Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum…
2024-09-26, 18:15 Autor: IAR/#Piotrowska/i ad/w Siekaj

Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski

Gmach Muzeum Historii Polski. [Fot. żródło: MHP]
Gmach Muzeum Historii Polski. [Fot. żródło: MHP]
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała doktora habilitowanego Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zastąpi on odwołanego Roberta Kostrę, który kierował placówką od 2006 roku.
„Potrzebujemy nowego otwarcia”- powiedziała szefowa resortu kultury. Wyjaśniła, że powodem odwołania Roberta Kostry była między innymi chęć zobiektywizowania, po 18 latach, kosztów, które zostały poniesione i będą jeszcze ponoszone w związku z tą inwestycją oraz budową wystawy stałej. "Po 18 latach budowy i wydaniu ponad miliarda złotych przed nami jeszcze kolejne 700 milionów. Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy. Potrzebujemy nowego otwarcia" - powiedziała Hanna Wróblewska. Ministra zapewniła, że nominacja nowego szefa instytucji nie oznacza, że planowane są zmiany w scenariuszu wystawy stałej.

Marcin Napiórkowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że chce stworzyć muzeum zbudowane wokół wspólnot, wokół ludzi. „I tych tutaj pracujących wewnątrz, i stałych grup odwiedzających, i wokół budowania takiego wspólnotowego myślenia dla całej Polski, ponieważ od wielu lat na ten temat piszę, wypowiadam się i prowadzę badania" - mówił dyrektor. "Sądzę, że był to jeden z elementów, który skłonił panią minister do powierzenia mi tej misji. I to jest właśnie ten element, który chciałbym dodać od siebie, ale to raczej wykorzystanie tego potencjału, który tutaj jest, a nie robienie jakieś rewolucji” - powiedział Marcin Napiórkowski. Zapewnił też, że bardzo docenia to, co stworzył jego poprzednik, Robert Kostro. „W instytucjach państwowych jest tak, że zmieniają się dyrektorzy, ale trwa pewna ciągłość i byłbym idiotą, gdybym nie próbował korzystać z mądrości i doświadczenia mojego poprzednika" - powiedział Napiórkowski. "Dyrektor nie odchodzi w żadnej niesławie. Tu nie ma żadnych zarzutów kryminalnych ani nic takiego. Takie zmiany się zdarzają, ja nie uczestniczyłem w żaden sposób w tym procesie zmiany i mam nadzieję, że to będzie płynna sztafeta” - powiedział nowy dyrektor.

Szefowa resortu kultury powołała także Jana Zajączkowskiego na pełnomocnika ministra kultury do spraw budowy Muzeum Historii Polski. Ma on zająć się kwestią sporu prawnego z Budimexem, czyli generalnym wykonawcą.

Marcin Napiórkowski jest doktorem habilitowanym kulturoznawstwa, wykładowcą w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z najmłodszych profesorów uczelnianych. Zajmuje się semiotyką kultury i pamięcią zbiorową. Jest autorem takich publikacji, jak: „Mitologia współczesna: relacje o poczynaniach i przygodach krajowców zamieszkałych w globalnej wiosce”, ”Kod kapitalizmu. Jak gwiezdne wojny, Coca-cola i Leo Messi kierują Twoim życiem”,”Turbopatriotyzm” oraz musicalu „1989”.

Zadaniem Muzeum Historii Polski jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisano 2 maja 2006 roku. Od 28 września 2023 roku Muzeum działa w nowej siedzibie na warszawskiej Cytadeli.

Zobacz także

2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej 2024-11-11, godz. 08:00 Prudnickie obchody Święta Niepodległości Religijne, patriotyczne oraz artystyczne akcenty mają prudnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada uroczystości rozpocznie o godz. 11:15… » więcej 2024-11-11, godz. 07:45 Nysa jak co roku uczci Narodowe Święto Niepodległości Będą oficjalne uroczystości, ale też wydarzenia artystyczne i sportowe. Miasto zaprasza mieszkańców na obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości. » więcej 2024-11-11, godz. 07:30 Część oficjalna, piknik oraz koncert. Co będzie się działo w Opolu 11 listopada? Na początek msza święta, potem uroczyste obchody na placu Wolności i na koniec piknik na rynku oraz koncert w Stegu Arenie - tak w skrócie będzie wyglądać… » więcej 2024-11-11, godz. 07:15 Narodowe Święto Niepodległości - obchody 11 listopada w stolicy i w całym kraju 11 listopada w całym kraju odbędą się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »