Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Arcybiskup Antoni Baraniak w archiwach kościelnych…
2024-09-27, 21:36 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i plu/w dwi/

Arcybiskup Antoni Baraniak w archiwach kościelnych i państwowych

Antoni Baraniak [fot. wikipedia/domena publiczna]
Antoni Baraniak [fot. wikipedia/domena publiczna]
Niezłomny obrońca Kościoła, heroicznie znoszący prześladowania komunistów, duszpasterz oddany ludziom, a także znakomity teolog i kanonista. Taki obraz arcybiskupa Antoniego Baraniaka wyłania się z archiwów kościelnych i państwowych. Sylwetkę arcybiskupa na podstawie dokumentacji bezpieki, archiwów diecezjalnych, zakonnych przybliżali historycy, duchowni podczas konferencji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Ksiądz Dominik Zamiatała z UKSW, powiedział Polskiemu Radiu, że komuniści mieli świadomość wielkości ducha arcybiskupa Baraniaka, jego wierności Kościołowi. „W czasie uwięzienia w areszcie śledczym na Rakowieckiej arcybiskup Baraniak staje się męczennikiem za wiarę” - dodał kapłan. „Tyle tortur, które zniósł, widać, że był wielki duchem, kiedy trafia do celi podejmuje indywidualne rekolekcje, które dają mu siłę do noszenia nieludzkich tortur” - zaznaczył ksiądz Dominik Zamiatała dodając, że w ten sposób uwidacznia się heroizm arcybiskupa, który dla Kościoła, dla Boga jest w stanie oddać wszystko.

Aresztowany wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim we wrześniu 1953 roku arcybiskup Baraniak opuścił więzienie w grudniu 1955 roku. Mimo tortur, utraty zdrowia po wyjściu z więzienia nic złego nie powiedział o komunistach. Tylko nielicznym mówił, czego doświadczył.

Jak zaznaczył profesor Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN, na podstawie teczek urzędu do spraw wyznań, które znajdują się w Archiwum Akt Nowych można stwierdzić, że władza ludowa miała świadomość, iż arcybiskup Baraniak jest także przekonanym antykomunistą. „Jako przeciwnik władzy ludowej, ale jednocześnie jako ktoś, kto potrafi maskować swoje nastawienie przez urzędowa uprzejmość, czy brak krytyki w przestrzeni publicznej.

Jak dodał profesor Konrad Białecki zawartość teczek jest dowodem na to, że władze PRL wiedziały, że jako sekretarz Prymasa Tysiąclecia arcybiskup Baraniak jest również znakomitym organizatorem, osobą o dużych wpływach w Kościele w Polsce i za granicą. „Osobą, która posiada bardzo dobre kontakty w Watykanie, jest w pełni oddany kardynałowi Wyszyńskiemu i podąża wyznaczoną przez niego ścieżką” - zaznaczył historyk.

W charakterystykach komuniści podkreślali także, że jest zakonnikiem, co dodatkowo obciążało arcybiskupa w oczach bezpieki.

Konferencję "Materiały do życia i działalności arcybiskupa Baraniaka w archiwach kościelnych i państwowych" zorganizowano w ramach obchodów 71. rocznicy aresztowania arcybiskupa. Wydarzenie wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »