w Pałacu Blanka, poeta Krzysztof Kamil Baczyński. W samym pałacu schronienie znalazło ponad dwustu okolicznych mieszkańców. Były to między innymi żona i córka Stefana Żeromskiego, w pałacu powstała też kuchnia, a z prześcieradeł tworzono opatrunki i bandaże dla pobliskiego szpitala maltańskiego.
Podczas konferencji „Jak Feniks z popiołów” będzie jeszcze można posłuchać wykładów o organizacjach kobiecych, oddziałach azerskich czy powojennej roli Biura Odbudowy Stolicy. Konferencja w Muzeum Niepodległości potrwa do godziny 16.