Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mieczysław Dziemieszkiewicz 'Rój' najprawdopodobniej…
2024-10-09, 14:30 Autor: IAR/#Darmoros/i wg/w mmch

Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" najprawdopodobniej odnaleziony

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój na czele oddziału. [Fot. z zasobu IPN, sygn. IPN BU 0255/118 t. 5]
Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój na czele oddziału. [Fot. z zasobu IPN, sygn. IPN BU 0255/118 t. 5]
Instytut Pamięci Narodowej najprawdopodobniej odnalazł szczątki starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Był on jednym z najważniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego. Wraz ze swoim odziałem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego do wiosny 1951 roku operował na północnym Mazowszu.
Wiceprezes IPN, profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że szczątki - wszystko na to wskazuje - "Roja" odkryto już w 2017 roku na powązkowskiej "Łączce".
Przełomem okazała się analiza odnalezionych przy szkielecie fragmentów beretu i orzełka. Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przypomniał, że na Łączce - co do zasady - do dołów śmierci wrzucano ciała więźniów zamordowanych w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.

"Odnalezienie w miejscu, takim jakim jest Łączka, gdzie nie ma ani jednego nakrycia głowy, nagle fragmentu beretu, na którym widzimy obrazy, które są prawie identyczne z tymi, które są znane z Pułtuska, ze zdjęć ubeków, pozwalało nam uznać, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten beret mógł się znajdować przy Roju" - tłumaczył prof. Szwagrzyk. Jak wyjaśnił, na odnalezionym kawałku sukna widać fragmenty przeszyć, świadczące o tym, że był to beret a odnaleziony okrągły orzełek policyjny pasuje do tego ze zdjęć. Ponadto elementem wspólnym jest wydobyty medalik widoczny na pośmiertnych zdjęciach Mieczysława Dziemieszkiewicza.

Wiceszef IPN wyjaśnił, że kolejną przesłanką świadczącą o tym, że odnaleziono szczątki "Roja" jest zachowana sekwencja pochówku. W jamie obok specjaliści Instytutu wydobyli szczątki między innymi majora Zygmunta Szendzialarza "Łupaszki" i innych oficerów 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanych dwa miesiące przed "Rojem" Profesor Krzysztof Szwagrzyk dodał, że do potwierdzenia tezy Biura Poszukiwań i Identyfikacji konieczna jest identyfikacja poprzez badania DNA. "Materiał genetyczny od rodziny jest zabezpieczony i to jest najważniejsze. To w tej chwili już czas oczekiwania na potwierdzenie tylko poprzez badania genetyczne. Nie jestem w stanie (...) odpowiedzieć na pytanie kiedy to nastąpi" - powiedział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wcześniej zespół prof. Szwagrzyka poszukiwał szczątków "Roja" na terenie Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Po wojnie była to siedziba lokalnej bezpieki. Przywożono tam ciała partyzantów, zabitych w obławach. Jednak poszukiwania z 2020 roku nie przyniosły efektów.

Do śmierci "Roja" przyczynił się donos agentki bezpieki Alina Burkackiej, pozostającej z nim - według raportów służb - w bliskich kontaktach. Dowódca oddziału NZW poległ w Szyszkach późnym wieczorem 13 kwietnia 1951 roku. W obławę przeciwko "Rojowi" i jego podkomendnemu Bronisławowi Gniazdowskiemu "Mazurowi" zaangażowano liczącą około 250 osób grupę operacyjną UB i KBW. Nie wiadomo natomiast gdzie znajdują się szczątki "Mazura", który w miejscu obławy popełnił samobójstwo. Z akt komunistycznych wynika, że zostały one zatrzymane w Pułtusku.

Po raz pierwszy informację o prawdopodobnym odkryciu szczątków starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza prof. Krzysztof Szwagrzyk przekazał na zakończonym wczoraj Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

W 2007 roku, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, "Rój" został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego.

W 2018 roku w Szyszkach odsłonięto obelisk upamiętniający śmierć "Roja" i "Mazura". Mieczysław Dziemieszkiewicz jest również patronem 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa.

Zobacz także

2024-10-18, godz. 21:13 Ogłoszono laureatów 4. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała… » więcej 2024-10-18, godz. 13:00 Pamiątki po zesłańcach z sowieckich łagrów na wystawie w IPN Pamiątki po więźniach sowieckich obozów NKWD w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja) zgromadzono na wystawie otwartej w czwartek w siedzibie Instytutu Pamięci… » więcej 2024-10-18, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic… » więcej 2024-10-18, godz. 09:00 3 lata temu otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Trzy lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia. To jedyna taka placówka dokumentująca dorobek… » więcej 2024-10-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 października » więcej 2024-10-17, godz. 19:54 Jutro wręczenie Międzynarodowej Literackiej Nagrody im. Witolda Pileckiego Jutro (18.10.) zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda imienia Witolda Pileckiego. W Reducie Banku Polskiego w Warszawie o godz. 18.00 zostaną przekazane nagrody… » więcej 2024-10-17, godz. 19:45 Po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Szopkarstwo, koronkarstwo, bacowanie, Barbórka i inne tradycyjne zwyczaje, obrzędy oraz umiejętności rzemieślnicze obchodzą dziś swoje święto - Międzynarodowy… » więcej 2024-10-17, godz. 11:00 W Sejmie otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki” W Sejmie uroczyście otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki”. W uroczystości udział wzięli: najbliżsi księdza… » więcej 2024-10-17, godz. 09:00 175 lata temu zmarł Fryderyk Chopin 175 lat temu, 17 października 1849 roku, w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów doby romantyzmu, mistrz pianistyki. Jego koncerty… » więcej 2024-10-17, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 17 października » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »