Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Arcybiskup Antoni Baraniak w archiwach kościelnych…
2024-09-27, 21:36 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i plu/w dwi/

Arcybiskup Antoni Baraniak w archiwach kościelnych i państwowych

Antoni Baraniak [fot. wikipedia/domena publiczna]
Antoni Baraniak [fot. wikipedia/domena publiczna]
Niezłomny obrońca Kościoła, heroicznie znoszący prześladowania komunistów, duszpasterz oddany ludziom, a także znakomity teolog i kanonista. Taki obraz arcybiskupa Antoniego Baraniaka wyłania się z archiwów kościelnych i państwowych. Sylwetkę arcybiskupa na podstawie dokumentacji bezpieki, archiwów diecezjalnych, zakonnych przybliżali historycy, duchowni podczas konferencji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Ksiądz Dominik Zamiatała z UKSW, powiedział Polskiemu Radiu, że komuniści mieli świadomość wielkości ducha arcybiskupa Baraniaka, jego wierności Kościołowi. „W czasie uwięzienia w areszcie śledczym na Rakowieckiej arcybiskup Baraniak staje się męczennikiem za wiarę” - dodał kapłan. „Tyle tortur, które zniósł, widać, że był wielki duchem, kiedy trafia do celi podejmuje indywidualne rekolekcje, które dają mu siłę do noszenia nieludzkich tortur” - zaznaczył ksiądz Dominik Zamiatała dodając, że w ten sposób uwidacznia się heroizm arcybiskupa, który dla Kościoła, dla Boga jest w stanie oddać wszystko.

Aresztowany wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim we wrześniu 1953 roku arcybiskup Baraniak opuścił więzienie w grudniu 1955 roku. Mimo tortur, utraty zdrowia po wyjściu z więzienia nic złego nie powiedział o komunistach. Tylko nielicznym mówił, czego doświadczył.

Jak zaznaczył profesor Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN, na podstawie teczek urzędu do spraw wyznań, które znajdują się w Archiwum Akt Nowych można stwierdzić, że władza ludowa miała świadomość, iż arcybiskup Baraniak jest także przekonanym antykomunistą. „Jako przeciwnik władzy ludowej, ale jednocześnie jako ktoś, kto potrafi maskować swoje nastawienie przez urzędowa uprzejmość, czy brak krytyki w przestrzeni publicznej.

Jak dodał profesor Konrad Białecki zawartość teczek jest dowodem na to, że władze PRL wiedziały, że jako sekretarz Prymasa Tysiąclecia arcybiskup Baraniak jest również znakomitym organizatorem, osobą o dużych wpływach w Kościele w Polsce i za granicą. „Osobą, która posiada bardzo dobre kontakty w Watykanie, jest w pełni oddany kardynałowi Wyszyńskiemu i podąża wyznaczoną przez niego ścieżką” - zaznaczył historyk.

W charakterystykach komuniści podkreślali także, że jest zakonnikiem, co dodatkowo obciążało arcybiskupa w oczach bezpieki.

Konferencję "Materiały do życia i działalności arcybiskupa Baraniaka w archiwach kościelnych i państwowych" zorganizowano w ramach obchodów 71. rocznicy aresztowania arcybiskupa. Wydarzenie wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Zobacz także

2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »