Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum…
2024-09-26, 18:15 Autor: IAR/#Piotrowska/i ad/w Siekaj

Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski

Gmach Muzeum Historii Polski. [Fot. żródło: MHP]
Gmach Muzeum Historii Polski. [Fot. żródło: MHP]
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała doktora habilitowanego Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zastąpi on odwołanego Roberta Kostrę, który kierował placówką od 2006 roku.
„Potrzebujemy nowego otwarcia”- powiedziała szefowa resortu kultury. Wyjaśniła, że powodem odwołania Roberta Kostry była między innymi chęć zobiektywizowania, po 18 latach, kosztów, które zostały poniesione i będą jeszcze ponoszone w związku z tą inwestycją oraz budową wystawy stałej. "Po 18 latach budowy i wydaniu ponad miliarda złotych przed nami jeszcze kolejne 700 milionów. Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy. Potrzebujemy nowego otwarcia" - powiedziała Hanna Wróblewska. Ministra zapewniła, że nominacja nowego szefa instytucji nie oznacza, że planowane są zmiany w scenariuszu wystawy stałej.

Marcin Napiórkowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że chce stworzyć muzeum zbudowane wokół wspólnot, wokół ludzi. „I tych tutaj pracujących wewnątrz, i stałych grup odwiedzających, i wokół budowania takiego wspólnotowego myślenia dla całej Polski, ponieważ od wielu lat na ten temat piszę, wypowiadam się i prowadzę badania" - mówił dyrektor. "Sądzę, że był to jeden z elementów, który skłonił panią minister do powierzenia mi tej misji. I to jest właśnie ten element, który chciałbym dodać od siebie, ale to raczej wykorzystanie tego potencjału, który tutaj jest, a nie robienie jakieś rewolucji” - powiedział Marcin Napiórkowski. Zapewnił też, że bardzo docenia to, co stworzył jego poprzednik, Robert Kostro. „W instytucjach państwowych jest tak, że zmieniają się dyrektorzy, ale trwa pewna ciągłość i byłbym idiotą, gdybym nie próbował korzystać z mądrości i doświadczenia mojego poprzednika" - powiedział Napiórkowski. "Dyrektor nie odchodzi w żadnej niesławie. Tu nie ma żadnych zarzutów kryminalnych ani nic takiego. Takie zmiany się zdarzają, ja nie uczestniczyłem w żaden sposób w tym procesie zmiany i mam nadzieję, że to będzie płynna sztafeta” - powiedział nowy dyrektor.

Szefowa resortu kultury powołała także Jana Zajączkowskiego na pełnomocnika ministra kultury do spraw budowy Muzeum Historii Polski. Ma on zająć się kwestią sporu prawnego z Budimexem, czyli generalnym wykonawcą.

Marcin Napiórkowski jest doktorem habilitowanym kulturoznawstwa, wykładowcą w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z najmłodszych profesorów uczelnianych. Zajmuje się semiotyką kultury i pamięcią zbiorową. Jest autorem takich publikacji, jak: „Mitologia współczesna: relacje o poczynaniach i przygodach krajowców zamieszkałych w globalnej wiosce”, ”Kod kapitalizmu. Jak gwiezdne wojny, Coca-cola i Leo Messi kierują Twoim życiem”,”Turbopatriotyzm” oraz musicalu „1989”.

Zadaniem Muzeum Historii Polski jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisano 2 maja 2006 roku. Od 28 września 2023 roku Muzeum działa w nowej siedzibie na warszawskiej Cytadeli.

Zobacz także

2024-10-29, godz. 10:53 80 lat temu żołnierze gen. Stanisława Maczka wyzwolili Bredę 80 lat temu, 29 października 1944 roku, żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili Bredę, miasto i ważny węzeł komunikacyjny… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 29 października » więcej 2024-10-28, godz. 21:40 Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024 Laureatami głównej Nagrody POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki. Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media odebrał ksiądz Adam Boniecki… » więcej 2024-10-28, godz. 13:00 Polskie miejsca pamięci na szlaku zesłańców - Azja Centralna, Iran i Afryka W Azji Centralnej, na terytoriach państw powstałych po rozpadzie ZSRR, znajduje się wiele polskich cmentarzy, gdzie spoczywają żołnierze armii gen. Władysława… » więcej 2024-10-28, godz. 11:00 Wieczorem wyłonieni zostaną laureaci nagrody POLIN Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii oraz kształtują wzajemne zrozumienie i szacunek - tym zajmują się osoby nominowane do nagrody POLIN. Zostaną… » więcej 2024-10-28, godz. 09:00 Znicze na grobach Polaków niosącym pomoc więźniom Auschwitz Znicze na mogiłach Polaków, którzy narażając życie pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, składają przed świętem 1 listopada pracownicy Muzeum… » więcej 2024-10-28, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 28 października » więcej 2024-10-27, godz. 11:00 100 lat temu odbył się ponowny pogrzeb Henryka Sienkiewicza 100 lat temu, 27 października 1924 roku odbył się ponowny pogrzeb Henryka Sienkiewicza. Sprowadzone do Polski ze Szwajcarii prochy jednego z najwybitniejszych… » więcej 2024-10-27, godz. 09:00 80 lat temu doszło do tragicznej ucieczki z Auschwitz 80 lat temu, 27 października 1944 roku, doszło do tragicznej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Ucieczkę zorganizowali członkowie… » więcej 2024-10-27, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 27 października » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »